Barselona Havalimanı Uçak Bileti

19co

az bulutlu

05 Haziran 00:15

Havaalanı

IATA

ICAO

Barselona Havalimanı BCN LEBL

Barselona Havalimanı Hakkında Bilgi

Dünya'nın en muhteşem şehirlerinin başında gelir. Barcelona, İspanya- Katalan özerk Bölgesi'nin başkentidir. Tarihi ve kültürel zenginliği, başka hiçbir şehre benzemeyen denizi ve kumu, eğlencesi, yüksek seviye sanatsal temaları ile tüm İspanya'nın en özel şehridir.

1 milyon 600 bin nüfusu yaz aylarında 2- 3 katına çıkar. İspanya- Fransa sınırına 150 km mesafede bulunan Barselona, her kıtadan ve her ülkeden binlerce turist ağırlar. Her sokağında, her köşesinde sanat ve mimarinin en özel örneklerini görebilir, sempatik ve güler yüzlü insanlarıyla yaşanılası bir kenttir.

Barselona-El Prat havaalanının ilk sözü, tesislerin adını aldığı La Volateria çiftliği arazisinde El Remolar'da yer aldığı 1916 yılına dayanmaktadır. 1948'de, o zamanlar var olan pistin üzerinden geçmek üzere, şu anda birincil pist olarak kullanılan 07-25 pisti inşa edildi. 1948-1952 arasında, 16-34 oryantasyonlu, 07-25'e dik olan bir üçüncü pist eklendi ve taksi yolları ve bir yolcu terminali inşa edildi. 

1963'te Barselona-El Prat havaalanı ilk milyon yolcuya ulaştı, 1965'te 07-25 pistinde iki yeni uzantı yapıldı ve çıkış taksi yolları ile paralel bir taksi yolu eklendi. Bu dönemde kontrol kulesi ve yeni bir apron inşa edildi ve terminal genişletildi. 

1995 yılında yeni kontrol kulesi açıldı, ilk eylem denize en yakın 07-25 pist tarafında gerçekleştirildi. Haziran 2009'da Barselona-El Prat Havalimanı'nın genişlemesinin en önemli projesi olan yeni T1 terminali devreye girdi. 500 bin metrekare büyüklüğünde büyük bir bina, 1.200 milyon avroyu aşan bir yatırımla, havalimanı ile birlikte Akdeniz Bölgesi için kesin referans havalimanı yapmak için gereken altyapı ve kapasite sağlandı. 

Barselona'ya havayolu ulaşımı için kullanılan havalimanı El Prat Havalimanı'dır. Barcelona uçakbileti fırsatlarından yararlanarak havayolu ile İspanya'ya gelen yolcular ve diğer şehirlere ulaşım sağlamak için El Prat kullanılmaktadır.

Havalimanı oldukça geniş donanıma sahiptir. özellikle Dünya'nın en büyük spor kulüplerinden olan FC Barcelona'nın orijinal ürünlerini satan mağazalarla donatılmıştır. Butikler, alışveriş mağazaları, kitap ve dergi bayileri ile büfeler, hediyelik eşya dükkanları yer alır.

Barcelona ve İspanya'ya özgü lezzetlerle hizmet veren restoranlar, fast food atıştırmalıklar, market ve barlar bulunur.

Havalimanında bebek bakım üniteleri, sağlık merkezi, engelliler için olanaklar sunan bölüm, ayakkabı boyama hizmeti gibi farklı seçenekler bulunur. Havalimanı içerisinde iş toplantıları için konferans salonları, jimnastik salonları ve yatak odaları ile donatılmış alanlar bulunuyor. Ayrıca liman çevresinde 5 büyük otel ile hizmet veriliyor.

Local AMB otobüsleri 46, L77 ve N17 Terminal 1 ve Terminal 2'den hareket eder. Barselona kent merkezi ve birçok önemli noktaya ulaşım sağlar. Yolculuk süresi 45 dakika ve ücret 5,90 Euro'dur. 22.00- 05.00 saatleri arasında 20 dakikada bir hareket eden gece otobüsüyle de hizmet sağlanıyor.

The RENFE, R2 banliyö treni, Barcelona Havaalanı'nı şehir merkezi olan Estació de Franςa ve aradaki duraklara bağlar. Havaalanı demiryolu istasyonu, 5 dk mesafede bir yürüyüş yolu ile Terminal 2'ye bağlanır. ücretsiz transfer otobüsleri Terminal 1'den bu istasyona çalışır.

Hop On Hop Off şehir içi ulaşım sistemleriyle şehrin tüm bölgelerine, popüler alanlarına ve merkezine ekonomik fiyatlarla ulaşım sağlanıyor.

Barselona Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white