Santiago Uçak Bileti

Santiago Hakkında Bilgiler

Santiago, Şili'nin en büyük kenti ve başşehridir. Santiago Metropol Bölgesi içerisinde yer alam Santiago, 32 adet idari mahalle barındırır. Nüfusu yaklaşık 5 milyon kişi olan Santiago, tüm metropolleri ile birlikte 7 milyon kişi civarındadır. Şili nüfusunun yaklaşık olarak %40'lık kısmı Santiago şehri ve çevresindeki metropollerde toplanmıştır. Şehrin esas merkezi Santiago Centro, şehrin idari merkezlerine ev sahipliği yapmakta olup yaklaşık 250 bin insanın yaşadığı bir mahalledir. 1990 yılında darbe dönemlerinin son bulmasından sonra ülkenin parlamentosu başka bir şehirde bulunsa bile halen ülkenin politik ve ekonomik merkezi olarak kabul edilmektedir.

Şehir And Dağları'nın eteklerindeki düzlükte kurulu olup iklimi kuru ve sıcaktır. Trafik ve endüstri faaliyetlerinin yoğun olmasından dolayı hava kirliliği sorunu vardır.

Şehrin tarihi ise 12 Şubat 1541 tarihine dayanır. Pedro de Valdivia tarafından şehrin merkezinde bulunan Santa Lucia adındaki bir tepede kurulmuştur. Onun bu yeri seçmesinin nedeni oldukça korunaklı bir yapıya sahip olmasıdır. Ancak şehir kurulur kurulmaz şehre saldırılar başlamıştır.

Şehirdeki ilk binalar yerliler tarafından yapılmış olup daha sonradan şehre çeşitli caddeler eklenmiştir. 1647 yılında ağır bir depremde harap oldu. 1930'lu yıllardan sonra hızla sanayileşmeye başladı ve nüfusu arttı. Başkanlık Sarayı olan La Moneda etrafında birçok kamu kuruluşu ve bakanlık kurulmaya başlandı. ülkenin diğer kesimlerinden aldığı göçlerle nüfusu artan Santiago, büyük bir metropole dönüştü.

Santiago Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Arturo Merino Benitez Havalimanı
Los Cerrillos Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white