Doha Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Doha Havalimanı DIA OTBD

Doha Havalimanı Hakkında Bilgi

Arapça'nın resmi dil olduğu Doha, Katar'ın başkenti olarak bilinir. Para birimi olarak Riyal kullanılan kentte, çöl iklimi hakimdir. Nüfusunun yoğun olması nedeniyle Katar'ın en kalabalık şehri olarak seçilen Doha, birbirinden farklı tarihi ve turistik mekana ev sahipliği yapar. Basra Körfezi'nin kıyısındaki şehir, gökdelenleri ve ihtişamlı yerleşim yerleri ile dikkat çeker.

Katar yarımadasının doğusunda bulunan şehir, turistlerin her yıl daha fazla ilgisini çeker. Hava ise yılın büyük bir bölümünde sıcak olduğundan dolayı bölgeyi ziyaret etmeden önce dikkatli hareket etmekte fayda vardır. Ticari açıdan son derece gelişmiş olan bölgede lüks mimari yapıların sayısı her geçen gün biraz daha artar.

Hamad Uluslar arası Havalimanı, yolcuların daha konforlu bir seyahat gerçekleştirebilmeleri adına yenilenerek 2014 yılında tekrar açılmıştır. Doha Uluslar arası Havalimanı'nın ismi değiştirilmiştir. 2003 yılında planlaması yapılan terminal, gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra yolcuların kullanımına sunulmuştur. Yılın belirli dönemlerinde turist yoğunluğu fazla olduğundan dolayı havalimanında da hareketlilik yaşanır.

2016 yılında yapılan araştırmalar ve istatistikler ile birlikte, yolcu trafiği nedeniyle Hamad Uluslar arası terminali, dünyanın en kalabalık 50. havalimanı olarak seçilmiştir. 2018 yılında ise belirtilen yoğunluğun daha da fazla arttığı söylenmektedir.

Doha içerisinde havayolu ulaşımı için kullanılan Hamad Uluslararası Havalimanı, son derece gelişmiş ve modern bir tasarıma sahiptir. Dünyanın farklı ülkelerine seyahat etmek isteyen yolcular, en konforlu şekilde hizmetlerden yararlanabilirler. Doha uçak bileti ile yolculuklarını tamamlayan turistler, şehir merkezine toplu taşıma kullanarak ulaşma fırsatına sahiplerdir.

Uçak bileti işlemleri ve daha fazlası terminalde yer alan profesyonel görevliler tarafından gerçekleştirilir. Şehir merkezine 9 km uzaklıkta olan havalimanına yoğunluk olmaması durumunda 5 dakika içerisinde ulaşım sağlamak mümkündür.

Hamad Havalimanı içerisinde ATM, restoran duty free mağaza gibi birbirinden farklı hizmetler olduğu için yolcular uçaklarını beklerken zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilirler.

Terminalin önünden kalkan otobüsler ile yolcular şehir merkezine en pratik şekilde ulaşım sağlayabilirler. Şehir içerisinde otobüsle yolculuk yapmak hem daha ucuz hem de pratiktir. 109 ve 747 numaraları yolcuların Doha içerisinde istedikleri noktaya gidebilmelerine yardımcı olur.

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlama konusunda en konforlu alternatiflerden bir tanesi araç kiralama olarak belirlenmiştir. Gelen yolcu bölümünde yer alan araç kiralama firmalarından güvenilir olanları kullanarak ulaşım konusundaki problemlerini giderebilirsiniz.

Doha'da popüler şehir içi ulaşım araçları söz konusu olduğunda taksi ve otobüsler son derece yaygındır. Ucuz olması nedeniyle taksi ve otobüsler özellikle turistlerinde ilk tercihleri arasındadır. Ancak taksi kullanacak olan turistlerin yolculuk öncesinde pazarlık yapmaları önemlidir.

flight
ba-favicon-white