1
(12-65)
- +
(2-12)
- +
(0-2)
- +
(13-24)
- +
(65+)
- +
- +
Yeni bir şey deneyin!Tekrar Dene

Uçak Firmaları

Aradığınız tüm uçak firmalarının ucuz uçak biletleri Biletall.com'da! Uçak Firmaları
+500'den fazla yurtiçi ve yurtdışı havayolu firması hakkında bagaj hakkı, kuruluş tarihi, firma merkezi, müşteri hizmetleri numarası, uçak seferleri ve fiyat bilgilerini listeleyebilir, ucuz uçak biletlerini kolayca satın alabilirsin.

Uçak firmalarının, seferlerini ve bilet fiyatlarını karşılaştır, Biletall.com'dan en ucuz uçak biletini satın al.

Ara
A B C D E F G I K L M O P Q R S T U

A

Aegean Airlines
Aegean Airlines
4,1/5
Kuruluş Tarihi: 1987
Firma Merkezi: Atina
Aegean Airlines ya da Türkçe adı ile ifade etmek icap ederse Aegean Hava Yolları, Yunanistan'ın bayrak taşıyıcı hava yolu firmasıdır. Buna ek olarak bu firma Star Alliance topluluğunun da bir üyesidir. Bu sebeple zaman zaman Türk Hava Yolları ile de ortak uçuşlar icra etmektedir. Bu firma Türkiye'ye de uçuşlar icra eder. Bu uçuşların iki ayrı hava meydanına gerçekleştirilmesi söz konusudur. Bunlardan bir tanesi İstanbul Atatürk Havalimanı, bir diğeri ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı'dır. Her iki hava meydanına da başkent Atina'dan seferler icra edilir. Hava yolu firması aynı zamanda kendisini dünyanın en iyi bölgesel hava yolu firması olarak da tanıtmaktadır. Gerçekten bu firma kıtalar arası uzun mesafeli uçuş icra etmemektedir. Genel olarak Avrupa ve Asya ile Afrika'daki birtakım yakın ülkelere sefer düzenlenir.  
Aeroflot
Aeroflot
4/5
Kuruluş Tarihi: 1923
Firma Merkezi: St. Petersburg
Sky Team'a Nisan 2006 kayıt olan, dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan ve Rusya'nın bayrak taşıyıcı aynı zamanda ulusal havayolu şirketi Aeroflot Russian Airlines,Sky Team'ın 10. üyesi olarak karşımıza çıkar. Dünyanın en iyi havayolu şirketlerinden olan, Aeroflot Russian Airlines, 1923 yılında kurulmuş ve kurulduğu dönemden, SSCB'ın dağılmasına kadar olan sürede Rusya'nın en büyük, dünyanın da en köklü hava yolu şirketlerinden biri olmuştur. 2007 yılında, karlılığı en fazla hava yolu şirketlerinden 19. olan Aeroflot Russian Airlines'ın halen %51'i Rusya Hükümeti'ne aittir. Yarı özel hava yolu şirketi, Skytrax tarafından üç kez ödül almıştır. "Dünyanın en dakik hava yolu şirketi", " Doğu Avrupa'nın en iyi hava yolu şirketi", " Dünyanın en iyi kabinine sahip hava yolu şirketi" ödüllerini almıştır. Uçuş saatinde, kalkış yapan Aeroflot Russian Airlines, bu özelliği ile yolcular tarafından sıkça tercih edilir 3 ödüle sahip hava yolu şirketi 214 genç uçağı ile son 10 yıldır, güvenlik önlemlerini arttırmış ve sıkı denetimler ile uçuşlarını oldukça güvenli hale getirmiştir. Teknik bölümünü bünyesinde bulunduran hava yolu şirketi, düzenli periyotlar ile uçak bakımlarını yaptırmaktadır
Aerolineas Argentinas
Aerolineas Argentinas
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1949
Firma Merkezi: Arjantin
1949 senesinde temelleri atılan şirket, 4 farklı firmanın bir araya gelmesi ile kurulmuştur. İlk uçuşunu 7 Aralık 1950 tarihinde yapan şirket, 1990 senesinde Iberia Airlines firmasının kontrolüne geçmiştir. Ardından Grupo Marmans isimli şirket, firmayı satın aldı. 2008 yılına gelindiğinde, Arjantin Hükümeti, Aerolineas Argentinas'ı hükümet kontrolüne aldı. 2008 yılından bugüne şirket, hükümete aittir. 2013 senesinde devlet malı sayılmasına karar verilmiştir. Merkezi Buenos Aires'de yer alan şirket 2012 senesinde Sky Team ortaklığına üye olmuştur. Hükümete ait dev şirket, Austral Lineas Aereas isimli şirketle kardeş şirket olarak biliniyor. Arjantin'in en büyük havayolu şirketi olan Aerolineas Argentinas, iç hatlarda ve dış hatlarda çok sayıda düzenli seferler gerçekleştirmektedir.
Air Algerie
Air Algerie
4,1/5
Kuruluş Tarihi: 1962
Firma Merkezi: Cezayir
Air Algerie, önemli bir havayolu şirketi etkisiyle ön plana çıkmaktadır. EPE ve SPA anonim şirketi kapsamında Air Algerie 1962 senesinde ulusal bir havayolu şirketi olarak kurulmuştur. Yakın dönemde ciddi bir büyüme kaydeden şirket, Orta Vadeli İş Planı doğrultusunda önemli bir ticari büyüme yakalayarak 59 uçaklı filosu ile hizmetlerini sunar. Ülkemiz dahil olmak üzere çeşitli ülkelere uçuş gerçekleştirmekte olan Air Algerie, yıllık 6,1 milyonu aşan bir yolcu kapasitesine sahip olarak kendini ön plana da çıkarmıştır. Sürekli büyüyen ve hizmetini geliştiren bir firma olmasının yanı sıra, yönetim araçlarını ve bilgi sistemlerini de modernize etmiştir. Ayrıca pazar alanında önemli bir konuma gelerek profesyonel bir havayolu şirketi olarak adımlarını attığı görülmektedir.
Air Arabia
Air Arabia
4,5/5
Kuruluş Tarihi: 2003
Firma Merkezi: Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı havayolu şirketlerinden bir tanesi olan Air Arabia Havayolları 3 Şubat 2003 yılında kurulmuştur. Kurulduğu tarihten itibaren hizmet veren havayolu şirketi Sultan bin Muhammad Al-Qasimi tarafından kurulmuştur. Air Arabia Havayolu şirketinin yönetimi ülkenin konseyi tarafından yürütülmektedir. Ülkenin ilk az sayıda tarifeli havayolu şirketlerinden birisi olan firma toplam olarak 32 farklı ülkeye uçuş yapmaktadır. Fakat uçuş sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Özellikle Orta Asya, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika gibi ülkelere uçuşlar yapmaktadır. Yolcuları ucuza ve kaliteli hizmet vererek taşıma için bir çok farklı hizmet vermektedir. Air Arabia Havayollarına ait 44 uçak bulunmaktadır. Air Arabia şirketinin yarısından fazlası ülke halkına arz edilmiştir. Firma her yıl daha fazla kar ile çalıştığı için bu yüzden halkın ilgisi bir hayli fazladır. Şirketin %55 gibi bir oranı halk tarafından satın alınmıştır. İlk kez 28 Ekim 2003 senesinde seferini Bahreyn’e yapmıştır. Bu tarihten itibaren çok hızlı yükselişe geçmiştir. Bunun dışında Air Arabia Havayolları Şirketi bir çok ülkeye ait havayolu şirketleri ile anlaşmalar yapmış olup, aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmektedir. Böylece uçuş ağını genişleterek daha da arttırmaktadır. Günümüzde uçuş ağı 110 sınırını aşmış durumdadır. Bu şekilde şirketin kar oranı daha da artmaktadır. Yıllık cirosu her geçen yıla göre daha fazla artmaktadır.
Air Astana
Air Astana
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 2001
Firma Merkezi: Kazakistan
2001 yılında Kazakistan'ın başkenti Astana'nın adını alarak havayolu sektörüne giriş yapan Air Astana, ilk uçuşunu Mayıs 2002 yılında Almatı'dan Astana'ya gerçekleştirdi. Ayrıca Almatı Air Astana'nın merkezi konumundadır. 2 ortakla kuruluşu gerçekleştirilen Air Astana'nın % 51'lik hissesi Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti'ne, % 49'luk hissesi İngiliz şirket BAE Systems PLC'ye aittir. Toplamda 31 uçağa sahiptir ve 42 yurtiçi, 22 yurtdışı olmak üzere 64 farklı noktaya uçak seferi düzenlemektedir. Şirket yönetimini 2005 yılında başa geçen Peter Foster yapmaktadır. Mayıs 2015 tarihinde Air Astana, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin Operasyonel Güvenlik Denetimi'ni 5. kez tamamlayarak bir ilke imza attı. Air Astana, 2020 yılına kadar uçak sayısını 43'e yükseltmeyi ve uçtuğu nokta sayısını hızla arttırmayı hedeflemektedir.
Air Canada
Air Canada
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1937
Firma Merkezi: Montreal
Air Canada, Kanada’nın en büyük havayolu şirketlerinden biridir. Genel merkezi, Monreal’dedir. 30.000 çalışanıyla, dünyanın en büyük 20 havayolu şirketi arasına girmeyi başarmıştır. Air Canada’nın prensipleri arasında %100 güvenlik, müşteri memnuniyeti ve kusursuzluk yer almaktadır. Air Canada, 81 yıl önce yani 1937 yılında Trans Canada Airlines ismiyle, Seattle ile Vancouver arasında ilk uçak seferini yaptı. 1964 yılında Kanada’nın en büyük havayollarından biri olmak için ismini Air Canada olarak değiştirdi. Air Canada bu yıl 81. yaşını kutlayacak. Air Canada günde yaklaşık 1.500 uçuş gerçekleştirmektedir ve yılda ortalama 41 milyon yolcu taşımaktadır. Başarısını korumak ve kaliteli hizmet vermeye devam etmek için günden günde kendini geliştirmektedir.
Air Europa
Air Europa
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1986
Firma Merkezi: Madrid
1986 yılında kurulan hava yolu firması, İspanya'nın üçüncü büyük hava yolu şirketi olmuştur. 53 uçaklı filosu ile hizmet veren Air Europa Lineas Aereas 19 ülkede tarifeli rota oluşturmuştur. Hızlı ve güvenilir yapısı ile hem yerel halkın hem de turistlerin, sürekli olarak kullandığı hava yolu şirketi 2007 yılının basında Sky Team' a üye olarak başarılı bir adım atmıştır. Merkezi Llucmajor şehrinde olan Air Europa Lineas Aereas, özel hava yolu şirketidir.
Air France
Air France
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1933
Firma Merkezi: Fransa
Air France, 7 Ekim 1933'te Air Orient, Air Union, Compagnie Générale Aéropostale, Compagnie Internationale Navigation Navigéne (CIDNA) ve Société Générale de Transport Aérien (SGTA) şirketlerinin birleşmesinden oluşuyordu. Soğuk Savaş sırasında, 1950'den 1990'a kadar, Batı Berlin'deki Tempelhof ve Tegel havaalanlarında Almanya'da faaliyet gösteren üç ana müttefik hava yolu şirketinden biriydi. 1990 yılında, Fransız iç taşıyıcı Air Inter ve uluslararası rakip UTA - Union de Transports Aériens'in operasyonlarını satın aldı. Fransa'nın KLM ile yaptığı 2003 birleşme öncesinde yedi yıldan beri ülkenin başlıca ulusal bayrak taşıyıcısı olarak hizmet verdi. Nisan 2001 ile Mart 2002 arasında havayolu şirketi 43,3 milyon yolcu taşıdı ve toplam 12.53 milyar avro gelir elde etti. 2004 yılının Kasım ayında Air France,% 25,5 toplam pazar payı ile en büyük Avrupa havayolu şirketi konumuna gelmiş ve işletme gelirleri açısından dünyanın en büyük havayolu şirketiydi. Mart 2015 itibarı ile Air France, 95 ülkede 191 farklı noktaya uçmaktadır.
