1
(12-65)
- +
(2-12)
- +
(0-2)
- +
(13-24)
- +
- +
Akıllı Arama Teknolojisi İle Biletall Seyahat Arama Motoru Hizmetinizde!
Kiev

Kiev Uçak Bileti

Kiev Para Birimi
Grivna (UAH)
Kiev Zaman Dilimi
GMT +2
Kiev Şehri En İyileri
Doğal Güzellikler, Kiev 2. Dünya Savaşı Müzesi, Ukrayna Mantısı
Kiev Hava Durumu (29 Ekim) 11°C Açık
Kiev Hava Durumu (30 Ekim) 11°C Çoğunlukla Bulutlu

En Ucuz Kiev Varışlı Uçak Seferleri

İzmir - Kiev
Pegasus
08 Kas 2020
Ankara - Kiev
Pegasus
10 Kas 2020
Kayseri - Kiev
Pegasus
11 Kas 2020
İstanbul - Kiev
Türk Hava Yolları
12 Kas 2020
Gaziantep - Kiev
Türk Hava Yolları
03 Kas 2020
Antalya - Kiev
Pegasus
18 Kas 2020
Samsun - Kiev
Türk Hava Yolları
12 Kas 2020
Hatay - Kiev
Türk Hava Yolları
16 Kas 2020
08 Kas 2020
Adana - Kiev
Pegasus
18 Kas 2020
Trabzon - Kiev
Pegasus
15 Kas 2020
Bakü - Kiev
Ukraine International Airline
19 Kas 2020
Dalaman - Kiev
Türk Hava Yolları
19 Kas 2020
Aşkabat - Kiev
Türk Hava Yolları
03 Kas 2020
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

En Ucuz Kiev Kalkışlı Uçak Seferleri

Kiev - Ankara
Pegasus
25 Kas 2020
Kiev - İzmir
Pegasus
25 Kas 2020
Kiev - Antalya
Wındrose Aırlınes
04 Kas 2020
17 Kas 2020
Kiev - Kayseri
Pegasus
14 Kas 2020
Kiev - Bodrum
Pegasus
01 Kas 2020
Kiev - Adana
Pegasus
26 Kas 2020
Kiev - Gaziantep
Türk Hava Yolları
10 Kas 2020
Kiev - Hatay
Türk Hava Yolları
22 Kas 2020
Kiev - Alanya
Türk Hava Yolları
03 Kas 2020
Kiev - Lefkoşa
Türk Hava Yolları
31 Eki 2020
Kiev - Sivas
Ukraine International Airline
04 Kas 2020
Kiev - Bakü
Türk Hava Yolları
05 Kas 2020
Kiev - Dakar
Deutsche Lufthansa
16 Kas 2020
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Kiev Şehri İçin Faydalı Bilgiler

Kiev Havaalanları
Ülke Kodu
UA
Priz Voltajı ve Tipi
230v
Resmi Dil
Ukraynaca
Toplu Taşıma Fiyatı
3 UAH
Yemek Fiyatı
120 UAH
Alkolsüz İçecek Fiyatı
10 UAH

Kiev’e Gitmek İçin En Uygun Zaman

En Ucuz Mevsim
Kış
En Ucuz Ay
Aralık
En Ucuz Gün
Perşembe
En İyi Mevsim
İlkbahar
En İyi Ay
Nisan

Ucuz Kiev uçak bileti kullanan kişilerin Kiev ikliminin, Türkiye iklimi ile benzer özellikler göstermekte olduğunu bilmesi gerekir.. Yazları sıcak ve kışları soğuk geçen Kiev'de ocak ayında ortalama sıcaklık -6 dereceye kadar düşmektedir.

Bu değer kuzey rüzgarlarının oluşturduğu soğuk hava dalgasıyla - 33 dereceye kadar düşüş gösterebilmektedir. Bu düşük sıcaklıklara rağmen başkent canlı ve enerjik bir hayat sunmaktadır.

