Çorum Otobüs Bileti

Çorum Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde bulunan Leblebici şehridir. Makine Ve toprak piyasası epey bir geniş olan şehirin leblebinin her şeklini ve her biçimini bulmanız ve atmanız mümkündür. şehrin bir kısmı iç Anadolu alanında öteki bölümü ise Karadeniz bölgesinde yer alır. lakin büyük bir kısmı Karadeniz sahasında bulunduğu için Karadeniz bölgesinde anılır ve resmi kayıtlarda bu şekildedir. Avrupa'nın merakı olduğu ve iyi derecede ihracatı yapılan “Kapari” bitkisinin yetiştiği ilk yerde çorum'un Osmancık ilçesidir. bununla beraber osmancık ilçesi pirinci ilede ev hanımlarının bildiği bir ilçedir.

çorum'u Ziyaret Etmek İçin önemli 5 Sebep

 • Saat Kulesi
 • Sungurlu Saat Kulesi
 • İskilip Kalesi
 • Hıdırlık cami
 • Evlik Köyü Cami Ve Türbesi.

çorum'a Nasıl Gidilir?

çorum'a hava yolu veya kara yolu ile kolaylıkla ulaşım mümkündür. yakın havalimanı 67 km uzaklıkta olan Amasya Merzifon Havalimanıdır.

çorum'da Ulaşım Nasıldır?

çorum'da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksiyle mümkündür.

çorum'da Gezilecek Yerler

Antik çağ'dan günümüze kadar çeşitli uygarlıkların yerleşim yeri olan çorum'un geçmişi M.ö 4000-3000 yıllarına dek uzanır.

 • Alacahöyük
  çorum'da bulunan bu tarihi eserler 1907-1935 yılları arasında kazı çalışması yapılamamasına rağmen ünlü arkeoloji dünyasında hızla yayılmıştır.

 • Hattuşaş
  çorum'a 84 Kilometre uzaklıkta bulunan Boğazkale ilçesindeki Hattuşaş Anadolu'nun bilinen ilk başkentidir.

 • İncesu Kanyonu
  Uzunluğu ile herkese hayranlık uyandıran bu kanyon 12 Km uzunluğundadır. Halk Arasında Uzun Geçit olarak da söylenmektedir.

çorum'da Ne Yenir? Hangi Yemek Meşhurdur?

Tarhana çorbası ,Su Böreği, çorum Köftesi, Yeşil Fasulye Kavurması, Papatya Kurabiyesi, Mantı, çorum Baklavası, Tel Tel, İskilip Dolması, Madımak, Yumurtalı Patlıcan Közlemesi, Mantarlı Borani, Ufamaç, Tavuklu Nohutlu Pilav, Ispanaklı Mıklama, Leblebili Yumurta, , Ortalık ,Taşlık Kavurması, Hasıda, Gül Burma, Keşkek, Düğün çorbası, Leblebi,Yangıç, Fakir Baklavası, Karaçuval Helvası

çorum'un Tarihi Mekanları

çorum Kalesi, Ali Paşa Hamamı (Yeni Hamam), Tarihi çorum Evleri, Saat Kulesi, İskilip Kalesi, Sungurlu Saat Kulesi, Hıdırlık Cami, Evlik Köyü Cami ve Türbesi, Elvançelebi Camii ve Türbesi, Kuşcaçimeni Güpür Hamamı, Veli Paşa Hanı, Osmancık Koyunbaba Köprüsü, Hattusas, Sıklık Mesire Yeri, Sağmaca Suyu, Laçin Köşk Evi Mesire Yeri, Bayat Kunduzlu ve Yaylaları, Elmabeli Yaylası, İncesu Kanyonu, Osmancık Kalesi, Ulu Cami, Şeyh Muhittin Yavsi Camii, Kulaksız Camii, Paşa Hamamı, Menzil Hanı, Alacahöyük Tarihi Milli Parkı, çatak Tabiat Parkı, Kırkdilim Mesire Yeri, Bahabey çamlığı, İskilip Elmabeli, Hamamlıçay Köy Kaplıcası, Figani Beke Kaplıcası, Kargı Yaylası ( Eğinönü ), Abdullah Yaylası, İskilip Yaylaları, Osmancık Yaylaları, Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

çorum İçin önemli Telefon Numaraları

 • Büyük Şehir Belediyesi : 0 364 333 0 333
 • Devlet Hastanesi : 0 364 223 03 00
 • Vali : 0 364 213 84 18

Çorum Otogarları

Çorum Otogarı
bus
ba-favicon-white