Air Moldova
Air Moldova
4,6/5
Kuruluş Tarihi: 1933
Firma Merkezi: Kişinev
Hava şirketi Air Moldova, Moldova Cumhuriyeti'nin sivil havacılık pazarında lider havayolu şirketidir. Air Moldova, Moldova Cumhuriyeti'nin kararnamesiyle 12 Ocak 1993'te kurulan Moldova'nın en tanınmış markalarından biridir. Air Moldova Şirketi 30 farklı yöne uçuş gerçekleştiriyor: Atina, Barselona, Bologna, Brüksel, Bükreş, Dubai, Dublin, Frankfurt, Floransa, Cenevre, İstanbul, Krasnodar, Larnaka, Lizbon, Londra, Madrid, Milano, Moskova, Paris, Roma, Saint -Petersburg, Verona, Viyana, Venedik, Torino, artı mevsimler - Antalya, Korfu, Kandiye, Tivat ve Zakintos. Air Moldova uçaklarında, yolcularına iki hizmet sınıfı - İş ve Ekonomi sunuyor. Şu anda Air Moldova, yerel pazarda kayıtlı hava yolu yolcu akışından yaklaşık% 50 oranında bulunuyor. 13 Temmuz 2004 tarihinde Air Moldova Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) aktif bir üyesi oldu. IATA'ya bağlı kalifikasyon koşulları, belirli standartlar ve gereklilikler arasında belirtilenleri öngörmektedir: filonun modernizasyonu, uçuş güvenliğinin sağlanması, personel yeterliliği ve kalite sisteminin geliştirilmesi. Aralık 2008'de Air Moldova, IATA Operasyonel Güvenlik Denetimi (IOSA) kaydına dahil edildi. IOSA sertifikasının alınması, bir hava şirketi için kalite statüsü ve dünya havacılık topluluğu tarafından tüm uluslararası güvenlik gerekliliklerine uyan güvenli bir hava taşıyıcısı olarak tanınması anlamına gelir. Air Moldova yolcularına kaliteli bir şekilde hizmet vermek için hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir.
Air Serbia
Air Serbia
4,1/5
Kuruluş Tarihi: 1927
Firma Merkezi: Belgrad
Air Serbia Havayolu firması 1927 tarihindeki kuruluşundan bu yana alanında lider olmayı başarmış bir firmadır. Dünyanın önemli şehirlerini içeren, 40 noktaya sefer düzenleyen firma, bu alanda gelişmeye devam etmektedir. Air Serbia havayolu firması 1961 yılından beri Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) üyesidir. Firmanın Sırbistan havacılık endüstrisinin gelişmesinde önemli katkıları bulunur.
Alitalia
Alitalia
4/5
Kuruluş Tarihi: 2009
Firma Merkezi: Fıumıcıno
Alitalia; 12 Ocak 2009 senesinde İtalya'nın Roma şehrinde kuruldu. 1 Ocak 2015 senesinde, şirket içerisinde bazı değişikliklere gidilerek yeniden yapılanma sürecine girildi. Merkezi Roma'nın Fiumicino bölgesinde, Leonardo Da Vinci Uluslararası Havalimanı'nda bulunan havayolu şirketi, kurulduğundan bu yana iç hatlarda ve dış hatlarda düzenli uçuşlar düzenlemektedir. Filosu son derece geniş olan Alitalia; SkyTeam ittifakının da bir üyesi konumundadır.
American Airlines
American Airlines
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1926
Firma Merkezi: Teksas
American Airlines; dünyanın 3. en büyük havayolu ittifakı olan Oneworld isimli ittifakın kurucu üyelerinden biridir. Şirket; transatlantik pazarında, British Airways, Cathay Pasific, Iberiave Finnair ve Japon Havayolları'nın yaptığı transferleri, tarifeli uçuşları ve servisleri koordine eder. Şirket, bölgesel hizmetlerini, American Eagle markası adı altında yan kuruluşlar tarafından işletmektedir. 1926 senesinde kurulan American Airlines; Dallas-Fort Worth, Chicago-O'Hare, Miami, Los Angeles, New York-JFK, New York-LaGuardia, Charlotte, Philadelphia, Washington ve Phoenix-Sky Harbor'da olmak üzere 10 tane merkeze sahiptir. Ana bakım üssü Tulsa Uluslararası Havalimanı'nda bulunuyor. Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı, şirketin en büyük yolcu taşıma merkezi olarak biliniyor. Bu noktada, yılda ortalama olarak 45 milyon yolcuya hizmet veriliyor. Şirket; bölgesel, iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere farklı bölgelere çok sayıda düzenli seferlerine 1926 yılından beri devam etmektedir.
AnadoluJet
AnadoluJet
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 2008
Firma Merkezi: Ankara
AnadoluJet firması 23 Nisan 2008 tarihi itibari ile gelişen teknoloji ve bireylerin taşımacılık hizmetlerini en geniş şekilde sağlayabilmek adına Türk Hava Yolları'nın yenilenmiş iş modeli olarak farklı bir marka adı altında kurulmuştur. Türkiye'nin ve dünyanın pek çok bölgesine uçuş seferleri düzenleyen AnadoluJet firması Ankara'nın Anadolu şehirlerine bağlantı kurulması ile birlikte ucuz yollu uçak biletlerinin satışa çıkarılması amacı ile kurulmuş olan bir şirkettir. Normalden daha geniş bir kitleye hitap ederek, kişilerin uçak ile seyahat edebilmelerini sağlamak amacına hizmet eden AnadoluJet firması Ankara hattı üzerinde yer alan yolcu sayısını %65 oranında, doluluk oranını ise %85 oranında arttırmıştır. Kuruluş döneminde 5 uçak ile hizmete başlayan AnadoluJet şirketi ilk yılında 8 uçak, 2010 senesinde 16 uçak ve daha sonrasında da toplamda 32 uçaklık bir filoya sahip olmuştur. Ankara merkezli olarak kurulmuş olması Anadolu'ya daha rahat hizmet vermesine yol açmış ve cazip ücretler ile birlikte insanların daha rahat bir şekilde uçuş hizmetinden yararlanmalarına olanak tanınmıştır. Anadolu'nun 45 farklı noktasına uçan AnadoluJet firması ismini de bu konumdan dolayı almış ve Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı tarafından atanmış olan Bölgesel Uçuşlar Başkanı Said Şamil Karabaş tarafınca yönetimi gerçekleştirilmektedir.
Atlasglobal
Atlasglobal
4/5
Kuruluş Tarihi: 2001
Firma Merkezi: İstanbul
AtlasGlobal , Türkiye'nin en köklü hava yolu firmalarından bir tanesidir. Buna ek olarak bu firma her zaman için yolcusunu üstün seviyede memnun etmeyi amaç edinmiştir. Nitekim sırf bu memnuniyeti sağlayabilmek adına ücretsiz ikram servisi ve ücretsiz şehir içi ulaşım servisi hizmeti sunmaktadır. Buna ek olarak bu hava yolu firmasının pek çok firma ile ortak uçuşları da bulunmaktadır. Gerçekten diğer hava yolu firmaları ile yapılan ortak uçuş anlaşmaları sayesinde uçuş ağı Portekiz'e dek genişlemektedir. Nihayetinde belirtilmesi gereken bir diğer husus ise bu firma ile seyahat eden yolcuların birtakım ek avantajlara da sahip olduğudur. Gerçekten bu ek avantajlardan bir tanesi de geniş koltuk aralıklarıdır. Aynı zamanda yolculara diğer hava yolu firmalarından pek çoğunun aksine daha fazla bagaj hakkı ve daha geniş koltuk aralıkları da sunulmaktadır. Bu sayede yolcular bu firma sayesinde çok daha rahat bir uçuş deneyimi yaşayabilirler. Nihayetinde firma bünyesinde Business Class seyahat imkanı da bulunmaktadır.
Avianca
Avianca
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1919
Firma Merkezi: Bogota
Avianca SA, Kolombiya'nın ulusal havayolu şirketi ve bayrak taşıyıcısı olan Kolombiyalı bir havayolu şirketidir. 5 Aralık 1919'da kurulan şirket, başlangıçta SCADTA adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Amerika'nın en eski havayolu şirketi olan Avianca, Kolombia'nın en büyük, Latin Amerika'nın da ikinci en büyük havayolu şirketidir. Genel merkezi El Dorado Uluslararası Havaalanı'nda merkezi Bogotá, DC'de bulunan Avianca, yan kuruluşlarıyla birlikte Latin Amerika'nın en geniş destinasyon ağına sahiptir. Germán Efromovich tarafından kurulan ve hava taşımacılığı konusunda uzmanlaşmış bir Güney Amerika holding şirketi olan Synergy Group SA'ya ait olan Avianca Firması, Kolombiya Borsası'nda işlem görmektedir. Dünyanın en eski ikinci havayolu şirketi olan Avianca, 2009 yılında TACA ile birleşeceğini açıklayarak 90. yılını kutladı. Batı Yarımküre'nin en eski havayolu şirketi olan şirket 2012 yılında Star Alliance'ın resmi üyesi olmuştur. Avianca Havayolları’nın Air Canada, United Airlines, Türk Hava Yolları, İberia havayolu şirketleri ile CodeShare anlaşması bulunmaktadır. Avianca havayollarının filosunda bulunan çok sayıda uçağı ile Avrupa ve Amerika kıtasında bulunan farklı noktalara direk veya aktarmalı şekilde uçak bileti satın almak mümkündür. Şirketin bünyesinde yapmış olduğunuz tüm uçuşlarda mil puan toplayarak uçuş yapılmasını sağlayan Lİfe Miles adında üyelik programı bulunmaktadır. Avianca Havayolları ile Bogota çıkışlı olarak uçak bileti alınabilecek popüler noktalardan bazıları, Amsterdam, Cape Town, Şikago’dur. Avianca firmasının düzenlemiş olduğu çeşitli kampanyalar sayesinde uygun fiyatlı uçak bileti satın alınabilmektedir. Her geçen gün yenilenen filosu ve kaliteli hizmet anlayışıyla Avianca firması hizmetlerine tüm hızıyla devam etmektedir.
Azerbaijan Airlines
Azerbaijan Airlines
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1992
Firma Merkezi: Bakü
Azerbaijan Airlines diğer adıyla AZAL olarak bilinen ve Azerbaycan sınırları içerisindeki en büyük havayolu şirketi olma özelliğine sahip havayoludur. Merkezi Bakü’de bulunmakta olup, faaliyet yeri ise Uluslararası Haydar Aliyev Havalimanı’dır. 1992 yılından beri aralıksız olarak uçuşlarını devam ettiren hava yolu kalitesi, müşteri ilişkileri ve hizmetleri dolayısıyla ödüller almıştır. 2008 yılında Azerbaycan Havayolları adını alan şirket 2011 yılında Avrupa standartlarını taşıdığını ispatlayarak Avrupa Standart belgesi ile ödüllendirilmiştir. 2015 yılına gelindiğinde ise havayolu değerlendirmelerinde adı sıkça duyulan şirketlerden olan Skytrax’dan 4 yıldız almanın gururunu taşıyan tek Azerbaycan havayolu olmanın gururunu elde etmiştir. Sadece kalitesi değil havayolu olarak yaptığı yatırım kaliteleriyle de dikkat çeken Azerbaycan Havayolları dünyanın birçok destinasyonuna açtığı şubeler ile gittikçe büyüyen ağları arasına yenilerini eklemeye devam etmektedir. Uçtuğu yerleri görmek ve bilet temin etmek için biletall üzerinden kolaylıkla ilerleyebilirsiniz.