Turist olarak Kiev'e gideceklerin aşırı sıcak ya da soğuk havalardan hoşlanmadıkları takdirde bahar aylarında şehri ziyaret etmesi gerekiyor.

Kiev Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Kiev uçak bileti ile yolculuk yapan kişilerin şehir merkezine ulaşımı için birçok yol bulunmaktadır.

Taksi

Ortalama Fiyatı: 1.500 UAH

Havaalanı içinde bulunan taksi duraklarından bir taksiye binerek dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Taksilerde standart bir ücretlendirme politikası bulunmadığı için otobüs ya da troleybüslerle seyahat etmek daha çok tercih edilmektedir.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Fiyatı: 3 UAH

Otobüslerde ve trafik levhalarında Ukraynaca yazılar bulunmaktadır. Bu yazıların anlaşılabilmesi farklı bir alfabe olduğu için zor olmaktadır. Bunun için Ukraynaca Türkçe sözlük bulundurmak yararlı olmaktadır. Havalimanından şehir merkezine giden otobüse binmek için bilet alınması gerekmektedir.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Fiyatı: 100 UAH

Havaalanından kalkan servislerle tren garına kadar gidilip bir araca daha binilerek şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir.

Minibüs

Dolmuşlarla da şehir merkezine ulaşılabilir. Havalimanından ortalama süre: 1 saat. Toplu taşıma fiyatı: 3 Euro

Kiev Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Kafe
Duty Free
ATM
Restoran
Büfe
Araç Kiralama

Kiev'de iki adet havalimanı bulunmaktadır. Zhulyani Havalimanı şehir merkezine 20 dakikalık mesafesiyle en yakın havaalanıdır. Ancak, bu havaalanı istisnalar olmadıkça iç hatlardaki uçuşlar için kullanılmaktadır. Kiev uçak bileti alan kişilerin bunları bilmesi faydalarına olacaktır.

Borispol havaalanı ise şehri gezmek isteyen yabancı turistlerin uçaklarının ineceği havaalanıdır. Bu havaalanı şehre yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır. Havaalanı içerisinde yemek yenebilecek restoranlar, kafeler, büfeler, telefon şarj üniteleri ve taksi durağı bulunmaktadır. Oldukça geniş bir alana kurulu olan havalimanı içerisinde ulaşım zaman zaman araçlarla sağlanmaktadır.

Kiev’e Uçmak İçin 5 Sebep

 1. Kiev uçak bileti kullanan kişilerin, dünya başkentleri arasında en çok ziyaret ettiği yer ve beğeni toplayan şehirlerden olan Kiev'e uçmak için pek çok sebep bulunmaktadır. Bunların başında şehirde iklim açısından çeşitliliğin görülmesidir. Kiev'de tüm mevsimler yıl içinde yaşanmaktadır. Bu sayede, gezi planlaması sevilen iklim özelliklerine göre yapılabilir.
 2. Türkiye'den şehri ziyaret etmenin oldukça kolay olması da ziyareti cazip hale getiren sebeplerden. Ziyaret hem uzun sürmemesi hem de çok pahalı olmaması nedeniyle daha cazip hale geliyor. Doğu Avrupa'da yer alan şehre, İstanbul üzerinden gitmek mümkün. Günde 2 ya da 3 kez Kiev'e çeşitli firmalar tarafından yapılan uçuşlar bulunmakta. Kiev uçak bileti bulmak yoğun bahar dönemlerinde zor olabilmektedir. Kiev'e giderken uçak biletinin daha önceden alınması halinde masrafları azaltmak söz konusu olmaktadır. Kiev uçak bileti avantajından yararlanılarak bilet bulunabilmektedir.
 3. Kalınacak yer arayıp bulmak da bu şehir için oldukça kolay. Pek çok Avrupa ülkesinde kalacak yer sorun olabilmekteyken, Kiev'de ucuza ev kiralamak zor değil. Çeşitli platformlar aracılığıyla günlük 50 dolar ödeyerek ev kiralama imkanı sunan bu şehre gitmek için daha fazla beklemeye gerek yok. Farklı bir ülkeyi ziyaret edecek kişiler tarafından en çok merak edilenlerden biri şehirde yapılacak harcamalar. Kiev'e gitmeyi düşünenler açısından yapılacak harcamalarla ilgili hiçbir problem olmamakta. Şehir pek çok ülkeye göre oldukça ucuz. Yaklaşık 30 dolar harcanarak 4 kişinin doyurucu bir öğün yemek yemesi mümkün olmakta.
 4. Şehri ziyaret ederken araştırılması gereken özelliklerden bir tanesi de yemek kültürü. Şehirdeki geleneksel mutfak Türk mutfağı ile çok benzer özellikler taşıdığı için Uzak Doğu ülkelerini ziyaret ederken yaşanan endişelere mahal yok. Ukrayna tarihine sahip çıkan ve tarihini koruyan bir ülke olması sayesinde çok sayıda müze barındırmakta. Müzelerin bir kısmı açık hava müzesi olarak tasarlanmış. Böylece hem doğal güzelliklerin tadını çıkarmak hem de yeni bilgiler edinmek mümkün olmakta. Kiev uçak aracılığıyla yolculuklarda 1 saat 30 dakika sürmektedir. Ucuz Kiev uçak bileti almak için ziyaretten birkaç ay önce araştırma yapmak yeterli olmaktadır.
 5. Ağaç kesmenin yasak olduğu şehirde, yeşilin her tonunu görmek mümkün olmakta. Doğaya önem veren ve koruyan Kievliler bunun geri dönüşlerini de almaya devam etmekte.

