Tekrar Dene Kapat
Mardin Havalimanı
1999 yılında hava yolu taşımacılığı hizmeti vermeye başlamış olan Mardin Havaalanı şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Havaalanında dış hatlar terminali yer almasına rağmen yalnızca iç hatlar seferleri düzenlenmekte ve yalnızca yurtiçi hizmet verilmektedir. 2011 yılında tadilat ve bakım sebebi ile bir süreliğine hava trafiğine kapatılan Mardin Havaalanı 2014 yılında bakım ve tadilat işlemleri tamamlanarak yeniden hava trafiğine açılmıştır. Günümüzde hala hava trafiğine açık şekilde hizmet vermekte olan Mardin Havaalanı için geliştirme ve yenileme projeleri mevcut bulunup gelecek yıllar içerisinde uygulamaya konulması düşünülmektedir. Türk Hava Yolları, Pegasus, İzair ve Anadolu Jet firmaları tarafından düzenlenen seferler ile Mardin’den İzmir, Ankara ve İstanbul seferleri düzenlenerek yolculara hizmet sunulmaktadır. Senelik ortalama 281739 yolcuya hizmet vermekte olan Mardin Havaalanı yenilikler ile zamanla bu sayının artacağını düşünmekte ve hizmet kalitesini arttırmak amacı ile yenilik projeleri üretmeye devam etmektedir.

Mardin Havalimanı

Turgut Özal Mahallesi, Kızıltepe Sanayi Sitesi, 47400 Çınarcık Köyü/Kızıltepe/Mardin

Merkeze Uzaklık: 17,1 KM

Havaalanı Galerisi

Şehir Merkezinden Mardin Havalimanına Nasıl Ulaşabilirim?

Mardin Havalimanı Mardin şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alırken bazı önemli ilçeler için uzaklıklar; Midyat 75 km, Nusaybin 66 km ve Kızıltepe’ye 8 km uzaklıkta mesafede yer almaktadır.

Havalimanına ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki ve sıkça tercih edileni Nizamiye girişinde yer alan minibüsler ile ulaşımdır.

Özellikle yakın mesafeden gelen yolcular için bu yöntem çok sık tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra taksi ile ulaşım da sıkça tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.

Araç kiralama yöntemi ile de Havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra nispeten daha uzak mesafede yer alan bölgelerden ulaşım otobüs işletmeleri ve servisler ile sağlanmaktadır.

Uçuş saatinize yakın bir saatte hareket eden bir servis veya otobüs ile Havalimanına rahat bir biçimde ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır.

Mardin Havalimanında Beklerken Nasıl Vakit Geçirebilirim?

Mardin Havalimanı’nda uçuşunu beklerken kafeterya ya da bekleme salonunda vakit geçirebilirsiniz.

Bekleme salonu oldukça huzurlu ve sakin bir ortama sahip olduğundan dolayı burada geçirdiğiniz zaman süresince davranışlarınız ile diğer bekleyen yolculara rahatsızlık vermemeniz önem taşımaktadır.

Bu alanda dilerseniz kulaklıklarınızı kullanarak müzik dinleyebilir, internette zaman geçirebilir, dizi ya da film izleyerek uçuş saatinizin gelmesini bekleyebilirsiniz.

Yine bu alanda uçuş saatinizi beklerken kitap okuyabilir ya da dergi ve gazetelere göz atarak gündemi takip edip haberlere göz atarken uçuş saatinizin gelmesini bekleyebilirsiniz.

Yalnız değilseniz kafeteryada bir şeyler yiyip içerken uçuş saatinizin gelmesini bekleyebilir ve bu esnada sohbet ederek zamanın hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bu aktivitelerin yanı sıra siz de dilediğiniz aktiviteleri çevreye rahatsızlık vermemek kaydı ile yaparak zaman geçirebilirsiniz.

Mardin Havalimanında Neler Var?

Mardin Havalimanı’nda yolcu kullanımına açık 1736 metrekarelik alan bulunmaktadır. Bu alan içerisinde yolcuların hizmetine sunulmuş olan 54 araç kapasiteli bir otopark, kafeterya ve büfe yer almaktadır.

Havalimanı Yakınındaki Oteller

Dunaysir Hotel, Hilton Garden Inn Mardin, Maridin Hotel, Azd House Hotel, Tuğhan Hotel, Mardius Hotel ve Kadim Hotel Havalimanı yakınlarında yer alan otellerin başında gelmektedir.

Mardin Havalimanı Nerede?