Schiphol Havalimanı Uçak Bileti

21co

az bulutlu

25 Haziran 18:49

Havaalanı

IATA

ICAO

Schiphol Havalimanı AMS EHAM

Schiphol Havalimanı Hakkında Bilgi

Amsterdam Hollanda'nın başkentidir. 12. Yüzyılda kurulan kent Amstel ve İj nehirlerinin kavşağında kurulan liman şehridir.

Kuzey Denizine bir kanalla bağlanmış olan Amsterdam, 90'a yakın adadan oluşmaktadır. Dünya'nın en çok turist alan şehirlerinden biri olarak ekonomik yapısı, eğlenceli kent yaşamı ile özgürlükler ülkesi olarak nitelendirilir.

Her yıl 1,5 milyondan fazla turisti ağırlayan kentte Dam Meydanı, en popüler alandır.

Schiphol, 16 Eylül 1916'da askeri bir hava üssü olarak hizmete girdi. Birkaç baraka, bir platform ve pist olarak hizmet veren bir alandı. Sivil uçaklar alanı kullanmaya başladığı zaman (17 Aralık 1920), genellikle Schiphol-les-bains olarak adlandırıldı.

Fokker uçak üreticisi, 1919'da Schiphol havalimanına yakın bir fabrika kurdu. Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle, Schiphol Havalimanı'nın sivil kullanımının başlangıcını gördü ve havalimanı, askeri rolünü tamamen yitirdi. Yeni bir Hava Trafik Kontrol kulesinin inşası, mevcut kulenin artık daha fazla genişledikçe havaalanının tamamını denetleyememesi nedeniyle 1991 yılında tamamlandı.

G-iskelesi 1993 yılında kalkış Salonu 3'e eklendi. 2003 yılında havalimanının geri kalanının hemen batısında, altıncı bir pist tamamlandı ve A5 otoyolunu geçen bağlantı Taksi yolu ile Polderbaan takma adı verildi. Bu pistin uzaklığı, bu pistten ve Taksiden 10 ile 20 dakika arasında bir sürenin geçebileceği anlamına gelir. Ayrıca, birincil kulenin, hava sahasının bu kısmını denetlemek için çok uzak olması nedeniyle, ilave bir Hava Trafik Kontrol kulesi yapılması gerekmiştir.

Amsterdam'a ulaşımlar için Amsterdam Schipol Havalimanı kullanılır. Amsterdam uçak bileti ile gelen yolcular, şehir merkezine çeşitli seçeneklerle ulaşım sağlayabilirler. Kent merkezi havalimanına yaklaşık 15 km (9 mil) uzaklıktadır.

Ulaşım seçeneği ve yol durumuna göre ortalama yarım saatte ulaşım sağlanır. Havalimanı hizmetleri oldukça geniş kapsamlıdır.

Alışveriş seçeneklerinde; marka butiklerden, kozmetik marketlerine, duty free mağazalarından aksesuar dükkanlarına dek pek çok mağaza ve hediyelik eşya dükkanları bulunur. Yeme- içme alanlarında alacarte restoranlardan fast food cafelere dek pek çok seçenek bulunur. Postane, ATM'ler, banka ve döviz büroları yer alır. Ayrıca bilgi bankaları, bebek bakım ve oyun alanları, engelli hizmetleri bulunur. Otel yakın civarında 5 farklı otel seçeneği bulunuyor. Otellerin ücretsiz servisleri ile havalimanı ve şehir merkezine ulaşım hizmeti verilir.

Halk Otobüsleri düzenli olarak Amsterdam ve diğer şehirlere ulaşım hizmeti veriyor. 197 ve 370 numaralı otobüsler, şehir merkezi ve Amsterdam Zuid'e hizmet veriyor. Otobüsler, 2 numaralı gelen yolcu salonunun önünde yer alan A7 platformundan kalkar.

Avis, Budget, Enterprise, EURpcar, Hertz ve National şirketlerinin havalimanı içerisinde ofisleri bulunuyor, Farklı araç seçenekleri ve fiyatlarla kiralama hizmetinden yararlanılabilir,

GVB kartlar, kent içinde kullanılan tüm ulaşım araçlarından geçerlidir. tramvay, metro ve Otobüs hatlarında bu kartlar ile ulaşım sağlanabilir. 1 ila 7 gün boyunca kullanım hakları olan kartların fiyatları 7.5 Euro'dan başlar.

Schiphol Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white