Çanakkale Otobüs Bileti

Çanakkale Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Türkiye'nin Marmara  bölgesinde bulunan önemli bir şehridir. Turistlik ve tarihi bakımından Türkiye'nin göz bebeği de denilebilir. çanakkale Savaşında yaşananlar sebebiyle farklı bir büyüsü olan çanakkale ismini de çanakçı'lık yapıldığı için çanak işinden almıştır. Şehir çanakkale savaşının izlerini hala taşımaktadır. Sahilde halan daha kumlardan mermi kovanları ve çekirdeklerinin çıktığı söylenmektedir. Şehitliklerin de olduğu şehirde Türk turistler yanı sıra yabancı turistlerde akın etmektedir. Denizi de güzel olan çanakkale Türk maneviyatının temellerinden bir tanesidir.

çanakkale'yi Ziyaret Etmek İçin önemli 5 Sebep

 • çanakkale Şehitler Anıtı
 • Atikhisar
 • Bigalı Kalesi
 • Biga Şehitliği ve Anıtı
 • İntepe Şehitliği


çanakkale'ye Nasıl Gidilir?

çanakkale'ye ulaşım kara yolu ve deniz yolu ile sağlanmaktadır. Tüm Türkiye'den otobüs seferleri mevcuttur.

çanakkale'de Ulaşım Nasıldır?

Şehir içinde belediye otobüsleri, minibüsler kullanılmaktadır. özel olarak da taksi kullanabilirsiniz. Taksilerde mutlaka pazarlık yapınız.

çanakkale'de Gezilecek Yerler

Türkiye'de gezilebilecek değerli illerimizden bir tanesi çanakkale'dir. çanakkale Kültürdür, Tarihtir ve önemlisi Türk Ulusunun kahramanlık destanını yazmış olduğu yerdir.

 • çanakkale Şehitler Anıtı
  çanakkale'ye ilk gittiğiniz de ilk önce ziyaret etmenizi önerebileceğimiz yerdir. Türk milleti için tarihi ve milli öneme sahip önemli anıttır.
   
 • Alay Şehitliği ve Anıtı
  57. Alay Şehitliği çanakkale savaşında Mustafa Kemal önderliğindeki alaydır. 57. Alay şehitlerinin 1868 ismi burada yer almaktadır.
 • Truva Antik Kenti
  çanakkale'nin Truva atı efsanesiyle ünlü, yüzyıllar öncesine dayanan hikayesi ilgi çeken antik kenttir.

 

 • Aynalı çarşı
  Aynalı çarşı çanakkale'de bulunan mükemmel ve ünlü kapalı çarşıdır. 1890 yılında Musevi Cemaatinden Eliyau tarafından inşa edilmiştir.

çanakkale'de Ne Yenir? Hangi Yemek Meşhurdur?

Izgara Sardalya, Kaçamak, Bozcaada Mafiş Tatlısı, Peynir Helvası, Hidrallez Yahnisi (Oğlak etli), Piruhi, Sardalya Pilaki, Ton Balıklı Bozcaada Salatası, Sardalya Kroket, Gelibolu Böreği, Boklu Sardalya, Bakla Keşkeği, Kraliçenin Tacı, Ateşte ve Frında Pilaki,Kabaklı Saroz Böreği,Ateşte veya Fırında Domateslisi, Sardalya Salatası, Balık çorbası, Sardalya Buğulama, Lakerda, Lokma, Sardalya Dolması, Sardalya Tavası, Kağıtta Sardalya, Kaymaklı Lorlu Biber Böreği, Asma Yaprağında Sardalye, Sardalya Bahar Salatası, Sardalya Tuzlama, Akıtma, Tuzlu Balık

çanakkale'nin Tarihi Mekanları

çanakkale Şehitler Anıtı, Seddülbahir Kalesi, Nara Kalesi, Babakale, Atikhisar, Bigalı Kalesi, çimenlik Kalesi, Fâtih Câmii, Bozcaada Kalesi, Kilitbahir Kalesi, Sefer Şah Câmii, Süleymân Paşa Câmii, Azebler Namazgâhı, Ulu Câmi (Hüdâvendigâr Câmii),  Hüdâvendigâr Câmii, Gâzi Süleymân Paşa Câmii, Abdurrahmân Câmii, Hüdâvendigâr Külliyesi, Aslıhan Bey Câmii ve Külliyesi, Harp Müzesi, Yazıoğlu Türbesi, Gâzi Süleymân Paşa Türbesi, Sarıca Paşa Türbesi, ,  Sorok ve Yamut Âbideleri, Ahmed Bîcân Türbesi, Conkbayırı Mehmetçik Park Anıtı, Biga Şehitliği ve Anıtı, İntepe Şehitliği,  Anadolu Hadiye Şehitliği, üsteğmen Hasan Şehitliği, Rumeli Mecidiye Şehitliği, Teğmen Mesvuf Şehitliği, Gelibolu Şehitliği, Arkeoloji Müzesi, Tek çam Anıtı, Atatürk Müzesi, Balaban, Harp Eserleri Müzesi, Yaykın, çan Kaplıcası, Külçüler Kaplıcası, Karantina, Millî Park, Küçük çetmi Kaplıcası, Kestanbol Ilıcası, Kepez, Gelibolu Kalesi, Yâkup Bey Külliyesi, Bahriye Şehitliği ve Anıtı.

çanakkale İçin önemli Telefon Numaraları

 • Büyük Şehir Belediyesi : 0 286 444 17 17
 • Devlet Hastanesi : 0 286 217 10 98
 • Vali : 0 286 217 19 99

bus
ba-favicon-white