Kazablanka Uçak Bileti

Kazablanka Kalkışlı En Çok Uçuş Düzenlenen Ülkeler

Kazablanka Hakkında Bilgiler

Fas'ın en büyük şehri olan Casablanca, Fas'ın batısında Atlas Okyanusu'nun kıyısında bulunur. Afrika için, hem ekonomik hem de konum olarak önemli yere sahip olan Mağrip'in liman kentidir. 2016'da yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 6 milyon olarak tespit edilmiştir. Fas'ın ulusal başkenti Rabat olmasına rağmen, Casablanca ülkenin ana sanayi bölgesi olmayı başarmıştır.

Ana sanayi bölgesi olmasındaki en büyük etken, suni bir limana sahip olması olarak söylenebilir. Ayrıca Casablanca Kraliyet Fas Deniz Kuvvetleri için birincil deniz üssüne sahiplik yapar. Şehrin M.ö. 7 yy'daki adı Anfa'ydı. Bereketli topraklar üzerine kurulduğu için, Portekizli'ler tarafından yeniden yapılandırılmış ve adı ''Beyaz Saray'' anlamına gelen ''Casa Branca'' olarak değiştirilmiştir.

Zamanla yerel halk bu tabiri Casablanca (Kazablanka) olarak kullanmaya başlamıştır. Tarih boyunca çoğu ülke tarafından sömürge anlayışıyla değerlendirilmiştir. 19. yy'da İngiltere'ye büyük bir yün sevkiyatı sağlamış ve bu sevkiyat gün geçtikçe artarak devam etmiştir. 1907'de Fransızlar işgal etme girişimlerinde bulunmuş ve halkın protesto eylemleriyle direniş göstermesine sert bir yanıt vererek 5 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmuştur.

1910 yılına kadar Fransa tarafından sömürülen Casablanca'yı, II. Dünya Savaşı'nda Avrupalı ülkelerin geçiş yolu olarak kullanmıştır. 1956 yılında ise Fransa'dan bağımsızlığını kazanmıştır. Casablanca geleneksel bir yaşam kalitesine sahip olduğu için, özellikle yabancı turistlerin giyim ve kuşamlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kazablanka Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Kazablanka Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Mohammed V Havalimanı
flight
ba-favicon-white