Isparta Uçak Bileti

Isparta Hakkında Bilgiler

Eski tarihine bakıldığında birçok uygarlığın içinde yer alan Isparta, doğal güzelliği ile ilgi odağı olmuştur. Tarihinde Hititler, Lidyalılar, Roma ve Yunan kalıntıları bulunmaktadır. İlk olarak ‘İsbarid' adı ile bilinen, daha sonra ‘Sparta' şeklini almıştır. Zamanla da Isparta olarak haritada yer edinmiştir. Bu güzel ilimiz Romalıların önemli ve meşhur bir şehridir, çünkü; Hıristiyanlığın tamamen yerleşmesinden sonra, burası bir Piskoposluk merkezi olmuş. Burada Isparta adına para basılmaktaymış.

Coğrafi konumu; Türkiye'nin güneybatısında yer alır ve Akdeniz'in kuzeyindeki göller bölgesinde olan Isparta; batıda Burdur, doğuda Konya, kuzeyde Afyonkarahisar, güneyde de Antalya illeri ile komşudur. 12 ilçe sayısına sahiptir. İklim olarak yarı kurak, az nemli; kışları serin ve yazları sıcaktır. Kuzey bölümlerinde ise; kışları soğuk ve yağışlı geçer. İklim şartları ve toprağının verimli olması ile yetiştirilen güller adından oldukça bahsettirmektedir. Isparta halkı gül yetiştiriciliği ve el dokuması halı işi ile ilgilenmektedir.

Isparta'da oldukça çok sayıda göl ve baraj bulunmaktadır. Eğridir, Gölcük, Kovada, Beyşehir ve Burdur gölleri bulunmaktadır. Yanı sıra; Keçiborlu, Yalvaç, Uluborlu, Sorgun, Karacaören ve Sarıidris Barajları da ilimizin görsel güzelliğini ve ekonomisini canlandırmaktadır.

Son derece renkli bir şehir olan Isparta'ya gittiğinizde doğal güzelliğin keyfine bir kere daha şahitlik edeceksiniz.

Isparta Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Isparta Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Isparta Süleyman Demirel Havalimanı 35 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white