Kiev Hakkında

Ukrayna'nın başkenti olan Kiev, tarihi dokusu ve muhteşem doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Huzurlu zaman geçirilebilecek bu şehir turizm faaliyetlerinin oldukça yoğun yapıldığı yerlerden bir tanesi.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam eden şehrin oldukça eski bir tarihinin olması da ilgiyi artıran nedenler arasında sayılmaktadır. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ukrayna'nın başkenti için seçilen bu ad, halk tarafından hızlı şekilde kabul görmüştür. Halkın bu isim üzerinde uzlaşmasının sebebi ise ismin Orta Çağ dönemindeki efsanelere dayanıyor oluşudur. Bağımsızlıktan önceki dönemde yaşanan sömürge durumunu çağrıştırmayan bu isim her dilde rahatlıkla söylenebiliyor. Ülkede resmi dil olan Ukraynaca'nın yanında Rusça en yaygın konuşulan dildir.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin yıkılması, komünizm rejiminin sona ermesinin ardından dağılan Demirperde ülkelerinin kalıntılarını Rusya'da görmek mümkündür. Rusya oldukça uzun bir dönem dışarıya kapalı bir ülke olması nedeniyle turizm açısından gelen turistlerin sorun yaşayabileceği ülkelerden bir tanesi. Kiril Alfabesini kullanan ülkede, dünyada en çok konuşulan dil olan İngilizceyi bilen Rus sayısı oldukça az. Bunun yanında Ukrayna'da genç nüfusun büyük çoğunluğu İngilizce bilmekte ve konuşmakta.

Turistik geziler sırasında sorun yaratabilecek bir problem olan dil sorunu böylece Ukrayna'da problem olmamaktadır. Henüz 27 senedir bağımsız olan Ukrayna, modern çağa ayak uydurmuş ülkeler arasında yer almaktadır. Turizm sektöründe sağladığı başarılar da bunun bir göstergesi. Dinyeper Nehri'nin iki yakasına konuşlanmış şehrin nüfusu en son yapılan sayımlara göre 3,5 milyondur.

Ülkedeki demir yolu ağının merkezinde bulunması Kiev'i önemli bir konuma getirmektedir. Dünya'nın en güvenli bölgelerinden olan Kiev'de suç işlenme oranı düşüktür. Bu da gezilerde turistlere güven vermektedir. Büyük suçların işlenme ihtimalinin düşük olduğu Kiev'de, hırsızlık, dolandırıcılık ya da gasp gibi küçük çaplı suçların işlenebildiği bilinmektedir. Turistlerin bu şehirde her ne kadar güvenli de olsa değerli eşyalarını korumaları gerekmektedir.

