Hakkari Yüksekova Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Hakkari Yüksekova Havalimanı YKO LTCW

Hakkari Yüksekova Havalimanı Hakkında Bilgi

ülkemizin güneydoğu ucunda bulunan sınır kenti Hakkari; Van, Musul ve Şırnak ile sınır komşusudur. Zagros Dağı eteklerinde yer alan yaylaları ile hayvancılık merkezi konumundadır.

Günümüze kadar birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehir, Urartular, Medler, Persler, Anadolu Selçuklu Devleti gibi devletlerin yurdu olmuştur.

2015 yılında hizmete giren Hakkari Yüksekova Havaalanı, Yüksekova sınırları içerisinde yer aldığından dolayı bu isimle anılmaktadır. Açılış tarihi 2013 olarak hesaplansa da 2 yıl gecikme ile 2015 yılında hava trafiğine açılmıştır. Hakkari Yüksekova Havaalanı yalnızca iç hatlar seferleri düzenlemekte olan sivil kategoride değerlendirilen bir havaalanı olma özelliğine sahiptir.

Bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı önlem almak amacı ile 2015 yılının ağustos ayında hava trafiğine kapatılan Hakkari Yüksekova Havaalanı, 2016 yılının temmuz ayında yeniden hava trafiğine açılarak hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca yaşanan çatışmaların ciddiyeti göz önünde bulundurularak havaalanı çevresi güvenlik önlemleri alınması kapsamında güvenliği sağlamak adına 2,5 metrelik beton duvarlar ile çevrilmiştir.

Günümüzde Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarına ait uçaklar ile düzenlenen seferler ile hizmet vermeye devam etmektedir. Bu seferler ile düzenli olarak Ankara ve İstanbul'a uçuşlar gerçekleştirilerek yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. İstanbul Atatürk Havaalanı'ndan Hakkari Yüksekova Havaalanı'na gerçekleştirilen uçuşun 2 saat 15 dakika sürmesi sebebi ile bu uçuşlar ülkenin uzun iç hat uçuşu olarak bilinmektedir.

Hizmete oldukça yeni başlamış bir Havalimanı olan Hakkari Yüksekova Havalimanıoldukça modern şartlara sahip olan bir havalimanı olarak faaliyet göstermektedir.

Havalimanıiçerisinde yolcuların kullanımına açık alanlarda bekleme salonu, kafeterya, lavabo, mescit ve otopark gibi alanlar bulunmakta ve bu alanlar ile hizmet sunulmaktadır.

Hakkari Yüksekova HavalimanıYüksekova'ya 5 km, Hakkari şehir merkezine ise 65 km mesafede olması sebebi ile şehir merkezinden ulaşım otobüs şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yüksekova ilçesinde bulunan havalimanı Hakkari şehir merkezine uzak olduğu için taksi ile ulaşım oldukça pahalı olabilir.

Sabah 8'den akşam 5'e kadar havalimanına sefer düzenleyen minibüsler ile de ulaşımınızı uygun bir fiyata gerçekleştirmeniz mümkün olabilmektedir.

Hem havalimanından merkeze hem de şehir içindeki ulaşımınızı dilediğiniz gibi gerçekleştirebilmeniz adına havalimanında hizmet veren firmalardan araç kiralamanız mümkündür.

Hakkari kent merkezinde ulaşım için halkın sık kullandığı ulaşım araçları minibüslerdir.

Hakkari Yüksekova Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white