Iran Uçak Bileti

Iran Hakkında Bilgiler

İran, Asya kıtasında bulunan Ortadoğu'nun büyük ülkesidir.

İran Türkiye uçak seferleri, Sabiha Gökçen ve İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan çeşitli havayolu şirketlerinin düzenlediği uçuşlar ile gitmek mümkündür. İran'a günlük yaklaşık olarak 30 uçuş bulunuyor.

Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı'ndan, İran'a çok uçuş yapan havayolu şirketleri; Qatar, Alegahan Airlines, Azal, UIA, Emirates, Oman Air, Iran Air, Türk Hava Yolları, Aeroflat ve Lufthansa olarak sıralanabilir.

ülkeye, havayolu ile seyahat yapmak isteyenler, yolculukları için gerekli olan İran uçak bileti için havalimanına gitmeden Biletall.com'dan kolayca temin edebilirler. Biletall.com'da istenilen havayolu şirketi için kolayca İran uçak bileti rezervasyon işlemleri de gerçekleştirilebilir.

Seyahat edecek olan yolcular, popüler havayolu şirketi olan THY ile uçmak istediklerinde arama motorlarına İran uçak bileti THY yazdıklarında, Biletall.com çıkmaktadır. Biletall.com'da tüm havayolu şirketlerinin, İran uçak bileti fiyatları listelenebilir ve verdiği hizmetlerle mukayese edilerek kendilerine uygun olanı seçebilirsiniz.

İran'a gitmek isteyenlerin, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ülkedeki bazı sıkı kuralları ve kanunları bilmeleri gerekir. İran'a seyahat edecek Türk vatandaşları için vize istenmemektedir.

İran'a değişik amaçlarla seyahat edecek kişiler için İran vize istemiyor. 90 güne kadar ülkede kalabilirsiniz.

İran'da kış mevsimi, dağlık bölgelerde çok sert geçer. Hazar denizi civarı ılık geçer. Bu yüzden seyahat etmek isteyenlere, ilkbahar veya yaz mevsiminde ziyaret etmeleri önerilir.

İran, dünyanın eski yerleşim yerleri arasında yer alan bir ülkedir. Tarihe yolculuk yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir ülkedir. Zengin petrol yatakları olmasına rağmen uygulanan yaptırım ve ambargodan kaynaklı petrol ihraç edilememektedir. Sanayi ve teknolojik olarak gelişmeye çalışan ülkeler arasındadır.

İran'ın Başkenti

İran'ın başkenti Tahran'dır.

İran'ın Nüfusu - İran Resmi Dili

İran'ın nüfusu 80 milyonun üzerindedir. ülkenin resmi dili ise Farsça'dır.

İran Para Birimi

İran para birimi İran Riyali'dir. Halk kendi arasında Tümen olarak kullanır.

İran'da Saat Kaç?

İran Türkiye saat farkı 1 saat 30 dakikadır. Yani ülkemizden bir saat 30 dakika ileridedir. Türkiye'de saat 10:00 iken İran'da 11:30'dur.

İran'da Ne Ucuz? İran'dan Gelirken Ne Getirilir?

Biletall.com ile İran Türkiye ucuz uçak biletleri fiyatları fırsatlarından yararlanabilirsiniz. İran petrol kaynakları nedeniyle çok zengin bir ülkedir. Petrol ihraç edilemediği için sadece ülke içinde kullanılır ve bu yüzden ülkede benzin çok ucuzdur.

Dünyaca ünlü İran halıları bu ülkede üretilir. İpekten yapılan el dokuma halılarının ününü tüm dünyada bilinmektedir. İran'ı ziyaret edenlerin ünlü İran halısı alma imkanı bulunur. Aynı zamanda ülkede gümüş, altın ve bakır işçiliği çok gelişmiştir. El işçiliği olan bu ürünlerden alabilirsiniz.

İran'a, Biletall.com'un sunduğu ucuz İran uçak bileti ile havayolu üzerinden gelecekler hem hızlı hem güvenli hem de ekonomik bir seyahat gerçekleştirmiş olacaktır.

çok eski yerleşim yeri olan İran kültürel zengin kaynakları nedeniyle birçok turistin ziyaret ettiği bir ülkedir.

Dünyaca ünlü sanat ve mimariyi görmek eski şehirlere ayağı basmak için mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Meydanlar, köprüler, camiler, medreseler kesinlikle görülmeli ve bu muhteşem mimari ziyaret edilmelidir.

Dünyanın meşhur halılarının satıldığı İran halıları çok kıymetli ürünlerdir. Altın, bakır, gümüş işçiliği geliştiği için el işçiliği ürünler bulmak kolaydır.