B

Belavia
Belavia
4,1/5
Kuruluş Tarihi: 1996
Firma Merkezi: Minks
Belarus, Türkçe adı ile Beyaz Rusya Cumhuriyeti, 1991 SSBC dağılması ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin toplam nüfusu, 10 milyon civarındadır. Ülke kalkınmaya 1993 yılların başında başlamıştır. 5 Mart 1996 yılında kurulan Belavia Belarusian Airlines'da kalkınma projelerinden biridir. Havayolu şirketi kurulduğu ilk yıllarda, Antonov uçaklarından oluşan filosu ile ülke içi ve Rusya Cumhuriyeti' ne düzenli olarak tarifeli seferler düzenlemekteydi. 2003 yılı itibari ile Boeing şirketine verdiği siparişler ile filosunu yenileme kararı almıştır. Orta sınıf, düşük maliyetli bir havayolu şirketi olan Belavia Belarusian Airlines, büyüme kararının ardından toplamda 10 adet Boeing uçağı ile Asya, Afrika ve Doğu Avrupa hava sahalarını kullanma izni almayı başarmıştır. 11 Nisan 2017 'de THY ile yapılan kod antlaşmasından sonra Türkiye'de 4 şehire uçuş düzenlemeye başlamıştır. 40 uçuş noktası bulunan Belavia Belarusian Airlines; Londra, Moskova, St Petersburg, Roma, İstanbul, Prag ve Larnaka gibi önemli şehirlere tarifeli seferler düzenler.
BoraJet
BoraJet
4,1/5
Kuruluş Tarihi: 2008
Firma Merkezi: İstanbul
Bora Jet ; bölgesel bir havayolu şirketi olarak, 2008 senesinde kurularak, 2010 senesinde faaliyete başlamıştır. İstanbul merkezli olan şirket, küçük uçaklarla, büyük havalimanlarına besleyici nitelikte uçuşlar yapıyor. 2010 senesinde SHGM tarafından verilen ruhsat ile dolmuş uçak olarak anılan hava taşımacılığını yapmaya başlamıştır. Türkiye'de bu anlamda hizmet veren ilk havayolu şirketi olma unvanına sahiptir. 2017 yılında; 13 uçaktan oluşan filosuna katmak üzere 30 yeni uçak siparişi vermiştir. Ancak yine 2017 yılında, şirket uçuşlarını belirli bir süre için durdurmuştur. Bu süreçte el değiştiren şirket, yenilenme dönemine girerek, yeniden sektördeki rekabete dönme kararı almıştır.
British Airways
British Airways
4/5
Kuruluş Tarihi: 1924
Firma Merkezi: Londra
British Airways, Birleşik Krallık'a bağlı kurulmuş bir hava yolu markasıdır. 1924'te Imperial Airways olarak kurulmuş olup daha sonra isim değiştirmiştir. 1974 yılından itibaren British Airways olarak hizmet veriyor. Oldukça büyük olan bu hava yolu şirketi Avrupa ağırlıklı olmak üzere Dünya'da birçok noktaya uçuş sağlamaktadır. 200'e yakın yurt dışı ulaşım noktası bulunuyor. İlk başlarda az uçak sayısı ile bu hizmete başlasa da şuan 295 uçakla hizmet veriyor.  Firma içerisinde birçok uçak türü bulunuyor. Uzun yol uçakları, küçük uçaklar havayolu ulaşımı için tercih ediliyor. Ayrıca birçok uçak firması ile ortak çalışmaları bulunuyor. Firmanın en ilgi çekici özelliği ise dünyada ilk çift katlı uçak türünü kullanmış olmasıdır. Airbus A380-800 adı verilen bu uçak sayesinde biletlerin maliyeti aza indirilmiştir. Yolculara uygun fiyatlı konforlu bir uçuş imkanı tanınmıştır. Firmanın en popüler olduğu dönem ise İngiltere- Amerika arasındaki 8 saatlik yolculuğu 3 saate indiren uçağı kullanma dönemi olmuştur. Concord adı verilen bu uçakla ulaşım 2003 yılında durdurulsa da hala hızlı ve uygun fiyatlı uçak ulaşım hizmetleri vermeye devam eden bir firmadır.

C

China Southern Airlines
China Southern Airlines
4/5
Kuruluş Tarihi: 1988
Firma Merkezi: Çin
China Southern, 32 yıldır hava yolları taşımacılığında hizmet veren ve Çin Halk Cumhuriyeti’ nin en gelişmiş hava yolu şirketi olarak bilinir. En büyük yolcu taşıma hava yolu şirketi olmak ile beraber modern taşıma filoları ile yolcularını güvenli şekilde istedikleri yere ulaştırmayı amaçlamıştır. Geniş uçuş ağı ile 183 noktaya hizmet veriyor. 413 modern filo uçağı ile ultra modern uçuş sistemine sahiptir. 1988 yılından bu yana gelen süreçte büyük işlere ve taşımacılığa imza atmış bir şirkettir. Sky Pearl Club hizmeti ile 10 milyon fazla üye kaydına sahip bir merkezdir. Şirket çalışmaları, modernliği ve önce müşteri anlayışı ile Skytrax performans değerlendirmesinde 4 yıldız alarak alanında en iyisi olmayı başarmıştır. 7,72 milyon saat kaydı ile güvenli uçuşlar yaparak hava yolları arasında en güvenilir ve iyi uçuş kaydının sahibi olmuştur. 2011 yılında girmiş olduğu performans değerlendirmesi ve derecelendirmede başarılı olarak ayrılmış ve yıldızını yükseltmiştir.
Czech Airlines
Czech Airlines
4/5
Kuruluş Tarihi: 1923
Firma Merkezi: Prag
Avrupa'nın en eski havayolu şirketi unvanına sahip olan Czech Airlines, 1923 yılında kuruldu. Merkezi Prag'da olan havayolu şirketi, 48 ülkeye düzenli uçuşlar gerçekleştiriyor. Czech Airlines, Çek Cumhuriyeti'nin milli havayolu unvanına da sahiptir. Şirket; ilk İstanbul-Prag uçuşunu 1991 senesinde gerçekleştirmiştir. Şirket, yolcularına, Economy ve Business olmak üzere iki farklı sınıfta uçma imkanı sunuyor. Bu iki sınıfa ait biletler, farklı avantaj paketleri ile satın alınabiliyor. Güçlü bir filoya sahip olan şirket, hala dünyanın dört bir yanına uçuşlarını sürdürmektedir.

