Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Hakkında Bilgiler

Türkiye'nin doğusunda yer alan Ağrı, bölge olarak Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alır. İsmini, bölgedeki yüksek dağ olan Ağrı Dağı'ndan alan şehir, 1927 yılında il olmuştur. Halife Osman döneminde İslam orduları tarafından fethedilen Ağrı, 872 yılına kadar Abbasi Devleti'nin egemenliğinde kalmıştır.

Daha sonra Bizans Devleti'nin kontrol sağladığı Ağrı, 1071 yılından sonra bölgeye gelen Türk boyları sayesinde, Türk nüfusunun yoğunlaştığı bir yer haline gelmiştir. 1514 yılındaki çaldıran Savaşı ile Osmanlı Devleti'nin topraklarına katılmıştır.

Ağrı, Nuh tufanı ile bilinen ve çoğu kutsal kitapta adı geçen Nuh'un gemisinin izlerine de ev sahipliği yapar. 5165 metre yüksekliği ile Türkiye'nin büyük dağı olarak bilinen Ağrı Dağı için, her yıl binlerce dağcı bölgeye akın eder.

Ağrı Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Ağrı Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Ağrı Havalimanı 9 km Taksi, Otobüs

Ağrı Seyahat Rehberleri

  • Ağrı’da Ne Yenir? Nerede Yenir? Ağrı’nın Yöresel Lezzetleri

    Ağrı, Doğu Anadolu’nun mutfağını bizlere bizzat gösteren bir şehirdir. Bölgede hayvancılık oldukça fazla olduğu için et tüketimi fazladır. Hayvancılığın çok olması şehrin yemeklerini de etkilemektedir. Yemeklerde et yoğunluktadır. Ağrı’ya gittiğinizde mutfağından etkilenmemeniz mümkün değil. “Ağrı’da ne yenir? Ağrı’da yemek nerede yenir? Ağrı’da ne nerede yenir? Ağrı’nın en meşhur yemekleri neler?” sorularına gelin hep birlikte cevap …

    Devamını Gör
  • Ağrı’da Gezilecek Yerler: Ağrı’da Nereye Gidilir?

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi Ağrı’dır. Adını kısmen sınırları içerisinde bulunan Ağrı Dağı’ndan almıştır. Geçmişte Karaköse, Ararat ve Karakilise adlarıyla da anılmıştır. Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya geçiş noktası olmasından ötürü birçok farklı kültürle etkileşimde olmuştur. Bu sebeple Ağrı onlarca tarihi yapıya ve güzelliğe sahiptir.  Bu nedenle Ağrı’ya gitmeden önce, “Ağrı’da gezilecek …

    Devamını Gör
flight
ba-favicon-white