Fas Uçak Bileti

Fas Hakkında Bilgiler

Fas, turistlerin gözdesi olarak tanınan ülkelerden bir tanesidir ve pek çok gezgin tarafından efsunlu bir ülke olarak tanımlanır.

Fas, Kuzey Afrika'nın büyülü ülkelerinin başında gelir. O denli geniş bir turistik potansiyele sahiptir ki bu ülkede gezmeye ve görülmeye değer olmayan şehir neredeyse yoktur. Hal böyle olunca da gezginler pek çok zaman Fas uçak bileti fırsatlarını takip ederler. Gerçekten başta bayrak taşıyıcı hava yolu firması olan THY olmak üzere şirketler bu hat için yılın pek çok zamanı çeşitli kampanyalar organize ederler. Fas ucuz uçak bileti bulabilmek için de bu kampanyalardan istifade edilmesi mümkün olacaktır. Biletall.com'da bu kampanyalar görüntülenecektir.

Türkiye'den Fas'a giden iki ayrı hava yolu firması mevcuttur. Bunlardan bir tanesi Türk Hava Yolları'dır. Fas uçak bileti THY araması yaparak gezginler bu uçak seferlerine ulaşabilir ve saatleri hakkında bilgi alabilirler. Bu yolculuk yaklaşık olarak dört saat sürecektir. Yolculuğun İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan başladığını da ifade etmekte yarar vardır. Bir diğer hava yolu firması ise Casabanca merkezli Royal Air Maroc firmasıdır. Royal Air Maroc ile seyahat eden gezginler de Fas uçak bileti fiyatları konusunda bir miktar cömert davranmak zorunda kalabilirler. Zira bu firmada kampanyalar THY ile kıyaslandığı zaman daha seyrek yapılır.

Türkiye kalkışlı uçuşların tamamı Casablanca Havalimanı'na gerçekleştirilir. Bunun haricinde kalan şehirlere direkt olarak tarifeli uçuş mevcut değildir.

Bu büyülü ülkeyi keşfetmek isteyenler şimdiden Fas ucuz uçak bileti aramalarına başlayabilir. Zira Fas için vize gerekmiyor.

Fas ile Türkiye arasında imzalanmış olan protokol gereğince Fas'a gitmek için herhangi bir şekilde vize uygulaması mevcut değil. Bu vize muafiyeti hem deniz yolu hem de hava yolu ile gelmiş olan gezginler açısından söz konusu. Yani mutlak suretle hava yolu ile gelmek gerekmiyor.

Fas, son derece sıcak bir iklime sahiptir. Ancak buna rağmen çok turisti yaz aylarında çeker. Buna ek olarak Fas'a daha serin olan kış aylarında uğramak çok daha mantıklı olacaktır. Gezginler, Fas Türkiye uçak bileti rezervasyonu kış aylarına yapabilir ise çok daha unutulmaz bir tatil geçireceklerdir.

Kuzey Afrika ülkeleri arasında popüler olanlardan bir tanesi olarak da anılan Fas, esasında çok da pahalı bir ülke değildir. Türk Lirası ile kıyaslandığı zaman da son derece ekonomik bir tatil yapılması mümkün olabilecektir. Nihayetinde Fas'a gidecek olan gezginler, bu ülkenin büyülü havası karşısında adeta büyülenecektir.

Fas'ın Başkenti

Fas'ın başkenti, pek çok insanın bildiğinin aksine Rabat'tır. Oysa genel olarak başkent Casablanca zannedilir.

Fas Nüfusu - Fas Resmi Dili

Fas'ın nüfusu yaklaşık olarak 35 milyondur. Resmi dil ise Arapça'dır. Ancak zaman zaman Berberice konuşulduğuna da rastlanır.

Fas Para Birimi

Fas'ın para birimi Fas Dinarı'dır. ülkede bunun haricinde bir para birimi istisnalar haricinde kabul edilmez.

Fas'ta Saat Kaç?

Fas Türkiye saat farkı +2'dir. Yani an itibari ile Türkiye'de yerel saat 19.30 ise aynı anda Fas'ta saatin 17.30 olması icap eder.

Fas'ta Ne Ucuz? Fas'tan Gelirken Ne Getirilir?