D

E

EgyptAir
EgyptAir
3,9/5
Kuruluş Tarihi: 1932
Firma Merkezi: Mısır
7 Haziran 1932 senesinde kurulmuş olan Egypt Air, faaliyetlerine Temmuz 1933 yılında başlamıştır. Şirket hızlı bir büyümeye girerek, hava ulaşımı konusunda Mısır'ın bayrak taşıyıcı firması olmayı başarmıştır. Merkezi Mısır'da Kahire Uluslararası Havalimanı'nda bulunan şirket, Orta Doğu, Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya'da 70'den fazla noktaya tarifeli seferler düzenlemektedir. Egypt Air, yolcu taşımacılığının yanı sıra, yük ve kargo taşımacılığı da yapmaktadır.
Emirates
Emirates
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1985
Firma Merkezi: Dubai
Emirates firması, Ortadoğu kökenli bir havayolu firmasıdır. Şirketin ana ortaklarından biri de Birleşik Arap Emirlikleri'dir. Devlet destekli olarak kurulan şirket, dünyanın en önemli havayolu şirketlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. 1980'li yıllarda Ortadoğu'da yaşanan hareketliliğe binaen, yatırımlarını artırmak isteyen bazı özel şirketler Emirates'in temellerini atmışlardır. Bu canlılığın bir ürünü olarak ortaya çıkan firma, ilk uçuşlarını iki adet kiralık uçak ile gerçekleştirmiştir. Hem yolcu sayısı, hem gelir, hem de filo büyüklüğü açısından Ortdoğu'nun en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Emirates, dünyada 164'den fazla ülkeye her gün uçuş seferleri düzenlemektedir. Yolcu mesafe kategorisi olarak dünyanın en büyük üçüncü havayolu şirketi olan Emirates, gelir bakımından da dünyanı yedinci büyük şirketidir.
Ethiopian Airlines
Ethiopian Airlines
4/5
Kuruluş Tarihi: 1945
Firma Merkezi: Addıs Ababa
21 Aralık 1945 tarihinde kurulan Ethiopian Airlines, 1965 senesinde isim değişikliği yaparak bir yenilenme dönemine girmiştir. 1946 senesinde faaliyete geçmiş olan şirket, 1951 yılında uluslararası uçuşlarına başlamıştır. Şirket, 1959 senesinden beri Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği üyesidir. 1968 senesinde Afrika Havayolları Birliği'ne (AFRAA) üye olmuştur. Son olarak Ethiopian Airlines, 2011 yılının Aralık ayında, Star Alliance ittifakına katılmıştır. Şirketin genel merkezi, Addis Ababa'daki Bole Uluslararası Havalimanı'nda bulunuyor.  Ethiopian Airlines, iç hatlarda ve dış hatlarda 125 noktaya yolcu taşıyor. Bunun yanı sıra, 44 noktaya da kargo hizmeti veriyor. Kurulduğundan beri hızla büyümeye devam eden şirket, Afrika'nın en büyük havayolu şirketi olma unvanını taşıyor.
Etihad Airways
Etihad Airways
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 2003
Firma Merkezi: Abu Dabi
Royal Decree tarafından kurulan, Abu Dhabi hükümetine ait havayolu şirketi, 2003 yılından bu yana en çok tercih edilen havayolu şirketlerinden biri olmuştur. 120 noktaya uçuş düzenleyen şirket, sivil havacılıkta, adını altın harfler ile yazdırmayı hedefleyen filo sahibi, first class yolculuklarda son teknoloji ile dizayn edilmiş koltukları ile dikkat çeker. 120 uçağı ile 6 kıtada rotası bulunan hava yolu şirketinin 62 uçağı kiralanmıştır. Daha fazla rotaya uçmak adına iş ortaklığı bulunan Etihad, düşük maliyetli uçak biletleri ile göz doldurmayı başarmıştır. En yaşlı uçağı 6 yıllık olan filoda 5 adet kargo uçağı ile de ticari anlamda büyüme sağladığını göstermiştir. Arap kültürünü en iyi şekilde temsil eden şirket, misafir perverliğini en iyi şekilde göstermektedir. 2004 yılında Sky Team üyesi olan Etihad Airways şirketi bir çok anlaşmalı hava yolu şirketi ile dünyanın her yerine uçmayı ve yolcu aktarmayı hedeflemiştir ve bu hedef doğrultusunda, yılda 20 milyondan fazla yolcu taşımıştır.
Eurowings
Eurowings
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1993
Firma Merkezi: Düsseldorf
EuroWings Hava Yolu Almanya’nın Düsseldorf kenti merkezli, düşük maliyetli bir havayolu şirketidir. Alman Havayolu şirketi Eurowings olarak 1 Şubat 1993 yılında kurulmuş olup, 1 Ocak 1994 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. Şitket Lufthansa havayolunun bağlı kuruluşudur ve dolayısıyla Star Alliance üyesidir. Havayolu şirketi yurtiçi ve Avrupa başta olmak üzere, uzak noktalara da ulaşım sağlamaktadır. Şirketin yönetimi Lufthansa Group tarafından yapılmaktadır. Taşıyıcı 2006 yılında Lufthansa’nın şirket hisselerinin 49 % oranına sahip olana kadar ayrı bir şirket olarak hizmet sunmaktaydı.

F

G

I

K

L

Latam
Latam
4,1/5
Kuruluş Tarihi: 1929
Firma Merkezi: Şili
Lan Chile, 1929 yılında kurulmuş olan ve çeşitli ülkelere uçuş sağlayan bir havayolu firması olarak yerini alır. Arturo Merine Benitez tarafından kurulmuş olan havayolu şirketi, Şili’nin ulusal havayolu firması olarak da hizmet vermeye başlamıştır. Zamanla çeşitli devlet politikaları ve satışlara konu olan şirket, 1994 senesinde özelleştirme ile hisselerinin %98,7’lik bir kısmı bir takım kontrolörler ve hissedarlar tarafından satın alınmıştır. Bunların yanı sıra zaman içinde LAN’a ait hisseler 1997 senesinde New York borsasında işlenmeye başlamıştır. Aynı zamanda borsa üzerinde ADR ticaretini yapmış olan ilk Latin Amerika havayolu şirketi olarak ön plana çıkmaktadır. 1998 senesine gelindiğinde ise ilk A330’un gelmesinin ardından Sao Paula’dan Miami’ye ilk uluslararası uçuş gerçekleştirilmiştir. Daha sonralarda ise şirket, oneworld ile 2000 senesine birleşmiş ve aynı zamanda kargo hizmetini de TAM adı altında vererek faaliyetlerini sürdürmüştür. Lan Chile, güçlü adımlar atarak özellikle de Latin Amerika üzerinde dünyanın önemli havayolu grupları almak için önemli adımlar atmış ve stratejik planlar geliştirmiştir. 2015 senesinde güncel renkler ve logo ile piyasalardaki yerini almış ve 2016’nın Mayıs ayı içerisinde ise yeni imajını koyarak, günümüzdeki havayolu ulaşım hizmetlerini vermeye devam etmektedir.
LOT Polish Airlines
LOT Polish Airlines
4/5
Kuruluş Tarihi: 1929
Firma Merkezi: Varşova
LOT Polish Hava yolları, Yeni Avrupa'yı dünyaya bağlayan modern bir havayolu şirketidir. Her yıl LOT Polish Hava Yolları, yaklaşık 5 milyon yolcu taşıyor ve onlara, Varşova'dan dünya çapında yaklaşık 60 noktaya kadar en verimli ve konforlu yolculukları sunuyor. Bölgedeki New York, Chicago, Toronto ve Pekin'e direkt uçuşlar sunan tek havayolu şirketidir. 2016'dan itibaren yeni Avrupa'yı Tokyo'yla buluşturmaktadır. Varşova, Polonya ve Yeni Avrupa için verimli ve rekabetçi bir transfer merkezidir. İyi tasarlanmış bir uçuş ağı, hızlı transferler, uygun kalkış ve varış süreleri, ayrıca Avrupa'nın merkezinde en uygun bir konum, kapsamlı transfer fırsatları ve bağlantıya olanak tanır ve Orta ve Doğu Avrupa'da lider bir konuma sahiptir. LOT Polish Hava yolları, Avrupa'nın en genç filolarından birine sahiptir ve tüm uzun mesafeli uçuşlarını dünyanın en modern uçakları olan Boeing 787 Dreamliner ile işleten tek havayolu şirketidir. Tüm LOT Polish Hava yolları yolcuları istedikleri gibi seyahat ederler. Çok çeşitli sınıflar, ücretler, ürünler ve hizmetler sayesinde, yolculuklarını en sevdikleri en yararlı öğelere göre planlamak için büyük özgürlük sunulmaktadır. Bu, LOT Polish Hava yollarını bölgedeki artan sayıda yolcu için ilk tercih edilen havayolu yapıyor. Müşteri güveni de her yıl alınan sayısız ödülün altını çiziyor. LOT Polish Hava yolları, pozitif enerjiyle dolu olan ve modernliği gelenekle başarılı bir şekilde birleştirebilme yeteneği olan insanlarla ilgilidir. En iyi pilotlar, profesyonel kabin ekipleri ve yer personeli, yolcularımıza her gün bağlılık ve gülümsemelerle hizmet ediyor.
Lufthansa
Lufthansa
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1926
Firma Merkezi: Köln
Avrupa'da 2. dünyada 9. sırada yer alan yıllık cirosu en yüksek havayolu şirketi, yarı özel yarı kamusaldır. Büyük bir marka haline gelen hava yolu şirketi, 432 uçağı ile 217 noktaya uçuş ağı bulunur. Boeing ve Airbus yolcu uçaklarının yanında, kargo taşımacılığı da yapan hava yolu, Almanya'nın Ulusal Hava yolu şirketi olmuştur. 1954 yılında tekrar açılan ve çok hızlı şekilde büyüyen şirket, Swiss İnternational Airlines ve Austrian Airlines havayolu şirketlerini de bünyesine ekleyerek, son 18 yılın en karlı şirketlerinden biri olmuştur. Uçak filosu, Frankfurt Havalimanında bulunan şirket, 1997 yılından bu yana "en iyi transatlantik" seçilmektedir. Charter hizmeti bulunan şirket, anlaşmalı hava yollarına personeli ile birlikte uçak kiralama hizmeti verir. Genç filosuna her yıl yeni uçaklar ekleyen şirket, hem kısa menzilli uçuşların hem de uzun menzilli uçuşların vazgeçilmez adresi olmuştur.

