Batum Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Batum Havalimanı BUS UGSB

Batum Havalimanı Hakkında Bilgi

Gürcistan'ın güneyinde Acara özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Batum, Türkiye sınırına sadece 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tertemiz plajları, yeşil doğası, 7 km uzunluktaki sahil şeridi ve oldukça misafirperver insanları ile son zamanlarda Karadeniz turlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Subtropikal iklimin hüküm sürdüğü kent özellikle yaz ve bahar aylarında turistlerin akınına uğruyor.

Heykellerle donatılmış geniş meydanları, manolya ağaçları ile süslü büyük caddeleri ve yeni şehircilik projeleri ile tam bir Avrupa kenti haline gelmiş olan Batum, son yıllarda ülkemizden de büyük bir rağbet görüyor.

Vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yer alan Gürcistan'da bulunması nedeniyle pasaportunuzun olmasına bile gerek olmadan, sadece nüfus cüzdanınızla giriş yapabilmeniz mümkün olmaktadır. İstanbul'a 1.265, Trabzon'a 200, Rize'ye 100 km uzaklıkta bulunan kent Türkiye sınırından ise 20 kilometre mesafede yer almaktadır.

Batum'a uçak bileti alarak seyahat etmenin iki yöntemi bulunmaktadır. İlki Biletall.com'dan Batum uçak bileti satın almaktır. İkincisi ise Hopa uçak bileti alarak Batum Havalimanı'na inmektir. Ancak bu yöntemde bilinmesi gereken Hopa uçak bileti alarak Batum'a vardığınızda havalimanından çıkışınıza izin verilmeyecek, otobüslerle ücretsiz olarak Hopa'ya götürüleceksiniz.

Hopa'ya vardığınızda minibüslere binerek 3 TL karşılığında Sarp Sınır Kapısı'na gelebilir ve Gürcistan'a giriş yapabilirsiniz. Peki direk Batum'a inmek varken neden bu zahmete katlanayım derseniz, bunun cevabı da uçak biletleri fiyatlarındadır. Batum, yurtdışı uçuşu kabul edildiğinden yazımızın yazılış tarihi itibariyle Batum ucuz uçak bileti 1250 TL'den başlarken, Hopa'ya ucuz uçak bileti 350 TL fiyatla sunulmakta idi.

Resmi adı ile Alexander Kartveli Batum Uluslararası Havalimanı, Gürcistan'da aktif olarak hizmet vermekte olan 3 havalimanından birisidir. Diğer ikisi ise Tiblis Havalimanı ve Kopitnari Havalimanı olmaktadır.

Hizmete girdiği 2007 yılından beri Tav Havalimanları tarafından işletilmekte olan Batum Uluslararası Havalimanı, aynı zamanda bölgede de bir ilki gerçekleştirmiştir. Gürcistan ve Türkiye arasında imzalanan özel bir anlaşma sayesinde havalimanı, Batum ve Hopa (Artvin) bölgelerine ortak olarak hizmet vermektedir. Yani havalimanı bulunmayan Hopa'ya uçmak isterseniz Batum uçak bileti alarak havalimanına indiğinizde Batum'dan servislerle ücretsiz olarak Hopa'ya ulaştırılıyorsunuz.

2010 yılında yenilenen check-in sistemleri sayesinde artan yolcu trafiğine rağmen daha hızlı hizmet vermeye başlayan Batum Havalimanı, yeni pisti, taksi yolu, apron ve terminal binaları, yüksek teknolojili altyapısı ve modern tasarımı ile yolculara kaliteli bir hizmet sunuyor.

Batum uçak bileti alarak seyahatinizi gerçekleştirip Batum Uluslararası Havalimanı'na iniş yaptığınızda, tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir tesis ile karşılaşacaksınız. Dönüşte yanınızda götürmek için duty free mağazalardan uygun fiyatlara alışveriş yapabilir, restoranda yemek yiyebilir, döviz bürolarında ister Gürcistan için ister gideceğiniz farklı bir ülke için döviz bozdurabilirsiniz.

Biletall.com'dan ucuz Batum uçak bileti alarak kente geldiyseniz, havalimanından şehir merkezine ulaşmak için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Batum Uluslararası Havaalanı'ndan Batum kent merkezine ulaşım için hizmet vermekte olan 10 numaralı otobüslerden yararlanabilirsiniz. Bu otobüsler sizi Batum Uluslararası Havalimanı- Kachinski Cad. - Khimshiashvili Cad. - Rustaveli Bulv. - Gogebashvili Cad. - Tamar Mepe Bulv. - Makhinjauri (Tren İstasyonu) rotasını takip ederek kent merkezine ulaştıracaktır.

Havalimanından kent merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise taksilerdir. Sundukları hızlı ve konforlu ulaşım sayesinde tercih edilen taksilerin ücretleri de oldukça makuldür.

Havalimanına iniş yaptığınızda havalimanı bünyesinde hizmet veren araç kiralama firmalarından dilediğiniz aracı alarak ulaşımınızı dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz. Gürcistan içerisinde 1 litre benzin fiyatı ortalama 2,40 GEL civarındadır.

çok büyük bir alana yayılmamış olan Batum'da kent merkezindeki birçok gezilecek ve görülecek yere yürüyerek ulaşım sağlanabiliyor. Şehir içi ulaşım içinse halk tarafından çok marshutka adı verilen minibüsler tercih ediliyor. 0,50 GEL karşılığında ulaşımınızı sağlayabileceğiniz bu araçlar sizi rotaları üzerinde dilediğiniz yere götürebiliyor.

Batum Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white