Fas'tan gelirken getirilmesi mümkün olan ünlü ürünler şüphe yok ki tekstil ürünleri ve yöre mutfağının olmazsa olmazları arasında bulunan baharatlardır. Bu ikisini hem uygun fiyata bulmak hem de güzel bir hatıra olarak saklamak mümkün olabilecektir.

Fas yolculuklarının sayılamayacak kadar çok özelliği bulunur. Ancak bunların çok öne çıkan 5 tanesi şu şekildedir;

Fas'ta konaklama fiyatları son derece uygundur. Bu konaklama fiyatları zaman zaman gezginlerin kaliteli otellerde kalmasına dahi imkan tanır. Ancak konaklama fiyatlarındaki bu uygunluk pek çok zaman hayata yansımayabilir. Ancak her şeye rağmen pek çok ülkeye göre çok daha ucuz bir ülke olması da göz ardı edilemez.

Fas, çok sayıda kültürün iç içe geçtiği bir ülkedir. örnek olarak bir yandan Afrika kültürü hakim iken bir yandan da Endülüs esintileri görülür. Bunun yanı sıra Berberilerden kalma pek çok ize de rastlamak mümkün olacaktır. İşte bu atmosferi deneyimlemek dahi Fas Türkiye uçak bileti fiyatları için değecektir.

Fas'ta insanlar son derece samimi ve sıcakkanlıdır. Aynı zamanda Türkler de ülke genelinde sevilir. Hal böyle olunca da ülke özlemi bariz şekilde hissedilmez.

Unutulmaz bir Fas seyahati için sadece pasaport bulunması yeterli olacaktır. Vize ya da herhangi bir izne lüzum yoktur. Umuma mahsus pasaport hamilleri dahi son derece kolay bir şekilde ülkeye giriş yapabilirler.

Esas olarak Türk mutfağı ile Arap ve Afrika mutfağı arasında çok da fazla benzerlik olduğunu savunmak yerinde olmayacaktır. Ancak Fas Müslüman bir ülke olduğundan caiz olmayan ürünler kullanılmayacaktır. Hal böyle olunca da Türk gezginler et yemekleri konusunda daha rahat davranacaktır.

Fas, muhakkak görülmesi gereken pek çok şehre sahiptir. Fas Türkiye uçak bileti alan gezginler her şeyden önce kendilerine ait bir seyahat rotası belirlemelidir. Biletall.com'da direkt ya da aktarmalı olarak pek çok bileti uygun fiyata temin etmek mümkündür.

Casablanca

Fas'ın belki de ünlü şehri Casablanca şehridir. Bu şehri gezginler daha ziyade daha önceki dönemlerde yayımlanmış olan bir diziden tanırlar. Ancak bu dizinin şehir ile pek bir alakası olmadığı gerçeği de hatırlanmalıdır.

Fes

Fas'ın ünlü şehirlerinden bir tanesi de Fes şehridir. Fes, aynı zamanda Kara Avrupası ile de bağlantısı bulunan bir şehirdir. Şöyle ki, Fes şehrinden pek çok Avrupa kentine direkt uçuşlar haftanın her günü icra edilir. öte yandan bu kent tabakhaneleri ile de ünlüdür ve muhakkak bu tabakhanelerin rehberler ile görülmesi icap eder.

Marakeş

Marakeş de ismi sıkça duyulan bir diğer şehirdir. Marakeş hem şehir gezintileri hem de alışveriş yapmak için uygun bir şehirdir. Buna ek olarak bu şehirde gezginler müzeleri de ziyaret etmekten büyük keyif alacaktır.

Bu ülkeye, Fas Türkiye uçak biletleri ile ulaşıldıktan sonra yapılacak çok sayıda aktivite vardır. Fas, ciddi manada keşfetmeye değer bir ülkedir. Her yanında farklı farklı sürprizler barındırır.

Fas'ta Deniz Turizmi İçin Nerelere Gidilir?

Fas'ta deniz turizmi için gidilmesi mümkün olan iki ayrı kent mevcuttur. İşte bu şehirlerden bir tanesi Casablanca şehridir. Casablanca, gezginlerin gözdesi olan yerlerden biri olduğundan hem kültür hem de deniz tatili için oldukça ideal bir şehir olacaktır. Buna ek olarak Agadir şehrinde de plajların keyfini çıkarmak mümkün olacaktır.

