Kayseri Uçak Bileti

Kayseri Hakkında Bilgiler

Kayseri İç Anadolu Bölgesi'nde Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer almaktadır. Kayseriİç Anadolu Bölgesi'nde bir sanayi, ticaret ve turizm şehridir. “Anadolu'nun İncisi” olarak adlandırılan şehir Türkiye'nin on dördüncü büyük şehrini meydana getirmektedir.

Kayseri Erciyes Dağı'nın eteklerinde bulunmaktadır. Şehir, doğusunda Kahramanmaraş, batısında Nevşehir, kuzeyinde Yozgat ve Sivas, güneyinde ise Adana şehri ile çevrilidir. Kayseri, Anadolu'da bulunduğu konumu itibariyle jeopolitik bir öneme sahip olmuştur. Kayseri Anadolu'da ilk yerleşim yerlerinden birisidir. Tarihsel bir geçmişe sahip olan şehir birden fazla medeniyete kapısını açmıştır.

Kayseri'de yer alan Kültepe yaklaşık altı bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bölgeye yerleşen Hititler Kayseri merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Kültepe şehrini kurmuşlardır. Bu tarihi nokta Anadolu tarihindeki büyük tarihi alanlardan birisini teşkil etmektedir. Kayseri günümüzde olduğu gibi geçmişte de ticaretin önemli merkezlerinden birisi olmuştur.

Şöyle ki, bölge üzerinde Hititler ve Asurların birbirleriyle ticaret yaptıkları Asurlulara ait yazılı tabletlerin bölgeden çıkmasıyla beraber ispatlanmıştır. Kayseri daha sonraları da Anadolu Selçuklu Devleti, Anadolu Beylikleri Dönemi, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet Dönemi'nde de Anadolu'nun önemli şehirlerinden birisi olmayı başarmıştır.

Kayseri tarihinin yanı sıra kültürü ve turizm faaliyetleriyle de oldukça dikkat çekmektedir. Mesela Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden birisi olan Erciyes Dağı Kayseri'de yer alır. Aynı zamanda Kayseri mutfağı ile de ünlüdür. Pastırma, mantı ve sucuğun yanı sıra çemen, fırın ağzı, yağlama Kayseri'nin yöresel lezzetlerini oluşturmaktadır. Bu ürünler Kayseri'den pek çok şehre de gönderilmektedir.

Kayseri Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Kayseri Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Kayseri Erkilet Havalimanı 5 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white