Kiev'e gitmek için vize başvurusu yapılması gerekmiyor. Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan turizmi canlandırmayı amaçlayan bazı anlaşmalar sayesinde belirli dönemlerde iki ülke arasındaki geçişlerde pasaport da aranmıyor.

Türk vatandaşlarının şehre giriş esnasında nüfus cüzdanlarının yanlarında olması yeterli olmakta. Şehre gidilecek tarihin belli olması durumunda önceden yapılacak kısa bir araştırmayla hangi belgelere sahip olunması gerektiği anlaşılabilir. Gitmeden önce herhangi bir sigorta şirketiyle anlaşma yapılarak özel seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmekte. Bu sayede ülkede geçirilecek zamanda gerçekleşebilecek olası bir sağlık probleminde tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Kiev Fotoğraf Galerisi

Kiev Nerede?

Kiev Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Belediye Otobüsleri
5 UAH
Taksi
5,50 UAH
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Kiev'de şehir içi ulaşımda en çok otobüsler kullanılmaktadır. Bunun yanında yavaş hareket etse de troleybüsler de toplu taşımada en çok tercih edilen araçların başında gelmektedir. Ücretleri 3 Grivna olan otobüs ya da troleybüs dışında, 4 Grivna ödeyerek minibüslerle de yolculuk etmek mümkündür. Taksi uygulamalarıyla da şehir içinde gezinti yapmak mümkündür. Uklon ve Uber şehirde en çok tercih edilen uygulamalardır. Pek çok sürücü İngilizce bilmektedir. Buna rağmen gidilecek yerin adresinin Kiril harfleriyle bir yere not edilmesinde fayda vardır.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

4 Grivna ödeyerek metroyla yolculuk yapmak da mümkündür. Dinyeper nehri üzerinde kısa şehir turları yapan teknelerle de ulaşım sağlanabilmektedir. Bunların dışında, fünikülerle de kısa mesafelere ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır.

Kiev Vize Şartları

Ukrayna Vize İstiyor mu?
Hayır
Ukrayna Vizesiz Kalınabilecek Süre
60 Gün
Ukrayna Vize Detayları
Pasaportunuz olmadan yeni çipli kimlik kartınız ile giriş-çıkış yapabilirsiniz. Ukrayna’da 60 günden fazla bir süre kalmayı planlıyorsanız vize almanız gerekmektedir.

Kiev’de Gezilecek Yerler

Kreşatik Caddesi
Özgürlük Meydanı
Kiev 2. Dünya Savaşı Müzesi
Açık Hava Müzesi
Aziz Sofya Katedrali
Alışveriş Sevenler İçin En Doğru Adres

Şehrin en büyük caddesi olan Kreşatik Caddesi hafta sonu trafiğe kapatılması nedeniyle ziyaret edilmekte. Bu caddede yürüyüş ya da alışveriş yaptıktan sonra bir kafede kahve içerek dinlenilebilir. Bu cadde üzerinde pek çok ünlü markaya ait pahalı butikler yer almaktadır.

En Büyük Meydan

Kreşatik Caddesi'nde bulunan üç meydandan biri olan Özgürlük Meydanı da şehrin simgelerindendir. Ortasında bulunan bir heykelle süslenmiş olan meydan etrafındaki yeşil alanlarla oldukça huzur verici görünmekte.

Tarihe Dokunuşlar

Kiev 2. Dünya Savaşı müzesi de ilgi çekici yerlerden. Müzede ikinci dünya savaşı sırasında kullanılmış pek çok obje yer almakta. Müzenin üst katında şehrin izlenebileceği bir teras bulunmakta. Şehrin en büyük müzesi olan bu müzeye giriş ücreti yaklaşık 30 Grivna.