Fas'tan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

Gezginler Fas'tan alışveriş yapmak istiyor iseler bu işi muhakkak Casablanca ya da Marakeş şehirlerinde halletmelidir. Her ne kadar Fes, Rabat ve Tanca gibi şehirlerde de bu gibi imkanlar yer alsa dahi Casablanca ve Marakeş kadar geniş alışveriş alanları mevcut olmayacaktır.

Fas'ın Doğal Güzellikleri

Fas denildiği zaman şüphe yok ki akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Sahra çölü olacaktır. Sahra çölü'nde Safari ve benzeri etkinlikler oldukça verimli bir şekilde icra edilebilir. öte yandan Fas, bir Akdeniz ülkesi olmasından dolayı son derece başarılı plajlara ve temiz denizlere de sahiptir.

Fas'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Fas dendiği zaman şüphe yok ki pek çok insanın aklına ilk olarak tabakhaneler gelir. özellikle Fes şehrinde bu tabakhaneler son derece merak edilir. Renk renk boya dolu kazanların yan yana dizilmesi ile ortaya çıkan bu tabakhanelerde işçiler son derece zorlu şartlarda çalışır. İşte bu hayatın deneyimlenmesi icap edecektir. öte yandan Fes'in dar sokakları da muhakkak Fas'ın görülmesi icap eden yerleri arasında bulunur. Nihayetinde dünyaca ünlü Casablanca'nın sokakları ve meydanları da keşfetmeye değer yerler ile doludur. İşte bunlar tarihin ayakta kalan kısmını oluşturur.

Fas Gezi Rehberi

Nitelikli bir Fas gezisi ilk olarak büyük şehirlerden bir tanesi ile başlamalıdır. Fas Türkiye uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saattir. İşte bu süre içerisine gezginler uçakta yemeklerini yedikten sonra eşyalarını otele bırakır bırakmaz bu güzel ülkeyi keşfetmeye başlayabilir. İlk durak kuvvetle muhtemel Casablanca olacaktır. Bu şehrin meydanları, plajları, sahil şeridi ve sokakları adeta baş döndürücü güzelliğe sahiptir. öte yandan bu şehirde de pek çok ülkede olduğu gibi birtakım Endülüs ve Berberi esintilerini bulmak mümkün olacaktır. Bu durum kendisini bilhassa mimari alanında gösterecektir. İşte gezginler bu tarihi izlere de dikkat etmelidir. ucuz Fas uçak bileti fırsatının mevcut olduğu kış ayları ise bu keşifler adına son derece idealdir.

Casablanca gezisi noktalandıktan sonra Fes şehrine geçilebilir. Ancak arzu eden gezginler, Fes'e ulaşmadan evvel başkent Rabat'ı da ziyaret edebilirler. Ancak Fes'in Rabat'tan çok daha geniş imkanlara sahip olduğu anlatılır. Hal böyle olunca pek çok gezgin Fes'in dar sokaklarında dolaşmak için can atar. Gerçekten Fes, sadece yayalara açık olan dar sokakları ile nam salmıştır. Sadece bu şehirde binlerce dar sokak yer alır. Aynı zamanda Fes'te tabakhaneler de görülmelidir. Bu tabakhaneler her ne kadar görsel açıdan muhteşem görüntüler sunuyor olsa dahi bu tabakhanelerde çalışan işçiler için aynılarının söylenmesi pek güç olacaktır.

Fas Gezisi'nin son ayağı olarak ise Marakeş şehri gösterilebilir. Marakeş, gezginlerin uçak ile direkt olarak ulaşabileceği bir şehir olarak kabul edilmese de çok nadiren ve bazı mevsimlere özel olarak direkt uçak seferleri İstanbul'a düzenlenebilmektedir. İşte bu seferlerden bir tanesine bilet bulunması halinde Fas Türkiye arası uçakla kaç saat sorusuna verilecek olan cevap Casablanca şehrine göre biraz daha farklı olacaktır. Aynı zamanda alışveriş yapmak için de Marakeş oldukça cazip bir şehir olarak dikkat çekecektir.

