Taşkent Uçak Bileti

Taşkent Hakkında Bilgiler

Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, 1 Eylül 1991 tarihinden itibaren özbekistan Cumhuriyeti'nin başkenti olan Taşkent, aynı zamanda Orta Asya'nın büyük nüfusa sahip olan kentidir. çirçik Vadisi üzerine kurulu şehir, ülkenin doğusunda yer almaktadır. Tarihi İpek Yolu'u geçtiği için, eski zamanlarda önemli bir ticari merkezi konumunu almaktaydı. Şehrin ilk kez 11. yüzyıl'da, Biruni ile Kâşgarlı Mahmud tarafından kaleme alınan metinlerde şu anki ismiyle anıldığı biliniyor. Sovyet döneminin etkisiyle Rusça da yaygın olarak kullanılsa da anadil olarak özbekçe konuşuluyor.

Orta Asya'nın kültür başkenti sayılan Taşkent'te, üniversitelerin yanı sıra çok sayıda tiyatro, konser ve sinema salonları bulunuyor. Sovyetler dönemindeyken, Orta Asya'nın Paris'i olarak dahi nitelendirilmiştir. Bilinen eski Kuran-ı Kerim mushafı da Taşkent'te bulunmaktadır.

Metro istasyonu çeşitli mimari biçemlerde yapılmıştır ve birçok açıdan görülmeye değerdir. Orta Asya'daki ilk ve tek metro olarak 1977 yılında hizmete başlamıştır. üç güzergâhta yolcu taşımakta ve şehir ulaşımını ciddi ölçüde yeraltına taşımaktadır. Yerüstünde ise çevreci nitelikteki elektrikli tramvay ile troleybüsler yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda giderek artan bir şekilde, çoğu tramvay hattı sökülmekte, yerlerini otobüsler ve minibüsler almaktadır.

Taşkent Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Taşkent Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Taşkent Uluslararası Havalimanı
flight
ba-favicon-white