Kastamonu Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Kastamonu Havalimanı KFS LTAL

Kastamonu Havalimanı Hakkında Bilgi

Kastamonu, Karadeniz Bölgesi'nde bulunan ve büyüleyici doğal güzelliklere sahip olan bir şehrimizdir. Kentin tarihinin Hitit İmparatorluğu ile başladığı tahmin edilmektedir. Hititler'in ardından Frigya, Lidya ve Persler gibi birçok devletin hakimiyeti altına giren ilimiz devamında da Büyük İskender zamanında Anadolu'nun geri kalanı gibi Makedonya Krallığı'na katılmıştır.

Şehrin adı önceleri "Kastra Kommen" iken günümüzde bu Kastamonu halini almıştır. Fatih Sultan Mehmet'in 1460 yılında kenti fethetmesi ile birlikte Osmanlı Devleti topraklarına dahil olmuştur.

1959 yılında hazırlanan bir uçak iniş alanı ile hizmete başlayan Kastamonu yalnızca İstanbul – Kastamonu seferleri ile hizmet verdikten sonra yolcu yetersizliğinden dolayı kapatılmıştır. Daha sonra her ile bir havaalanı projesi kapsamında 1990 yılında tekrar gündeme gelmiş ve revizyon kapsamında 1994 yılında yeniden açılmıştır.

Daha sonra yeniden kullanılmamaya başlanan havaalanı tekrar kapatılarak uzun yıllar kapalı kaldıktan sonra 2010 yılında yeniden açılma durumu söz konusu oldu. öncelikle askeri ve eğitim amaçlı olarak kullanılması düşünüldükten sonra daha sonra sivil uçuşlar ile kullanımı gündeme gelmiştir.

Uzun bir tadilat ve bakım döneminin ardından 2013 yılının Temmuz ayında hizmete girmiş olan havaalanı günümüzde Kastamonu'da hizmet vermeye devam etmektedir. Günümüzde Türk Hava Yolları ve Pegasus'un düzenlemiş olduğu seferler ile İstanbul – Kastamonu ulaşımı sağlanmakta ve yolculara hizmet sunulmaktadır.

Kastamonu Havalimanıiçerisinde yolcuların uçuş beklerken vakit geçirebilmeleri için hazırlanmış oldukça nizami bir bekleme salonu bulunmaktadır.

Yine yolcuların ihtiyaçlarına yönelik kullanabilecekleri mescit, lavabo ve kafeterya Havalimanı içerisinde yer almaktadır. özel araç ile gelmeyi tercih eden yolcular için ise hizmete sunulmuş 2163 metrekare alan üzerine kurulu bir adet otopark bulunmaktadır.

Kastamonu Havalimanı'na ulaşım genellikle otobüsler aracılığı ile yapılmaktadır. Kısa bir otobüs yolculuğunun ardından havalimanına ulaşım kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Şehir merkezinden fazla uzak bir konumda olmayan havalimanından ulaşım için taksi kullanarak hızlı ve konforlu bir şekilde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kastamonu kent içi ulaşımında sık kullanılan araçlar otobüslerdir. Kentin bir çok noktasına otobüslerle uygun fiyata ulaşabilmeniz mümkündür.

Kastamonu Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white