Houari Boumediene Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Houari Boumediene Havalimanı ALG DAAG

Houari Boumediene Havalimanı Hakkında Bilgi

Cezayir, ülke ile aynı ismi taşıyan bir kenttir. ülkenin yönetim merkezidir. Aynı zamanda en büyük şehir olarak dikkat çekmektedir. Kentin nüfusu 2.713.000'dir. Resmi dili Arapça olmasına karşın yerel lisan olan Berberice ve uzun yıllar burada sömürge imparatorluğu kuran Fransa'nın etkisi ile Fransızca konuşulmaktadır. Cezayir Dinarı'nın kullanıldığı kent, sıcak bir iklime sahiptir. Akdeniz iklimi de etkisini bazı bölgelerde göstermektedir. Burada yaşayanlar, şehre beyaz demektedir. Bunun nedeni ise sıcak iklimden dolayı kentteki binaların genellikle beyaz renkte olmasıdır.

Cezayir'in en büyük ve en önemli havalimanlarından birisi olan Houari Boumedine havaalanı ilk defa 1924 yılında kurulmuştur. Bu dönemde ismi Maison Blanche olan bu tesis, genellikle askeri amaçlar için kullanılmıştır. Bu noktada İkinci Dünya Savaşı başladığı zaman hem ABD hem de İngiliz kuvvetleri, bu havalimanı üzerinden birçok önemli operasyonu gerçekleştirmiştir. Havalimanı savaş sonrasında sivil uçuşlar ile adından söz ettirmiştir.

2006 senesinde ise havalimanı, uluslararası bir özellik kazanmıştır. Yapılan dış terminalden sonra açılışı, ülkenin cumhurbaşkanı gerçekleştirmiştir. Havalimanını tercih eden yolcu sayısı sürekli artış göstermektedir. Son derece modern olan havalimanı, 27.000 metrekarelik bir yolcu alanına sahiptir. Bunun yanı sıra yolcuların giriş ve çıkış yapabilmesi için 16 tane yolcum kapısı yer almaktadır. Havalimanında büyütme çalışmaları devam etmektedir. üç terminal ile dikkat çeken havalimanı, bulunduğu konum nedeni ile oldukça önemli bir statüye sahiptir.

Cezayir uçak bileti sayesinde geleceğiniz havalimanı, oldukça moderndir. Birçok değişik hizmeti ile dikkat çekmektedir.

Havalimanı bünyesinde Wi-Fi hizmeti verilmektedir. özellikle burada yer alan kahve dükkanları ve restoranlara gittiğiniz zaman kupon alarak, ücretsiz interneti kullanabilirsiniz. Döviz büroları sürekli hizmet vermektedir. ATM'ler sayesinde para çekilebilmektedir. Gazete bayilerinden, değişik dillerde yapan gazetelerden satın alabilirsiniz.

Lokantalarda ve kafelerde, Cezayir'e özgü yemekler mevcuttur. Bunun dışında daha farklı yemek alternatifleri de vardır. Hediyelik eşya dükkanları sayesinde şehre özgü olan ve oranın kültürünü yansıtan eşyaları satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kentte kullanmak için Araç kiralama hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Bir diğer önemli hizmet ise emanet bagajdır. Ayrıca tıbbi durumlarda müdahale edecek bir ilk yardım odası vardır. Bebek bakım odaları da kullanılabilir.

Düzenli olarak havalimanından birçok otobüs kalkmaktadır. Bu otobüsler, şehrin farklı yerlerine gitmektedir.

Cezayir kentinde en çok kullanılan toplu taşıma araçlarının başında otobüs gelmektedir. Otobüsler tek yön olarak 20 dinar ücret karşılığında tercih edilebilir. Bunun yanı sıra otobüslerin turistler tarafından çok sık kullanıldığını söylemek mümkündür.

Houari Boumediene Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white