Cenevre Cointrin Havalimanı Uçak Bileti

30co

az bulutlu

30 Haziran 17:24

Havaalanı

IATA

ICAO

Cenevre Cointrin Havalimanı GVA LSGG

Cenevre Cointrin Havalimanı Hakkında Bilgi

İsviçre'nin güney batısında yer alan, Cenevre kantonunun merkezi olan şehirdir. Fransa sınırı yakınında bulunan kentin nüfusu 160 bin civarındadır. "Suisse Romande" bölgesinin en büyük, İsviçre'ninse Zürih'ten sonra ikini büyük şehridir.

Finans, ticaret ve bankacılık sektöründe global merkezlerden biri konumundadır. Kimya sanayinde ileri seviyede, ihracat ürünleriyle Dünya ekonomisinin en güçlü faktörlerindendir. Başta saat ve mücevher olmak üzere Dünya'ya nam salan zengin sektörleri vardır. GATT, Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın Avrupa'daki daireleri, Milletlerarası çalışma Bürosu, Kızılhaç, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Cenevre'dedir.

Cenevre havalimanı, 1919 yılında, Cointrin'de, 54 hektarlık bir alanı kapsayan Cenevre kenti yakınlarında basit bir alan olarak kuruldu. 1926'dan 1931'e kadar, tahta kulübeler üç tane betonla değiştirildi. 1930'da Cenevre Havalimanı'na giden ve yedi farklı rotaya uçan altı havayolu şirketi vardı. 1937 ilk beton pisti yapıldı. 1938'de Cenevre'ye sekiz hava yolu uçtu. İkinci Dünya Savaşı sırasında İsviçreli yetkililer İsviçre'den gelen tüm uçuşları yasakladılar, fakat havalimanının genişlemesi, alanını 95 hektara çıkardı ve ana pisti ilk olarak 1000 metre 50 metre (3,280 x 160 ft) kadar genişletti. Savaşın sonuna doğru 200 metrelik (660 ft) bir pist daha eklenmiş ve ayrıca 2.500 metrelik (8,200 ft) bir uzunluğa kadar gelecekteki genişleme imkânı sağlanmıştır.

İsviçre'nin 2008 yılında Schengen Bölgesi'ne entegrasyonundan önce, Fransız Sektörü olarak da bilinen Pier F, yalnızca Fransa'daki destinasyonlardan gelen veya bu bölgelere giden yolcular için kullanıldı. Haziran 2016'da Cenevre Havalimanı yönetimi, Terminal 1'deki ana check-in salonunu yükseltildi. Yenileme projeleri, eklemeler ve genişleme projeleri devam ederek, Avrupa'nın en nitelikli havalimanları arasında olmaya devam ediyor.

Cenevre'de havayolu ulaşımlarında kullanılan Cenevre Uluslararası Havalimanı, Cenevre uçak biletiyle gelen yolcuların kullandığı limandır. Şehir merkezine oldukça yakın ve ortalama mesafe 5-10 dakika aralığındadır.

Havalimanında çok sayıda restoran, büfe, fast food cafe, kahve ve içecek barları yer alır. Terminallerde alışverişler için kapsamlı hazırlanmış mağazalar, butik ve hediyelik eşya dükkanları bulunur. Sağlık ünitesi, bebek bakım odaları, engelliler için hizmetler ve bankalar ile döviz ofisleri yer alır. Duty Free mağazaları ile Cenevre'ye özgü ürünlerin satıldığı büyük mağazalar bulunur. 2 terminal ile hizmet veren Cenevre Uluslararası Havalimanı yakınında 5 büyük otel bulunuyor. İş ve konferanslar için toplantı salonları ve kapasiteli hazırlanmış alanlarla hizmet veriliyor.

Taksi durakları, gelen yolcu bölümünün giriş kısmında bulunur.

Crown Plaza Geneve, Express Holiday Inn, Ibis, Povenpick Geneve, Nash Havalimanı Hotel, NH Geneva Havalimanı Hotel ve Starling Geneva Hotel and Conference Centre otellerinin, gelen yolcular için ücretsiz shuttle servisleri bulunuyor.

Şehrin en popüler araçları otobüslerdir.

Cenevre Cointrin Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white