Malatya Uçak Bileti

Malatya Hakkında Bilgiler

Malatya; Türkiye'de bulunan 81 ilden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin yukarı Fırat bölümünde bulunan bu şehir bulunduğu konumda gelişmiş şehir unvanına sahiptir. Hitit döneminde kurulmuş ve o günden bu yana çok kez yıkılıp tekrar tekrar yapılarak günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Hititçe'de bal anlamına gelen Melid kelimesinin değişmesi ile Malatya adını almıştır.

Coğrafi konumu ise; Doğu Anadolu Bölgesi'nin batı bölümünde yer almaktadır. Ayrıca doğusunda Elazığ, güneyde Adıyaman, batıda da Kahramanmaraş illeri ile çevrelenmiştir.

Birçok dağ, çay, ova ve barajlara sahip bu il kayısısı ile meşhurdur. Genellikle kaysının %80'i Malatya Ovası'nda bulunan bahçelerden sağlanmaktadır. Bu kayısı bahçeleri çoğunluk kesimin geçim kaynağı da denilebilir. Kayısıların tazeyken, kurutulmuş haliyle hatta çekirdeği ve çekirdek kabuğunun kullanılması, tüketilmesi ve satışı da yapılmaktadır.

Coğrafyası, gelir kaynağı ve konumunun yanı sıra halk dilinde de bazı farklılıklar göstermektedir. örneğin ‘k' harfi çoğu kelime de ‘h' olarak kullanılmaktadır. ‘Sıcah', ‘azıcıh' gibi. Konuşmalarının kulağa hoş gelmesinin yanı sıra misafirperverlikleri de insanı bu şehre bağlamaya yetecektir. Değişik yemek kültürleri ile mideyi; görsel güzellikleriyle de göze hitap etmeyi bilen bir şehirdir.

Malatya Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Malatya Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Malatya Erhaç Havalimanı 34 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white