Hamburg Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Hamburg Havalimanı HAM EDDH

Hamburg Havalimanı Hakkında Bilgi

Hür Hansa olarak bilinen Hamburg şehri, başlı başına bir eyalettir. Almanya'nın en büyük şehirlerinden, Avrupa Birliği'nin en büyük 6 metropolünden biridir. 2 milyona yakın nüfusu, 1200 yıllık tarihi, mimarisi, sanat temaları ve muazzam kent özellikleriyle çok özel bir şehirdir.

Hamburg'u bu denli özel yapan ise; 2. Dünya Savaşı sırasında bombardımanlar sonrası yeniden ve muhteşem şekilde kurulmasıdır. Tarihi kayıtlara göre ''Savaşın ardından yeniden kuruldu'' manasına gelen Hamburg'da 2302 adet köprü bulunur.

Havaalanı, Ocak 1911'de Hamburger Luftschiffhallen GmbH (HLG) tarafından özel bir fonla açıldı ve onu halen faaliyette olan dünyanın en eski havalimanı haline getirdi. Orijinal site 45 hektardan oluşuyordu ve ilk günlerinde hava gemisi seferleri için kullanılıyordu. 1913 yılında bölge 60 hektar genişlemiş, kuzey kısmı zeplin operasyonları için kullanılırken, güneydoğu bölgesi sabit kanatlı uçaklar için kullanılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, zırhlı hangar, 1916'da yangınla yok olana kadar Alman ordusu tarafından yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

İngiliz işgali sırasında, 1945'te başlayarak, havaalanına şu anki adı olan Hamburg Havaalanı verildi. Kuzey hava koridoru Hamburg ve Batı Berlin arasında giderken 1948 yılında Berlin Airlift sırasında bir evreleme alanı olarak yaygın şekilde kullanıldı.

Ekim 2016'da Air Berlin, maliyet düşürme ve yeniden yapılandırma önlemleri nedeniyle havalimanındaki bakım tesislerini kapatmayı duyurdu.

Hamburg'da havayolu ulaşımı için kullanılan Hamburg Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakındır. 2 terminal ve 5 şehir oteliyle hizmet veren Hamburg Havalimanı, uluslararası standartlarda hizmet sunar.

Hamburg uçak biletiyle şehre gelen yolcular, 10- 15 dakikalık sürede şehir merkezine doğrudan ulaşım sağlayabilirler. Havalimanında eczane, sağlık merkezi, Kızılhaç merkezi, bebek bakım üniteleri, alışveriş alanları bulunur.

Restoranlar, fast food alanlar, kahve ve içecek barları, Almanya mutfağından ve dünya mutfaklarından özel lezzetler sunan alacart restoranları ile seçenekler sunar.

Duty Free ve mağaza sistemleri Hamburg Havalimanı'nda çok sayıda bulunuyor. Büfe, market, gazete ve dergi, bayileri, taşıyıcı hizmetler ve kuaför gibi seçenekler yer alıyor.

Bilgi masaları, terminallerde ücretsiz wi-fi seçeneği, halka açık telefonlar gibi hizmetler bulunuyor.

Almanya'nın neredeyse tamamında dolaşım sunan S-Bahn, S1 hattı ile Hamburg Havaalanı'ndan ulaşım sağlıyor.

Hamburg merkezine taksiyle ulaşımlar. Terminallerin çıkış kısmında yer alan taksi duraklarından sağlanıyor. Resmi taksiler, krem renkli taksilerle hizmet veriyor.

Hamburg metro ağı, şehir içi ulaşımlarda en çok kullanılan sistemdir. Sarı- mavi ve kırmız hatlar, şehir merkezi ve tüm bölgelere ulaşımı, ekonomik seçeneklerle sunuyor.

Elbe Nehri üzerinde vapur ulaşımı veren sistem, 6 farklı noktaya ulaşım sağlar. Turistlerin özellikle, Hamburg manzarasını ve tüm güzelliklerini izlemeleri için şahane bir fırsattır.

Hamburg Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white