M

Middle East Airlines
Middle East Airlines
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1945
Firma Merkezi: Beyrut
1945 yılında Orta Doğu Havayolları, Beyrut'tan komşu Suriye, Kıbrıs, Mısır, daha sonra Suudi Arabistan, Kuveyt ve Körfez'deki diğer destinasyonlara ilk hizmetini kurmuş ve uçuşlara başlamıştır. 1963 yılında, Air Liban ile birleşme sonrasında, Middle East Airlines dünya çapındaki ağına yeni Avrupa, Orta Doğu ve Batı Afrika destinasyonlarını ekledi. 1975-1990 yılları arasında Lübnan’ın iç savaşında Beyrut Uluslararası Hava alanının kapanmasına rağmen, MEA uçakları kiralayarak ve personeli uluslararası hava yolu şirketlerine göndererek hayatta kalmayı başardı. 1990 yılında normale dönerken, MEA önceki tüm varış noktalarına hizmetlerini geri getirmeyi başardı, ağını Avrupa, Orta Doğu ve Körfez'e güçlendirdi ve geliştirdi. 1998'den 2002'ye kadar, MEA, en büyük yeniden yapılanmayı, şirketin 2003 yılındaki net karı olan 22 Milyon Dolarlık bir kar elde etmek için 1997'de 87 milyon dolara ulaşan devasa yıllık kayıplardan geri döndürdü. 2004'te MEA, 50 Milyon dolarlık net kar elde etti. İş planı, MEA'nın ağının rasyonalizasyonunu, satın alma politikasını, havayolunun her seviyesinde maliyet azaltmayı, sık uçuş programı programının ve getiri yönetim sistemlerinin başlatılmasını ve modernizasyonu ve yeniden yapılandırılmasını hedefleyen bir dizi önlemi içeriyordu. Temmuz 2006 savaşının başlangıcında, İsrail hava saldırısında vurulacak ilk hedef Refik Hariri Uluslararası Havalimanı-Beyrut oldu. 12 Temmuz 2006'dan 16 Ağustos 2006'ya kadar süren saldırganlık sırasında MEA, Damascus Uluslararası Havalimanı'na ve daha sonra da empoze edilen hava blokajına meydan okuyan Amman Havaalanı'na düzenli seferler düzenledi. Ocak 2016'nın ilk haftasında MEA Group, São José dos Campos Brezilya'daki Embraer'den teslim edilen ilk Legacy 500 OD-CXJ özel Jet tescilini aldı. Yeni Legacy 500, VIP özel jet seyahatine görevlendirildi ve Middle East Airlines iştiraki olan Cedar Executive'de VIP charter hizmetlerini yapmaktadır. MEA, yeni imkanlar, açık büfe, açık bar, spa ve iş merkezi gibi olağanüstü olanaklar sunan MEA yeni Cedar Lounge'un ilk aşamasını açtı. MEA, Yeşil Bina'nın köşe taşını da belirleyerek, atık minimizasyonu, su ve enerji tasarrufu gibi sürdürülebilirlik konularını dikkate almıştır. Bu yapının ana özelliklerinden bazıları su verimliliği, enerji tasarrufu, malzeme geri dönüşümü ve kaynak verimliliği ile iç mekan çevre kalitesini içermektedir. Middle East Airlines Beyrut ve aşağıdaki varış noktaları arasında doğrudan bağlantılar sunmaktadır: Brüksel, Larnaca, Paris, London, Frankfurt, Rome, Milan, Atina, Cenevre, Dusseldorf, Nice, Kopenhag, Cidde , Riyad, Dubai, Abu Dabi, Dammam, Kuveyt, Doha, Medine, Abidjan, Lagos, Akra.

O

Olympic Air
Olympic Air
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 2009
Firma Merkezi: Spata
Olympic Airlines, 6 Aralık 2009'da 2010-2012 arasında üç yıllık bir süre için Helenik Olimpiyat Komitesi'nin resmi taşıyıcı olarak seçildiğini duyurdu. Bu sponsorluk sayesinde, Olympic Air, 2010 Kışına Yunan Olimpiyat delegasyonlarının ücretsiz taşınmasını sağlamayı taahhüt etti. 10 Aralık 2009 tarihinde şirket, Atina Havalimanı'ndan kalkan uçuşlar için cep telefonu check-in işleminin yapılacağını duyurdu ve bu hizmeti sunan ilk Yunan havayolu şirketi oldu. Kurumsal sorumluluk programının bir parçası olarak OAL, 29 Ocak 2010 tarihinden başlayarak, Atina'daki 3500 öğrenciyi Atina'daki yeni Akropolis Müzesi'ne taşıyan "Müzede Bir Gün" adlı bir eğitim programı başlatılacağını duyurdu.  2011 yılında Olympic Air, iş sınıfı hizmetine ek olarak, yerli ve seçkin uluslararası uçuşlar için Bombardier Q400 uçak filosunda premium ekonomi hizmetinin başladığını duyurdu ve şirket 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren ana şirketi olan Aegean Airlines’ın, tüm uluslararası uçuşların uçuş ön ekini taşıyan bir servis sağlayıcısı olarak Aegan Airlines tarafından satın alındı. Taşıyıcı, iç hatların işletmeye devam ediyor. Piyasaya sunulduğundan bu yana Olympic Air, bir dizi ödül aldı: 2010 - Kurumsal İletişimde Gümüş Effie Ödülü 2010/2011 - ERA Gümüş Ödülü: Yılın Havayolu 2011 - Condé Nast Traveler 2011 Okuyucular Seçimi Ödülleri : Top İç Hatlar
Oman Air
Oman Air
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1993
Firma Merkezi: Maskat
Umman Air Umman’ın uluslararası havayoludur ve merkezi Muskat şehrinde bulunmaktadır. 1993 yılında kurulmuş ve yurtiçi ve yurtdışı yolcu taşıma hizmeti yürütmekte ayrıca bölgesel hava taksi hizmeti ile charter uçuşları yapmaktadır. Arap hava taşımacılığının organizasyonunun bir üyesi olarak çalışmaktadır. Oman Air Umman uluslararası hizmetleri 1970 yıllarında kurulmuştur. Daha sonra sivil havacılık alanlarında yer hizmetleri, daha sonraki yıllarda uçak mühendisliği bölümünü kurdu. Sivil havacılık sektöründe uluslararası hangarlar, atölyeler, uçak içi yolcu ikramları hizmetlerinde bulundu. 1981 yılında anonim şirketi oldu. Daha sonra 13 uçak satın alarak Oman Air hizmetlerine başladı. Yolcu taşıma hizmetlerine başlayan Oman Air ilk uçuşunu 1993 yılı Mart ayında Boeing 737-300 model uçak ile Maskat’tan Salalah şehrine yapmıştır. Temmuz ayında ise ilk uluslararası uçuşunu Dubai’ye yapmıştır.
Onur Air
Onur Air
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1992
Firma Merkezi: İstanbul
İstanbul merkezli, düşük maliyetli hava yolu taşımacılık hizmeti veren Onur Air, 14 Nisan 1992 yılında kurulmuştur. Bu yıl 25. yıldönümü kutlayan firma, 25 yılda 90 Milyon yolcu taşımanın haklı gururunu yaşıyor. İlk uçuşunu, 14 Mayıs 1992 yılında Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Ercan Havalimanı'na, A-320 tipi uçak ile gerçekleşmiştir. 1 sene içerisinde uçak sayısını 4'e çıkaran hava yolu şirketi, 1994 yılında turizm şirketi olan Teen Tour ile anlaşma ile filosuna 2 uçak daha ekleyerek büyüme yolundaki ilk adımlarını atmıştır. 1994 yılı bitmeden 2 tane daha A-320 tipi uçak daha 1995 yılında uçak sayısını 9'a, koltuk sayısını 1.566'a, 150 personel ile başladığı filoda 512'ye çıkartmıştır. 1996 yılında Teen Tour ile yaptığı anlaşma sayesinde A-321 tipinde iki uçak olarak yolcu kapasitesini artıran şirket, aynı yıl içinde A-300 tipi uçak filosuna katarak 1.566 olan koltuk sayısının 2.192'ye personel sayısını 721'e çıkartmıştır. 1997 yılında Onur Air Hava Yolları, Amerikan Mc Donnell firmasından 5 MD-88 tipi uçak almış ve aynı yıl içerisinde 2 A300 tipi uçağı kiralayarak, filosundaki uçak sayısını, 16 uçağa, 3.503 koltuk kapasitesine ulaşmıştır. 721 olan personel sayısının 1998 yılında 912'ye çıkartmayı başarmıştır. 1999 yılında Türkiye'deki ekonomik krizden ötürü küçülme kararı alan firma uçak sayısını 13'e, 1999 yılında ise 9'a düşürmüştür. Onur Air firması yaşanılan bu ekonomik buhrandan en az zararla çıkmak adına, uçuş personelini yabancı hava yolu şirketlerinde geçici görevler ile çalıştırılması yolunu izlemiştir. 2000 yılında büyümeye başlayan firma 2 adet A300 tipi uçak alarak 9'a düşen uçak sayısını 11"e yükseltmeyi başarmıştır. 2001 yılında 12 uçak ve 2.883 koltuk kapasitesi ile ekonomik krizden en az zararla çıkan hava yolu şirketlerinden biri olmuştur. 2002 yılında 14 uçak, 2003'de 20 uçak, 2004 yılında 24, 2005 yılında 28 uçak ile hizmete devam eden şirket, 2006 yılında 31 uçak 7.012 koltuk kapasitesi ile istikrarlı şekilde büyüme devam etmiştir. Kısa süreli kiraladıkları uçaklarla zaman zaman filodaki uçak sayısı azalan hava yolu şirketi günümüzde 23 adet uçak ile Türkiye'de 15 noktaya, yurtdışında 25 ülke ile 120 noktaya sefer düzenlemektedir.