Açık Havada Tarihe Tanıklık

Kiev 2. Dünya Savaşı müzesinin hemen yan tarafından Sovyet döneminden kalan savaş uçakları, helikopterler ve çeşitli araçların sergilendiği bir açıkhava müzesi yer almakta. Bu bölgeye gidildiğinde tüm müzeleri gezmek yerinde olmaktadır. Açık hava müzesini kış aylarında kar yağışı altında gezmek problem olabileceği için bahar ayları idealdir.

Adeta Bir Sanat Eseri

Şehirde bulunan çeşitli katedraller de görülmeye değerdir. Özellikle de UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Aziz Sofya Katedrali görsel açıdan önemlidir. Katedralde sergilenen 11. yüzyıldan kalan freskler ve mozaikler görsel bir şölen yaratmaktadır.

Kiev’de Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Borch Çorbası
Ukrayna Mantısı
Et Çeşitleri
Smetana Tatlısı

Kiev'e gidildiğinde şehir merkezinde pek çok yerel yemek yapan restoran bulmak mümkün. Bu nedenle her yerde yenebilecek türde yemekler değil, ülkeye özgü yemekler yenmesi tavsiye edilmektedir.

En Sağlıklı Çorba

Borch çorbası ülkede en çok tüketilen yerel yemeklerden bir tanesidir.

Hamurdan Yapılan Bir Lezzet

Türk mutfağıyla benzer özelliklere sahip Ukrayna mantısı da hamur işinden yapılan bir tür yemektir.

Et Çeşitleri

Yemeklerde et tüketmeyi tercih ediyorsanız, burada çok zengin bir et kültürü olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Kırmızı ya da beyaz et çeşitlerinden tüketmek mümkündür.

Tatlı Bir Son

Smetana isimli tatlı da denenmesi gereken yiyecekler arasında gelmektedir.

Konaklama İçin Kiev Otel Seçenekleri

Ucuz Kiev uçak bileti kullanan kişiler nerede konaklayacaklarını aramaya başlıyorlar. Kiev’de birçok otel ve konaklama seçeneği mevcuttur.

Hyatt Regency Kiev
Kiev çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir şehir olması nedeniyle konaklama açısından ciddi avantajlar sağlamaktadır. Hyatt Regency şehrin merkezinde yer alması ve mükemmel bir manzaraya sahip olması nedeniyle ulaşım açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Otel Borispol havaalanına 40 km mesafededir.
Alla Tarasova Street 5, Kiev, Ukrayna
Opera Ote
Opera Otel butik otel formatındadır. 140 adet çeşitli antika eşyalarla dekore edilmiş odaları geçmişe özlem duyanlar için idealdir. Otel Borispol havaalanına 30,4 km mesafededir.
53, B. Khmelnitskogo Street Kyiv, Ukraine
Hilton Kiev
Lüks odalarıyla ve sağladığı konforlu konaklamayla dikkat çeken, pek çok ülkede şubeleri bulunan Hilton Kiev de 5 yıldızlı bir oteldir. Otel Borispol havaalanına 30 km mesafededir.
Tarasa Shevchenko Blvd, 30, Kyiv, Ukrayna

Kiev Uçak Bileti Fiyatları İçin Seferler

Güzergah Bilet Fiyatları Ortalama Sefer Süresi
İzmir - Kiev 454,90 TL 2 Saat 25 Dakika
Ankara - Kiev 534,90 TL 2 Saat 10 Dakika
Kayseri - Kiev 598,65 TL 8 Saat 20 Dakika
İstanbul - Kiev 619,96 TL 1 Saat 50 Dakika
Şanlıurfa - Kiev 749,83 TL 13 Saat 5 Dakika
Gaziantep - Kiev 765,27 TL 5 Saat 55 Dakika
Antalya - Kiev 777,90 TL 4 Saat 50 Dakika
Nevşehir - Kiev 805,57 TL 12 Saat 45 Dakika

Kiev Uçak Bileti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 • Kiev uçuşu olan firmalar hangileridir?

