Elazığ Uçak Bileti

Elazığ Hakkında Bilgiler

Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneybatısında, yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ, aynı zamanda dünyanın eski şehirlerinden birisi olma özelliğini taşır. Tarihi Hititlere dayanan şehir, birçok uygarlık tarafından uzun yıllar boyunca kültür ticaret merkezi olarak kullanılmıştır.

Ayrıca; Elazığ 1834 yılında tarihi Harput'un bir mezrası olan ve mezra adıyla anılan ovaya nakledilmesi ile kurulmuştur. Osmanlı döneminde; Abdulaziz zamanında Elaziz olarak isim verilmiştir. Bilim insanlarının yer değiştiren şehirler arasında saydığı Elazığ, 1937 yılında şuan ki adını almıştır.

Elazığ coğrafi konum olarak; doğusunda Bingöl, kuzeyinde Keban Barajı Gölü aracılığı ile Tunceli, batısı ve güneybatısında Karakaya Baraj gölü vasıtasıyla Malatya, güneyinde ise; Diyarbakır illeri ile çevrilmiştir. İklim koşulları; İl sınırları içinde önemli akarsu ve barajlar bulunmaktadır.

Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü ilimizde yapılan ve yapımı devam eden barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. İlimizin geçim kaynağı ise; sanay,. Ticaret ve tarıma dayanmaktadır. Ayrıca birçok yer altı kaynağı bulunmaktadır.

Son derece renkli bir şehir olan Elazığ'a gittiğinizde nasıl candan insanlar olduklarına tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca doğal yapı alanları olarak birçok tarihi yapıt bulunmaktadır.

Elazığ Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Elazığ Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Elazığ Havalimanı 11 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white