P

Pegasus
Pegasus
4/5
Kuruluş Tarihi: 1990
Firma Merkezi: İstanbul
Türkiye'yi ekonomik uçak bileti fiyatlarıyla tanıştıran Pegasus, 12 Ocak 1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding'in ortak olduğu bir girişimle, İstanbul merkezli olarak hizmet hayatına başlamıştır. Kurulduğu zamanlarda bünyesinde sadece 2 adet uçak bulunuyordu ve ilk uçusunu Mayıs 1990 yılında gerçekleştirmiştir. Sonrasında büyümeye başlayan Pegasus, İzAir ortaklığıyla uçak sayısını 40'a yükseltti. Tarifeli ve Charter uçuşları düzenleyen Pegasus, alanını genişleterek kargo, uçak kiralama gibi hizmetleri de vermeye başlamıştır. Son verilere göre, Türkiye'nin en çok yolcu taşıyan ve en büyük özel havayolu şirketi olma ünvanına kavuşmuştur. Bünyesinde 76 uçak vardır ve uçak filolarının ortalama yaşları 5,7 olmaktadır. 2005 yılında ESAS Holding tarafından satın alınmasıyla havayolu firmaları arasında büyük sıçramalar yaşamış ve henüz 28 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen yurtiçinde 38 noktaya, yurtdışında 71 noktaya, toplamda 109 noktaya ve 41 ülkeye uçak seferi düzenleyerek, Avrupa'nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi olmuştur. 2017 yılı Ocak - Aralık döneminde iç hat pazar payı %30.8, dış hat pazar payı %12.4 olarak açıklanmıştır. Türkiye'de ve dünyada havayolu piyasasını olumlu yönde etkilediği ve herkesin uçma hakkına sahip olduğunun farkında olarak ekonomik fiyatlar belirlediği için 2018 yılında 30 milyon yolcu taşıma sayısına ulaşmayı hedeflemektedir.

Q

R

Royal Air Maroc
Royal Air Maroc
4,6/5
Kuruluş Tarihi: 1957
Firma Merkezi: Casablanca
Fas'ın ulusal hava yolu şirketi, 55 uçağı ile Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Asya ve Afrika' ya tarifeli uçuşlar düzenlemektedir. Fas'ın en büyük hava yolu şirketi olan Royal Air Maroc, merkezi Casablanca- Anfa Uluslararası Havalimanı'nda bulunur. Royal Air Maroc şirketinin, bir kısmı uçağı Mohammed V Uluslararası Havalimanı'nda bulunur. Carter seferleri düzenleyen uçaklar, genelde bu hava limanından hareket eder. Düzenli olarak Kazablanka Anfa Havalimanı ile Mohammed Uluslararası Havalimanı arasında günlük seferler sıkça yapılır. 1953 yılında 2 havayolu şirketinin birleşmesiyle kurulan Royal Air Maroc, başlangıçta 6 uçakla bu yola çıkmıştır. Compagnie Chérifienne de'l Air ve Compagnie Chérifienne de'l Transports Aériens Air Maroc şirketlerinden aldığı hisselerle büyük bir hava yolu şirketi kurulmuştur. 28 Haziran 1957'de Royal Air Maroc ismi ile hizmete başlayan havayolu şirketi, filosunda bulunan 6 adet uçağa, 4 adet DC- 4 uçağı ekleyerek; büyük bir filo kurmanın ilk adımını atmıştır. 70'lerden sonra Avrupa Birliği ile yaptığı anlaşmalardan sonra Avrupa Birliği hava sahasında uçma İzin almış ve yurtdışı uçuşlarına başlamıştır. Royal Air Maroc, şu an 43 yurtdışı uçuşu ile birçok ülkeye sefer düzenlemektedir. Uçak filosunda bir adet kargo uçağı bulunduran Royal Air Maroc, yaptığı anlaşmalar neticesinde kargo sektörüne de adım atmış bulunur.
Royal Jordanian
Royal Jordanian
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1963
Firma Merkezi: Amman
Ürdün'ün en önemli hava yolu şirketinin merkezi Amman'dır. Ülkenin başkenti olan Amman'da yer alan, Queen Alia İnternational Airport ( Kraliçe Alia Uluslararası Havalimanı) Royal Jordanian Airlines uçuşlarının merkezidir. 1963 yılında kurulan hava yolu firması, 27 uçağına son olarak aldığı Boeing 787-500 uçaklarını da ekleyerek filoyu 32'ye yükseltmeyi başarmıştır. 2007'de Oneworld ittifakına dahil olarak uçuş ağını arttırmış ve anlaşmalı şirketlerle olan uçuşlarında karlılık oranını katlamıştır. Ürdün Kralliyet Havayolları ismi ile geçen, firma 60 uçuş rotası ile Amerika, Afrika ve Asya'da bir çok ülkenin hava sahasını ve havalimanlarını kullanmaya başlamıştır. THY ile yaptığı anlaşmalar neticesinde İstanbul ve Amman arasında direk uçuşlar gerçekleşmeye başlamıştır. 28 Şubat 2018 tarihinde, firma tarafından yapılan açıklamada kargo uçuşlarının da başlayacağını bildirmiştir. Kampanyalı uçak biletleri ile hizmet vermeye devam eden hava yolu şirketi, Ürdün'ün ulusal hava yolu firması olarak, hizmet verir.
Ryanair
Ryanair
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1985
Firma Merkezi: Dublin
Ryanair, son yıllarda ciddi bir yükseliş yakalamıştır. Bu hava yolu firması, hem son derece uygun fiyatları hem de uçuş noktaları ile dikkat çeker. Gerçekten filosu öylesine geniştir ki Avrupa'da uçmadığı yer yok denecek kadar azdır. Nihayetinde Türkiye'de de bu firma boy göstermeye başlamıştır. Dalaman havalimanı üzerinden Slovakya'nın başkenti olan Bratislava'ya ve yine Dalaman kalkışlı ve varışlı olarak İrlanda'nın başkenti Dublin'e seferler düzenlenmektedir. Ancak bu firma hakkında bilinmesi icap eden belki de en önemli husus, firmanın bir low cost hava yolu firması olmasıdır. Yani konfor ve marka prestijinden ziyade uygun fiyatlı yolculuk sunulmaya çalışılır. Hal böyle olunca da pek çok masraftan kısılmıştır. Öyle ki vakti zamanında ayakta yolcu taşınması dahi gündeme getirilmiş ancak sonrasında bu öneri rafa kaldırılmıştır. Aynı zamanda bu şirket hakkında bilinmesi icap eden bir diğer nokta da firmanın son derece güvenli olduğudur. Gerçekten birkaç cam kırılması haricinde herhangi bir şekilde ölüm ile sonuçlanmış kazası bulunmamaktadır. Hal böyle olunca da bu firmanın pekala tercih edilebilir olduğu ve daha ziyade düşük bütçeli gezginlere hitap ettiği rahatlıkla ifade edilebilir.