ülkenin yemek kültürü oldukça zengin ve dünya mutfakları arasında da üst sıralarda yerini almış durumda. Et kültürünün ağır bastığı İran mutfağında kebaplar çok meşhurdur.

Dünyanın eski yerleşim yeri olması nedeniyle ülkenin her yerinde tarihi kalıntı ve eserlere rastlamak mümkün.

Biletall.com'dan ulaşabileceğiniz İran ucuz uçak bileti aramaları sonucunda, uygun uçak biletleri ile birlikte İran'ı ziyaret etmek isteyen misafirler için ülke hakkında detaylı bilgilerde bulunmaktadır. İran Türkiye uçak bileti fiyatları artık daha ekonomik.

İsfahan

Tahran'ın güneyinde bulunan bir Selçuklu ve Safevi şehri olan İsfahan o dönemlerden kazandığı mimarı ve kültürel zenginliği hala korumaktadır. İsfahan'ın kelime manası dünyanın yarısı demektir. Şehirde birçok köprü, saray ve cami mevcuttur. Safevi hanedanlığı tarafından yaptırılan İmam cami, İran mimarisini temsil eden güzel örnektir.

Ali Gapu Sarayı ve Sekiz Cennet Sarayı, İsfahan'ın meşhur saraylarıdır. İmam Meydanı dünyanın büyük 2. meydanıdır. Meydan, şah ile halkın buluştuğu bir alandı. Şimdi ise İran halkının akşam serinliğinde piknik yaptığı ve faytonlar ile tur attığı bir mekan olmuştur. Meydanın etrafında birçok dükkan ve yemek yemek için restoranlar vardır. İsfahan'da yazları sıcak ve kurak kışları sert geçer. İsfahan'a gidilecek uygun mevsim yaz ve ilkbahardır.

Şiraz

Şiraz Zend Hanedanlığı'na başkentlik yapmıştır. Şehirde sanat, şiir, edebiyat çok gelişmiştir. İran edebiyatının 2 büyük şairi bu ilde yetişmiştir. Hafızıye ünlü şair Hafızın kabrinin bulunduğu yerdir. Ve üzerinde şiirleri vardır.

Bozulmamış bağları ile dikkat çeken Şiraz şairler şehri ya da güller şehri olarak anılır. Köklü bir tarihe sahip olduğu için birçok tarihi eser mevcuttur. Günümüzde ticaret ve sanayi şehri olarak gelişmiştir. Son zamanlarda hızla nüfusu artmıştır. Şiraz'da Kerim Han kalesi, Hafızıye, Şah-e çerağ türbesi gezilecek yerlerdir.

Tebriz

Sasani İmparatorluğu tarafından 3. yüzyılda kurulan Tebriz şehri, İpekyolu üzerinde olması nedeniyle ticaret şehri olarak anılmıştır. Şehirde birçok cennet bahçesi efsanesinden bahsedilir. Birçok imparatorluğun elinde bulundurduğu Tebriz, Yavuz Sultan Selim'in çaldıran Savaşı ile Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Tebriz, fay hattı üzerinde olmasından dolayı birçok tarihi eser, yaşanan büyük depremler nedeniyle zarar görmüştür. Şehrin önemli sembolü Mavi Cami'dir. Karakoyunlular döneminde inşa edilen cami, depremlerden dolayı hasar görmüş ve hala restorasyon çalışmaları sürmektedir.

Şehirde görülmesi gereken bir diğer yapı Behnam Evi şimdilerde Tebriz üniversitesinin bir bölümü olarak işlev görmektedir.

ülkeye, İran ucuz uçak bileti avantajları ile gelenler, beklentilerinin çok üstünde bir manzara ile karşılaşacaklar. Olağanüstü vakitler geçirerek, unutulmaz anlara şahit olacaklarını garanti edebiliriz.

İran'da Deniz Turizmi için Nerelere Gidilir?

İran'da deniz turizmi yoktur. Şeriat ile yönetilen bir ülke olması nedeniyle halka açık alanlarda denize, havuza girmek yasaktır. Ancak otellerde otelin havuzuna girebilirsiniz. Ancak Hazar kıyısına ziyaret amacıyla gidip görebilirsiniz.

İran'dan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

İran'da alışveriş denilince ilk akla gelen İran halısı ve el işçiliği ürünleridir. İsfahan, Şiraz, Tahran gezilecek yerler arasındadır. Bu bölgelerde bulunan el işçiliği yapıp satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

İran'ın Doğal Güzellikleri

İran'ın neredeyse tüm şehirleri olağanüstü doğal güzelliklere ve çok eski bir tarihe sahiptir. Dünyanın büyük 2. Meydanı olan İmam meydanı Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır.

