Iğdır Uçak Bileti

Iğdır Hakkında Bilgiler

Doğu Anadolu Bölgesinin sınır şehri olan Iğdır, 3529 kilometre karelik yüz ölçümüne ve 194.775 kişilik nüfusa sahiptir. İsmi Oğuz beylerinden gelen şehrin tarihi, insanlık tarihine kadar dayanır. Yontma taş devrine ait kalıntıların bulunduğu şehir, sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin bir çoğunun eserlerini halen muhafaza etmektedir.

Şehir yüksek dağ ve yaylalardan oluşur, kışları oldukça soğuk ve karlı olan yüksek kesimlerine rağmen, yaz aylarında Akdeniz iklimine yakın sıcaklıklar görülür. Gelirlerinin büyük kısmını hayvancılığın oluşturduğu şehirde, neredeyse tüm sebze ve meyveler üretilir.

Şehirde üretimi yapılan kayısının dünyada şekil ve tat olarak benzeri bulunmamakta ve başka bir bölgede de yetişmiyor. Yer altı kaynağı olarak çok bilinen madeni ise, banyolarda sıklıkla kullanılan ponza taşıdır.

Iğdır ilinin meşhur atasözleri; gurddan gorhan goyun sahlamaz, anasına bah gizini al, gırağına bah bezini al ve yaman avrat, yaman gonşu, yaman at; birini boşa, birini bağla, birini sat olarak deyimler ise; bir evin iki arvadı olursa, ev süpürülmemiş olar, geyretsiz, namuzsuz yaşamaktansa, ölmek yahşidir ve bulanık suda balık avlamak olarak sayılabilir.

Iğdır Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Iğdır Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Iğdır Havalimanı 16 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white