S

S7 Airlines
S7 Airlines
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1957
Firma Merkezi: Novosibirsk
S7 Airlines 1957 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde Sivil Havacılık Müdürlüğü bünyesinde, Tolmachevo Birleşik filosu olarak işlem yapmaya başlamıştır. 1990 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla ortaya çıkan ekonomik reformlar sonrasında 1992 yılında bir filo olarak kuruldu ve 1994 yılında Siberia Havayolları olarak kuruldu. IATA havayolu kodu ile işlem yapmaya başladı. Sibirya Havayolları 1997 yılında Moskova’da merkez oluşturabilmek için Vnukovo Havayolları'nı satın almak istedi ancak gerçekleştiremedi. 1998 yılındaki Rusya mali krizi sonrasında Vnukovo Havayolları iflas etme eşiğine geldi ve Sibirya Havayolları birleşme teklifinde bulundu. Vnukovo havayolları bu teklifi kabul etmedi. 1999 yılında iflas eden Vnukovo Havayolları Sibirya Havayollarına devredildi. Sibirya Havayolları devraldığı Vnukovo Havayolları filosuna ait uçakları renkleri ile boyadı ve Moskova – Vnukovo’dan hizmet vermeye başladı. Daha sonra tüm uçuşlarını Moskova – Domodedovo üzerinden yapmaya başladı.
Saudi Arabian Airlines
Saudi Arabian Airlines
4,5/5
Kuruluş Tarihi: 1945
Firma Merkezi: Cidde
1945 yılında kurulan ve Saudi Arabian'ın ulusal hava yolu şirketi olan, Ortadoğu'nun en büyük 3. hava yolu şirketi kısa adı ile Saudia, uzun olarak Saudi Arabian Airlines ve Türkçe olarak Suudi Arabistan Havayolları olarak telafuz edilir. 183 uçağa sahip havayolu şirketinin uçak filosu Cidde'de yer alan Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı'nda bulunur. Riyad ve Dammam'da filonun bir kısmı apronlarda hazır bekletilir. Uygun fiyatlı uçak biletleri ve kendi bünyesinde olan Catering şirketi ile 2016 yılından itibaren daha da fazla büyüyen hava yolu şirketi, dünyanın en büyük markalarından biri olmaya adaydır. Asya, Uzakdoğu, Türkiye, Amerika, Kanada, İskandinav Ülkeleri ve Avrupa'ya kadar toplam 203 yurtdışı tarifeli uçuşları bulunan hava yolu şirketi, Mekke ve Medine uçuşlarında özellikle Hac Dönemlerinde charter uçuşları ile dikkat çeker. Sky Team üyesi hava yolu şirketi ortak uçuşlarda ve aktarmalı uçuşlarda oldukça makul fiyatlarda uçak bileti satışa çıkarır. Chater (kiralık) uçakları da dahil olmak üzere 183 uçağı bulunan ve genç uçakları ile ilgi toplayan hava yolu şirketinde, lüks business ve first class koltukları, kabinleri dikkat çeker. 2017 yılında 35 milyon yolcu sayısına ulaşan hava yolu şirketinin bu başarısını karlılık oranındaki artış da görmekteyiz.
Scandinavian Airlines
Scandinavian Airlines
4/5
Kuruluş Tarihi: 1946
Firma Merkezi: Stockholm
Havacılık, İskandinav altyapısının hayati bir parçasıdır. SAS Scandinavian Hava Yolları, İskandinavya'ya giden ve en yüksek kalkış sıklığını koruyan, daha küçük bölgesel hava limanlarını daha büyük merkezlerle birleştirmektedir. Star Alliance'ın bir parçası olarak, müşterilerini dünya çapında 1300 noktaya uçuruyor. Seyahat, yılda 5'ten fazla yolculuk yapan 2 milyondan fazla İskandinav ile büyüyor. Günlük ortalama 791 gidiş ile SAS, İskandinavya'dan en iyi ağı sunuyor. Müşterilerine, sık uçuşlar ve destinasyon fazlalığı ile özgürce seçim yapma olanağı ve zamanı en iyi şekilde kullanma olanağı sunuluyor. 1950’li yıllarda, SAS Kuzey Kutbu’ndan ticari bir uçuşla geçen ilk havayolu şirketiydi. O zamandan bu yana, dünyanın dört bir yanındaki ittifaklar kurulmasında önemli bir rol oynadı ve bu sayede daha fazla insana dünyanın dört bir yanındaki daha fazla destinasyon için daha güvenilir bağlantılar sağladı. Tüm sektör için güvenilirlik ve müşteri memnuniyeti ölçütü olarak dakiklik gelmektedir. 2014 yılında, SAS daha da verimli bir üretim platformu yaratmak amacıyla maliyetleri düşürme ve esnekliği artırma çabalarını yoğunlaştırdı. Daha önceki yeniden yapılanma programını ek önlemler takip etti. Toplamda, yeni tedbirlerin 2017 yılında tam etkiyle 2,1 milyar SEK tutarında bir kazanç etkisi yarattı. SAS, iş modelinin temel gücü olan diğer Nordic hava yolu şirketlerinden daha fazla destinasyon ve daha fazla kalkış sunmaktadır.Haziran 2013'te tamamen yeni bir ürün konsepti piyasaya sürüldü: SAS Go ve SAS Plus. Ürünler SAS müşterileri ile birlikte geliştirildi ve hem iş hem de zevk için daha kolay ve daha verimli seyahat için artan talebi karşılamayı hedefliyor. SAS ayrıca uçak filosunun yenilenmesi sürecindedir ve seyahatleri kolaylaştıran hizmetler geliştirmeye devam etmektedir.
Singapore Airlines
Singapore Airlines
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1972
Firma Merkezi: Singapur
28 Ocak 1972 tarihinde kurulan Singapore Havayollarının (SIA), Singapur'un en büyük havayolu şirketlerinden biridir. Conde Nast Traveler'ın 'Dünyanın En İyi Havayolu' Ödülü, Wall Street gibi sayısız ödül ve ödülün sahibi “Asya'nın En Beğenilen Şirketi” Ödülü'nü aldı ve Fortune Magazine'in Top 50 Dünyanın En Beğenilen Şirketleri'nde 18. sırada yer aldı. 1989'da, Singapore Havayolları Pasifik genelinde bir Boeing 747-400'ü işleten ilk hava yolu oldu. Ayrıca, 1998'de geniş gövdeli Boeing 777'yi ilk kez işletenler arasındaydı. 2004'te SIA, ilk A340-500 uçağı ile Singapur’dan Los Angeles’a kadar dünyanın en uzun kesintisiz ticari uçuşunu yaptı. Ayrıca Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına genişleyerek markalaşma çabalarını genişletti. 2013'ten 2016'ya kadar, havayolu şirketinin Dentsu Möbius ve daha sonra Zenith Singapur'un liderlik ettiği sosyal medyada, 529.000'den 5 milyonu aşan takipçiye ulaştı. SIA, faaliyetlerini desteklemek için havacılık endüstrisinin çeşitli alanlarındaki bir dizi yan kuruluşa ve iştirak şirketine sahiptir. Bunlar, üç havayolu şirketi (yani ikincil şehirlere bölgesel uçuşlar yapan SilkAir ve Scoot ile Tigerair), 46 tur operatörü, havacılık mühendisliği ve hava kargo hizmetleri alanlarında Tradewinds, SIA Engineering ve Singapore Airlines Cargo gibi çeşitli şirketler olarak sıralanabilir. Şirket, tüm hizmet sınıflarındaki uçuş içi menülerde, uluslararası üne sahip şeflerden oluşan bir panel tarafından oluşturulan gurme yemekler sunmakta ve tüm müşteriler, endüstrinin en geniş film seçenekleri (müzik ve oyunlar) sunan en son teknoloji ürünü uçuş içi eğlence sistemlerinin keyfini çıkarmaktadır.
Sunexpress
Sunexpress
4,4/5
Kuruluş Tarihi: 1989
Firma Merkezi: Antalya
SunExpress, dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olan Lufthansa ile yaptığı ortaklık çerçevesinde 1989 yılında Antalya ilinde kuruldu. 1990 yılında ilk uçuşunu yapan şirket, faaliyetlerini Türk ve Alman sivil havacılığının bilgi birikimlerinden faydalanarak sürdürmektedir. Başta Almanya olmak züre, Antalya Avrupa seferleri olarak olarak turistik charter düzenleyen Sunexpress, 2001'de başlattığı Frankfurk-Antalya uçuşları ile yurtdışı tarifeli seferlerine başlayan ilk özel havayolu şirketidir. 2006 yılında ikinci merkezini İzmir ilinde açan Sunexpress, İzmir ilinde başlangıcını yaptığı iç hat seferlerine başlamıştır. Sunexpress, Türkiye'nin ve Almanya'nın en iyi havayolu şirketleri kategorisine alınarak çeşitli ödüllerle de ödüllendirilmiştir. Bunların yanı sıra, Sunexpress uçak içi eğlence konusuna da yeni bir konsept getirerek yolcuların daha kaliteli bir şekilde seyahat edebilmelerine olanak sağlamıştır.

T

TAP Air Portugal
TAP Air Portugal
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1945
Firma Merkezi: Portekiz
TapPortugal, 70 sene boyunda hizmetlerini sağladığını ve Portekiz ile dünya üzerinde pek çok kıtayı birbirine bağlamanın öncüsü olarak kendini tanıtır. Yenilikleri her zaman takip ettiklerini ve teknolojik ilerlemelere dayalı bir çizgide hareket ettiklerini de ifade ederek 1945 senesinden beridir çalışmalarına hizmet kesmeden günümüzde de devam ettiklerini ifade etmektedirler. 1945 İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında kurulmuş olan TAP, önemli ve kaliteli bir havayolu firması olarak her zaman faaliyetlerini sürdürmekte olduğunu gösterir. Özellikle 21. Yy dönemlerinde Portekiz’in önemli ihracatçılarından biri olmasıyla ön plana çıkarak etkinliğini her geçen gün daha da fazla arttırmaktadır. Ayrıca TapPortugal, müşteri hizmetleri alanında ödüller almakla beraber, günümüzde profesyonel ekipleriyle uçuş hizmetlerini dünyanın çeşitli ülkelerine sağlamaktadır.
Tarom
Tarom
4/5
Kuruluş Tarihi: 1954
Firma Merkezi: Bükreş
Tarom Havayolu Şirketi 1954 yılında kurulmuş Romanya merkezli bir havayolu şirketidir. Romanya havacılığı ile birlikte büyüyen şirket, Romanya Ulaştırma Bakanlığı denetimi altında faaliyet göstermektedir. 23 uçaktan oluşan Avrupa'nın en genç filolarından birine sahiptir. Karbondioksit emisyonlarını azaltmak adına çevre dostu prosedürler uygulayan firma, ileriye dönük hedefli bir şirkettir. 2010 yılında şirket, Tarom yolcularına daha geniş bir ağ ile hizmet vermek için, küresel bir havayolu ittifakı olan SkyTeam'e katıldı.
Tunisair
Tunisair
4,1/5
Kuruluş Tarihi: 1948
Firma Merkezi: Kartaca
Tunis Air Havayolu Şirketi 21 Ekim 1948 yılında kurulmuştur. Tunus Ülkesine bağlı şirket ülkenin öncü havayolu firması kabul edilir. Tarihsel süreç içerisinde yolcu memnuniyeti, teknik yenilenme ve modern değişimi ön planda tutarak bu yönde genişlemiştir. Günde ortalama 47 uçuş gerçekleştirir. Tunis Air Avrupa'nın önemli ülke ve şehirlerine seferler düzenler. Ayrıca 8 Afrika ülkesi ve 7 tane Orta Doğu ülkesi sefer düzenlediği bölgeler arasında yer alır. 2013 yılında 2 adet yeni Airbus A 320 uçağı, 2014 yılında ise 1 adet yeni Airbus 320 uçağı filosuna katan şirketin filosunda toplam 29 uçak bulunur.
Türk Hava Yolları
Türk Hava Yolları
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1933
Firma Merkezi: İstanbul
Türk Hava Yolları, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en önemli havayollarından birisi olarak 1933 yılından bu yana yolcularına hizmet vermektedir. 2013 yılı içerisinde Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük ve en önemli uçak alımını gerçekleştirmiş olan THY hizmet kalitesini her geçen gün arttırmaktadır. Dünyanın pek çok yerine uçak seferleri düzenleyen Türk Hava Yolları, 5 uçakla hizmet vermeye başlamış, her geçen süre filosundaki uçak sayısını arttırarak günümüzde toplam 321 uçak ile yolcularına havayolu hizmeti sunmaya devam etmektedir. Şu an havayolu şirketinin vermiş olduğu uçak siparişlerini göz önüne alırsak 2023 yılında Türk Hava Yolları uçak filosunun kargo uçakları dahil 500'ü bulması tahmin edilmektedir. Avrupa'nın En İyi Havayolu Şirketi başta olmak üzere sektörde birbirinden değerli ve anlamlı ödülleri almış olan Türk Hava Yolları yolcularına kaliteli bir şekilde hizmet vermek için hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir.

