Erzurum Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Erzurum Havalimanı ERZ LTCE

Erzurum Havalimanı Hakkında Bilgi

ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan dadaşlar diyarı Erzurum, kışları dondurucu soğukları ile bilinmektedir. M.ö. 4000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile bünyesinde Urartular'dan Moğollar'a birçok medeniyeti barındırmıştır.

Günümüzde 800.000'e yakın bir nüfusu barındıran kent, büyük ovalara ve yaylalara sahiptir. Şehrin dağlık kesimlerinde bulunan kaplıcaları birer şifa merkezidir. Geçim kaynaklarını genellikle hayvancılığın oluşturduğu şehirde iklim şartlarının zorluğunundan dolayı tarım çok gelişmemiştir.

1966 yılında askeri kategoride kurulmuş olan Erzurum Havaalanı 1993 yılında uluslararası tarifesiz seferlere açılmış olup 2005 yılından itibaren yeni terminal binası ile hizmet vermeye başlamıştır. Yüzölçümü bakımından Ankara, İzmir ve İstanbul'dan sonra Türkiye'nin büyük dördüncü havaalanı olarak hizmet vermektedir.

Oldukça geniş bir alana sahip olan Erzurum Havaalanı içerisinde modern şartlarda oluşturulmuş pek çok tesis bulunmaktadır. Yolculara hizmet sunmak amacı ile oluşturulmuş bekleme salonu, kafeterya ve restoran hizmetleri bu tesislerin başında gelmektedir.

Kurulduğu günden bu yana göstermiş olduğu ciddi gelişmeler ile günümüz modern havaalanları arasında yer almakta olan Erzurum Havaalanı bölgede oldukça önemli bir yere sahip olarak hava trafiğine açılmış olup bu doğrultuda faaliyet göstermeye devam etmektedir. Havaalanı içerisinde özel uçakların iniş yapabileceği bir pist de mevcut bulunmaktadır.

Yolculara açık olan 5750 metrekarelik alan içerisinde yolculara hizmet sunmak amacı ile oluşturulmuş tesisler bulunmaktadır.

Bu tesisler arasında kafeterya ve restoran ile yeme içme tesisleri, araç parkı için 530 araç kapasiteli bir otopark, sağlık hizmetleri için 112 ilk yardım hizmeti ve bekleyen yolcular için oldukça nezih bir bekleme salonu yer almaktadır. Bunun yanı sıra havaalanı içerisinde özel uçaklar için ayrılmış olan bir VIP bölüm de hizmet vermektedir.

Erzurum Havaalanışehir merkezine 13 km mesafede bulunmakta ve bu yakınlık ile ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. Havaalanına ulaşım konusunda çok tercih edilen seçenek otobüs ile ulaşımdır.

Şehir merkezine fazla uzak olmayan havalimanından ulaşım için taksiler sıklıkla kullanılmaktadır.

Kent içerisinde de ulaşımınızı sağlamak adına havalimanından çıkmadan araç kiralayabilmeniz mümkündür.

Şehir içinde ulaşım için çok kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Kentin bir çok bölgesine sefer düzenleyen otobüsler sayesinde özel aracınız olmasa bile uygun bir fiyata istediğiniz yere gidebilmeniz mümkündür.

Erzurum Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white