  Belavia - Belarusian Airlines, Klm, Lot Polish Airlines, Pegasus, Türk Hava Yolları, Ukraine International Airline.
 • Kiev yurt dışı uçak bileti ne kadar?

  Kiev varışlı popüler yurt dışı uçak seferlerinden en ucuzu İzmir - Kiev olup, bilet fiyatı 454,90 TL'dir.
 • Kiev şehrine gitmek için en uygun zaman hangisi?

  Yılın en uygun zamanı Aralık ayıdır.

Seyahatlerinizde Yardımcı Olabilecek Kiev ve Diğer Şehirler Hakkındaki Blog Yazılarımız

2020 Yılbaşında Nerelere Gidebilirsiniz? (Yurt Dışı Öneriler)
2020 Yılbaşında Nerelere Gidebilirsiniz? (Yurt Dışı Öneriler)
06 Aralık 2019
Gelenekler ve alışkanlıklar değişebilir, değişmeyen tek şey yılbaşının dünyanın dört bir yanında sevinçle ve eğlenceli aktivitelerle kutlandığı! “Yılbaşı tatili için nereye gidilir?” derseniz size bir
Tasarımlarıyla Sizi Büyüleyecek 10 Metro İstasyonu
Tasarımlarıyla Sizi Büyüleyecek 10 Metro İstasyonu
09 Temmuz 2018
Yeni bir şehre giderseniz, özellikle kuruluşu eskilere dayanan şehirlerin tarihi birikimine ilgi gösterirsiniz. Sizin gittiğiniz o şehirde yaşayan insanların, tarihlerine ne kadar önem verdiklerini ve
Nehir Turu Yapılabilecek Şehirler
Nehir Turu Yapılabilecek Şehirler
17 Eylül 2017
Yeni yerler görmek her zaman ilgi çekici olmuştur. Gezmeyi seviyorsanız ve bununla ilgili notlar biriktiriyorsanız ajandanıza nehir turu yapılabilecek şehirleri de eklemelisiniz. Nehir turu yaparak ye
Ağustos Ayında Gidilebilecek En İyi Yurt Dışı Tatil Rotaları
Ağustos Ayında Gidilebilecek En İyi Yurt Dışı Tatil Rotaları
15 Ağustos 2017
Yurt dışında tatile gitmek, yeni yerler görüp, yeni insanlarla tanışmak çok zevkli bir iş olsa gerek. Ülkemizdeki çoğu tatil bölgesini çoktan gömüşseniz ve yurt dışı tecrübesi yaşamak istiyorsanız “Ya

Kiev Uçak Seyahati Hakkında En Faydalı Yorumlar

Çok İyi (88)
İyi (8)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
%92
%8
%0
%0
%0
Ortalama Puan
4,9
96 Değerlendirme
A*** H*** G***
14 Ağustos Salı
Herşey o kadar güzel ve sade ki geri dönmek istemeyeceksiniz gerçekten
G*** K***
25 Temmuz Çarşamba
Şehrin farklı bir havası var satıcıları, sokakları, ağaçları muazzam
T*** T*** M***
11 Temmuz Çarşamba
Herşey çok güzeldi, teşekkürler. Keyif aldık, memnun kaldık.
S*** C***
13 Haziran Çarşamba
Motosikletlerimize atlayıp gitmiştiik, güzeldi yolda teker patladı ama olsun
S*** D***
22 Ekim Pazartesi
Gittiğime pişman değilim ama bir daha gitmeyebilirim
2
6
Devamını Göster
Yorum Yap
Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Kiev Uçak Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir. ( 29.10.2020 02:57:45 )

İstanbul, (Tümü)
IS1T
TR
Kiev, (Tümü)
IEVT
UA

Arayın, Uçak biletiniz için yardımcı olalım!

+90 (850) 360 32 58
Sizi Arayalım
Beni Ara
https://biletall-cdn.mncdn.com/img-v7/ortak/preloader.svg?v=68293
/ True
68293