İran'da Gezilecek Tarihi Yerler

İran'da gezilmesi gereken çok fazla tarihi yer bulunuyor. Bunların başlıcaları; Tarih kokan ve 2 milyon yıllık bir tarihe şahitlik eden İsfahan'dır. İran'da kurulan devletlere başkentlik yapmış bu şehir tıpkı bir açık hava müzesi gibidir. İmam Meydanı, İmam Cami, Şeyh Lütfullah cami, Ali Gapu sarayı, Cuma Cami gidip görmeniz gereken yerlerden sadece birkaç tanesidir.

İran Gezi Rehberi

Gezilecek ve görülecek birçok mekâna ev sahipliği yapan İran da ulaşım imkânı da oldukça kolaydır. Benzinin ucuz olması her yeri taksi ile gezme imkanı sunar. Aynı zamanda belli başlı şehirlerde var olan metro gibi raylı ulaşım araçları ve toplu taşıma da yaygın kullanılan ulaşım araçlarındandır. Türkiye'den Tahran'a uçak seferleri vardır.

Aynı zamanda karayolu ile de seyahat edebilirsiniz. İran'da araç kiralayarak gezme size sorun çıkarabilir. Tur şirketleri büyük otobüsler kiralayarak ulaşımı sağlarlar. İran'da şehirlerarası ulaşımı sağlayan raylı sistem trenler çok rağbet görmektedir.

Kebap ve et yemekleri ile ünlü olan İran mutfağını tatmak için ülkeye en ucuz İran uçak bileti alarak gelenlerin, tatları damağında kalacak birçok yemek çeşidi bulunuyor

Kırmızı Etin Güzel Hali, Sultan Kebabı

Kuzu etinden yapılan bu kebap ete bazı baharatlar katarak harmanlanması ile yapılır. Izgara olarak pişirilir ve servis edilir. Yanında ayran ve taze meyveler ile servis edilir.

Değişmeyen Lezzet, Safranlı Pilav

Safranın gram ile satıldığı ve fiyatının çok yüksek olduğu bu baharat tam bir şifa kaynağıdır. İran mutfağında hemen hemen her yemekte kullanılır. İran mutfağının baş unsurudur. Muhteşem bir aroması olan safranlı pilavı mutlaka denemelisiniz.

Ağır Et Yemeklerinden Sonra İçilen Nebatlı çay

İran mutfağı et üzerine dayalı bir mutfak olduğu için her yerde kebap ve şiş bulabilirsiniz. Et yemeklerinin daha rahat sindirilmesi için içlen çay nebat adı verilen içinde şifalı bitkilerin özü olan bir şeker ile içilir.

Kuzu İncikli Dizi Yemeği

ülkemizde güvece benzeyen bu yemek kuzu eti ve nohut ile yapılan bir tür güveçtir. Kuzu incik, nohut, domates, soğan ve birçok baharatın eklenmesi ve kısık ateşte 2 saat pişirilmesi ile tüketilir.

Değişmeyen Lezzet Tavuk Pilav

Birbirine çok yakışan bu ikili her ülkede olduğu gibi İran mutfağında da çok tüketilen bir yemektir. Safranla aroma katılarak lezzetlendirilir.

İran'da Yenecek Güzel Yemekler

İran'da yenecek güzel yemekler et ve et ürünlerini tadabilirsiniz. Genellikle kuzu eti tercih edilir. Et ürünleri arasında birbirinden lezzetli kebaplar ve şişler yer alır. Ayrıca yanında servis edilen safranlı pilav ve üzerine içilen bir çeşit nargile olan moka ünlüdür.

Iran Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Iran Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
İmam Humeyni Havalimanı
Tebriz Havalimanı
Mashhad Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Yasuj Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Yazd Shahid Sadooghi Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Shiraz Shahid Dastghaib Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Sanandaj Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ramsar Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Rasht Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Rafsanjan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Parsabade Moghan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Sahand Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Kerman Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ilam Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Hamadan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Gorgan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Birjand Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Bandar Abbass Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Bam Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ardabil Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Zahedan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Abadan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Shahid Asyaee Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Mahshahr Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ahwaz Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Bushehr Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Kish Island Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Bandar Lengeh Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Shahid Ashrafi Esfahani Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Mehrabad Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Chah Bahar Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Uromiyeh Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Lar Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Sari Dasht E Naz Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Noshahr Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Sabzevar National Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Bojnourd Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Khoram Abad Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Shahre Kord Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Persian Gulf Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Asaloyeh Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Isfahan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Zanjan Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Maku Havaalanı Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Qeshm Havaalanı Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white