Malatya Erhaç Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Malatya Erhaç Havalimanı MLX LTAT

Malatya Erhaç Havalimanı Hakkında Bilgi

Kayısı diyarı olarak bilinen Malatya,Güney ve Orta Anadolu'nun kesişim noktasında bulunmasından dolayı kültürel anlamda oldukça zengindir.

Geçim kaynağı kayısı olan birçok kişi vardır. Coğrafyası ve gelir kaynağının yanı sıra kendi ne has halk dili bulunmaktadır. Genellikle 'K' harfi 'H' kimi kullanılmaktadır.

Hitit döneminde kurulmuş olan bu şehrin ismi Hititçe ‘de bal anlamına gelen 'Melid' kelimesinin değişmesi ile Malatya ismini almıştır.

Malatya HavalimanıTürkiye'de hizmet vermek amacı ile inşa edilmiş ilk havaalanlarından bir tanesi olarak 1941 yılında kurulmuştur. Kurulduğunda Battalgazi'de yer alan havaalanı daha sonra 1984 yılında bugünkü konumuna taşınmıştır.

Malatya Havaalanıyıllık 100 bin dış hatlar ve 900 bin iç hatlar olmak üzere toplamda 1 milyon yolcu kapasitesine sahip olan hem dış hatlar hem de iç hatlar seferleri ile hizmet vermekte olan önemli havaalanlarımızdan bir tanesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Sivil ve askeri özellik taşımakta olan havaalanı DHMİ ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından ortak olarak kullanılmakta ve işletilmektedir. Malatya Havaalanıbulunduğu konum itibari ile oldukça önemli bir yere sahip olup komşu iller için de hizmet vermekte olan bir havaalanı olma özelliğine sahiptir.

Bu yoğun yolcu trafiğine daha iyi hizmet sunabilmek amacı ile pist yenilenerek uluslararası standartlara uygun olarak yeniden yapılmıştır. 2010 yılında hizmete giren bu pist daha önceleri yıllık 300 bin kişi olan yolcu sayısını 1 milyona taşımıştır.

Malatya Havalimanıiçerisinde uçuş saatinizi beklerken bireysel ve yanınızdaki insanlar ile birlikte yapabileceğiniz aktiviteler bulunmaktadır. Eğer yalnız değilseniz ve uçuş saatinizi beklerken sohbet etmek istiyorsanız kafeterya sizin için uygun mekan olacaktır. Burada bir şeyler yiyip içerken bir yandan sohbet ederek zaman geçirebilirsiniz.

Yalnızsanız ve sakin bir yerde zaman geçirmek istiyorsanız bekleme salonu sizin için uygun olacaktır. Bu alanda diğer bekleyen yolcuları rahatsız etmemek kaydı ile kulaklıklarınızla müzik dinleyebilir ya da telefonunuz ile ilgilenerek zaman geçirebilirsiniz.

Oldukça sakin bir ortama sahip olan bekleme salonu bir şeyler okumak için de uygun bir mekandır. Bu alanda kitap okuyabilir ya da gazete ve dergilere göz atarak zaman geçirebilirsiniz.

Uçuş saatinizi beklerken tercih edeceğiniz aktivite ile zamanınızı değerlendirebilir ve sıkılmadan uçuş saatinizi bekleyebilirsiniz.

Malatya Havalimanışehre olan 29 km uzaklığı ile nispeten uzak bir havaalanıdır bu sebeple havaalanına ulaşımiçin araç kullanımı şarttır.

Merkeze ulaşmak için terminal çıkışlarında taksiler sizleri karşılıyor olacaktır. 7/24 hizmet veren taksiler ile şehrin istediğiniz yerine ulaşmak mümkündür.

Yolcular terminalden çıkınca havaş duraklarına giderek merkeze gidecek servislere binebilir. Şehir merkezinde de havaş duraklarından havaşlara binerek havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havalimanından veya merkezden kiraladığınız araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir merkezinde çok kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. MOTAŞ ismindeki bu otobüsler ile şehri birçok yerine ulaşım sağlamak mümkün.

Malatya Erhaç Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white