Fas'ta şehir içi ulaşım genel olarak Grand Taxi adı verilen paylaşımlı taksilerle sağlanıyor. Her ne kadar çok gelişmiş bir toplu ulaşım ağı bulunmasa dahi pek çok yere otobüs ve dolmuşlar ile ulaşılması da mümkün. Ancak bireysel olarak taksi tercih ediliyor ise gezginlerin mutlak suretle pazarlık yapması icap ediyor. Ancak Fas'tan Cezayir'e geçmek isteyen gezginlerin bu sınır kapısının kapalı olduğunu da unutmaması gerekiyor.

Fas'ta şehirlerarası ulaşım için ise birden fazla seçenek mevcut. Grand Taxi olarak adlandırılan paylaşımlı taksiler şehirlerarası hizmetlerde de kullanılıyor. öte yandan şehirlerarası otobüsler ve trenler de popüler şehirler arası ulaşım araçları arasında yer alıyor. Ancak trenler ile kat edilecek mesafe bazı şehirlerarasında uzun sürebiliyor. Bundan dolayı hava yolu seçeneğinin de tercih edilmesi mümkün.

Fas mutfağı son derece lezzetli bir mutfağa sahip olmak ile beraber pek çok zaman Türk mutfağı ile farklı olan tatlar da barındırır. İşte Salyangoz bu ilginç tatlardan bir tanesi olarak dikkat çeker. Fas uçak bileti alan gezginler bu lezzetleri denemelidir.

Türklerin de Aşina Olduğu Bir Lezzet

Kuskus, Türk mutfağında da oldukça sık tercih edilen bir lezzet. Ancak Fas'ta bu lezzet çok daha sık kullanılıyor ve pek çok çeşidi mevcut. örnek olarak salatası ya da buna benzer pilav benzeri yemeklerde, hatta yemeklerin yanında garnitür olarak dahi

Et ve Pilavın Uyumu

Bu yemek esas olarak bir nevi güveç olarak da nitelendirilebilir. Tajin, tavuk etinin ya da kırmızı etin pilav ile birlikte tajin adı verilen bir kapta sunulmasından meydan gelir. Bu yemeğin içerisinde çeşitli sebzelere de oldukça sık yer verilir.

Salyangoz

Her ne kadar Müslüman bir ülke olsa dahi salyangoz tüketen ender topraklardan bir tanesi Fas. Aslında Fransa kadar lezzetli olmadıkları ifade ediliyor. Ancak hemen her köşe başında satılan bu salyangozların tadına bakılması da yerel halk tarafından tavsiye ediliyor.

çok Yabancı Bir Lezzet

Pastilla, Türk gezginlerin pek de sık tercih edeceği bir lezzet değildir. Zira bu yemekte Türk mutfağına uzak olan bir gelenek olan tatlı ile tuzlu tatların bir araya gelmesinden oluşuyor. Şaşırtıcı gelecek olsa dahi bu tatlıda kızarmış tavuk kullanılıyor ve tavuğun tuzlu tadı bariz şekilde hissediliyor.

Her Yemekten Sonra Mutlaka

Nane çayı, Fas'ta oldukça sık ikram edilen bir içecek. Bir nevi tatlı yerine geçtiği dahi söylenebilir. Bu çayın ikram edilmediği lokanta yok denecek kadar az. öte yandan nane çayının lezzetinin son derece özgün olduğunu ifade etmekte de yarar var. Fas Türkiye uçak saatleri de bu lezzetleri yorgunluk çekmeden keşfetmek adına elverişlidir.

Fas'ta Yenilecek Güzel Yemekler

Fas mutfağı çok çeşitli lezzetler sunar. Bunlar arasında meşhur olanları ise nane çayı, salyangoz, pastilla, tajin ve kuskustur.

Fas Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Fas Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Saniat Rmel Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Sale Havalimanı
Angads Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Bassatine Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Saiss Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Mohammed V Havalimanı
Inezgane Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Plage Blanche Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Moulay Ali Cherif Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Menara Havalimanı
Kenitra Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ouarzazate Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Cherif El Idrissi Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ibn Batouta Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
El Aroui Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Mogador Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white