U

Ukraine International Airlines
Ukraine International Airlines
4,3/5
Kuruluş Tarihi: 1992
Firma Merkezi: Kiev
Merkezi Kiev’de bulunan Ukraine International Airlines 1992'de, Ukrayna Uluslararası, Ukrayna Devlet Sivil Havacılık Derneği ve dünyanın en büyük uçak kiracısı olan GPA tarafından bağımsız Ukrayna'nın uluslararası taşıyıcısı olarak kuruldu. 1996 yılında Avusturya Havayolları ve Swissair, 2000 yılında Avrupa Birliği Yeniden Yapılandırma ve Kalkınma Bankası ile ortak oldu. Ukraine International Airlines bölgesel ve geniş transit seyahat fırsatları sunmaktadır. Havayolu, Ukrayna'yı Avrupa, Asya, Amerika, Afrika ve Orta Doğu'da 38 ülkeyle birleştirmektedir. Şirket filosu, haftada 1100 uluslararası ve iç hat uçuşunu gerçekleştirmekte ve dünya çapında 3000'den fazla noktaya ortak olduğu havayolu şirketlerinin hizmetlerine bağlantı sağlıyor. 2021 yılına kadar UIA, sahip olduğu filoyu nitelik ve nicelik olarak geliştirmeyi ve yenilemeyi, Doğu ve Güneydoğu rota ağlarını daha fazla genişletmeyi, batıya giden uçuşların sıklığını artırmayı ve Ukrayna'nın Kiev kentlerindeki Kiev Boryspil Uluslararası havalimanı ve bölgesel merkezlerin geçiş potansiyelini geliştirmeyi planlamaktadır. Şirket kurduğu IATA Operasyonel Güvenlik Denetimi (IOSA) Programı ile; uçuş ve kabin operasyonlarını, mühendislik, bakım ve yer hizmetlerini ve kargo hizmetlerini 24 saat denetlemekte ve güvenli bir şekilde tüm faaliyetlerin icra edilmesini sağlamaktadır.
United Airlines
United Airlines
4,4/5
Kuruluş Tarihi: 1926
Firma Merkezi: Chicago
Merkezi Chicago'da bulunan United Airlines, Amerika Birleşik Devletleri'nin bünyesinde bulunur. 1926 yılında kurulmuş ve Continental adlı havayolu firmasını satın alarak hızla büyüme göstermiştir. Ana hattında 721, bölgesel planlamada ise 547 olmak üzere şirket içerisinde toplamda 1254 uçak bulunur. En büyük global havayolu ittifakıdır ve yurtiçinde 223, yurtdışında 149 noktaya günlük olarak 6.000'den fazla uçuş düzenlemektedir. United Airlines 6 kıtada ve 59 ülkede faaliyet göstermektedir. ABD'nin, American Airlines ve Delta Airlines şirketlerinin ardından 3. sırada yer alan United Airlines, dünya çapında 2. sıradadır. Star Alliance ittifakına üye olmasıyla birlikte, Alman havayolu firması Lufthansa ve Türk Hava Yolları gibi önde gelen ticari şirketleri ile ortaklaşa uçuş düzenleme hakkına sahip olmuştur. Yıllık cirosu 2.5 Milyar Dolar ve şirketin piyasa değeri 20 Milyar Dolar olmaktadır.
Uzbekistan Airways
Uzbekistan Airways
4,2/5
Kuruluş Tarihi: 1992
Firma Merkezi: Taşkent
Ulusal hava şirketi “Uzbekistan Airways” in kuruluşu sivil havacılık oluşum sürecinde yeni bir döneme damgasını vurdu. Bu dönemde “Özbekistan Havayolları” markası tüm dünyada istikrarlı, güvenilir ve güvenilir bir marka olarak bilinmeye ve tanınmaya başladı. Özbekistan'ın modern ve konforlu uçakları, Avrupa ve Asya'nın 50'den fazla şehrinde düzenli olarak iniş ve kalkış yapmakta, Alaska'dan Yeni Zelanda'ya kadar charter seferleri gerçekleştirmektedir. Özbekistan'ın pilotları А320, Boeing-757/767, IL-114-100 uçaklarına hakim oldular ve bugün yeni nesil “Dreamliner” uçaklarını kullanıyorlar. Yetenekleri ve potansiyeli dünyaca iyi bilinir ve uluslararası kuruluşlar tarafından çok iyi sıradadır. Özbekistan'ın ulusal hava şirketi, dünyanın en iyi uçakları olan Boeing 787 Dreamlinerda kendini ispat etti. 6 aylık operasyonların sonuçlarına göre (Aralık 2016 - Mayıs 2017), NAC “Uzbekistan Airways”, Boeing 787 Dreamliner'ın dünya çapındaki uçakları arasında% 100 kazasız bir şekilde kullanılmasını başardığından firma tarafından ödüllendirildi. Bugün “Dreamliners” Dubai, Delhi, Amritsar, İstanbul, Tel-Aviv, Seul, Frankfurt, Main, Moskova, Kuala-Lumpur ve Singapur'a ve New-York'tan Riga'ya uçuşlar gerçekleştiriyor. Tarihte ilk kez 27 Temmuz 2017 tarihinde Ulusal Hava Şirketi “Uzbekistan Airways”, “Dreamliner” uçaklarında “Taşkent - New-York - Taşkent” güzergahında ilk direkt uçuşu gerçekleştirdi. Şirket, kendi havacılık onarım teşebbüsünden dolayı, ulusal havayolu uçağın uçuşa elverişliliğini kalitatif olarak koruyabildiği gibi, uçak bakımı ve yabancı hava şirketlerine onarım hizmetleri de sunabilmektedir. Şirket personelinin eğitimine de önem veriyor ve sahip olduğu eğitim merkezi, IL-114-100, А320 ve Boeing 767 uçaklarının tam uçuş simülatörü de dahil olmak üzere çeşitli simülatörlere sahip profesyonel öğretim kadrosu ve Simülatör Merkezi'ne sahiptir. Yabancı hava şirketlerine hazırlık ve eğitim hizmetleri vermeyi sağlamaktadır. Bu projelerin yakın vadede görülmesi, sivil havacılığın statüsünü yeni düzeye çıkararak statüsünü ve kamu imajını uluslararası alanda da koruyacaktır. Hava şirketi personeli, hava taşımacılığı pazarında liderliği hedefliyor. Uçuş ve yolcu güvenliğini sağlamak, faaliyetinin en öncelikli alanıdır. Personel her zaman hava şirketinin sloganına - «Güvenlik, istikrar, konfor» sadık kalmaktadır.

Uçak Firmaları Listesi

Tüm uçak firmaları listesi ve havayolu firmaları isimlerine aşağıdan ulaşabilir, firmanın kendi sayfasından tüm detayları öğrenebilirsiniz.
Aegean Airlines Aeroflot Aerolineas Argentinas Air Algerie
Air Arabia Air Astana Air Canada Air Europa
Air France Air Moldova Air Serbia Alitalia
American Airlines AnadoluJet Atlasglobal Avianca
Azerbaijan Airlines Belavia BoraJet British Airways
China Southern Airlines Czech Airlines Delta Airlines EgyptAir
Emirates Ethiopian Airlines Etihad Airways Eurowings
FlyDubai Gulf Air Iberia KLM
Latam LOT Polish Airlines Lufthansa Middle East Airlines
Olympic Air Oman Air Onur Air Pegasus
Qatar Airways Royal Air Maroc Royal Jordanian Ryanair
S7 Airlines Saudi Arabian Airlines Scandinavian Airlines Singapore Airlines
Sunexpress TAP Air Portugal Tarom Tunisair
Türk Hava Yolları Ukraine International Airlines United Airlines Uzbekistan Airways

Uçak Firmaları Hakkında Yolcularımızın Yorumları

Türk Hava Yolları
Türkiye'de ve yurt dışında bir numaralı firma gerçekten. Yurt dışı uçuşlarımda özellikle kullanıyorum.
Türk Hava Yolları
Yemek çeşitlerini biraz artırmaları gerekiyor, onun dışında sürekli kullandığımız firma.
Türk Hava Yolları
Türkiye'nin en iyi firması gerçekten. Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarımda sürekli kullandığım en kaliteli uçak firması.
Ethiopian Airlines
Bence deneyin kaliteli bir firma , ikramlar güzel personel güler yüzlü
EgyptAir
Bence denemeye gerek yok berbat ötesi bir firma
Delta Airlines
Bence deneyin pişman olmayacağınız bir firma
Czech Airlines
Bence denemeye gerek yok berbat ötesi bir firma
American Airlines
Uçak beklediğimizden 1 saat geç geldi ondan dolayı biraz canım sıkıldı
Alitalia
Firma bütün hizmetleri sağlıyor uygun fiyatlar fakat arada geç kalıyor o kadar
Air France
Fiyatlar uygun personel güler yüzlü yemekler lezzetli daha ne olsun
Air Canada
Koltukları dert etmeyeceksiniz hiçbir problem yok fiyatlar çok uygun
Aerolineas Argentinas
Uçakları çok rahatsız edici , ikramları güzel
BoraJet
Bence deneyin pişman olmayacağınız bir firma
Sunexpress
Firmadan memnun kalmadık bizce güzel değildi
Atlasglobal
Personel güler yüzlü ve ikramları falan çok güzel abi
2
2388
Devamını Göster
Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Arayın, Uçak biletiniz için yardımcı olalım!

+90 (850) 360 32 58
Sizi Arayalım
Beni Ara
https://biletall-cdn.mncdn.com/img-v7/ortak/preloader.svg?v=85761
/
85761