1
(12-65)
- +
(2-12)
- +
(0-2)
- +
(13-24)
- +
- +
Akıllı Arama Teknolojisi İle Biletall Seyahat Arama Motoru Hizmetinizde!

Banja Luka Uçak Bileti

Banja Luka Para Birimi
Bosna Hersek Konvertibl Mark (BAM)
Banja Luka Zaman Dilimi
GMT +2
Banja Luka Şehri En İyileri
Tarihi Değerler, Ljubacke Doline, Cevapi
Banja Luka Hava Durumu (25 Ekim) 16°C Sağanak Yağmur
Banja Luka Hava Durumu (26 Ekim) 21°C Açık

En Ucuz Banja Luka Varışlı Uçak Seferleri

01 Kas 2020
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Banja Luka Uçuşu Olan Firmalar

Banja Luka Kalkışlı Uçuş Olan Popüler Şehirler

Banja Luka Kalkışlı Uçuş Olan Popüler Ülkeler

Banja Luka Şehri İçin Faydalı Bilgiler

Ülke Kodu
BA
Priz Voltajı ve Tipi
230v
Resmi Dil
Boşnakça-Sırpça-Hırvatça
Toplu Taşıma Fiyatı
1,60 BAM
Yemek Fiyatı
7 BAM
Alkolsüz İçecek Fiyatı
3 BAM

Banja Luka’ya Gitmek İçin En Uygun Zaman

En Ucuz Mevsim
Yaz
En Ucuz Ay
Temmuz
En Ucuz Gün
Çarşamba
En İyi Mevsim
Yaz
En İyi Ay
Ağustos

Ucuz Banja Luka uçak bileti ile yolculuk yapacak olan seyahat severlerin kent iklimi ve etkinlikleri hakkında bilgi sahibi olması iyi olacaktır. Kentte her yıl Temmuz ayında spor müsabakaları, tiyatro ve dans gösterileri, müzik konserleri düzenlenir.

Festival havasında geçe etkinliklerde yerinizi almak ve doğasını içinize çekmek istiyorsanız, Temmuz ayını tercih edebilirsiniz. Bunu haricinde kentte kışlar soğuk genelde karlı ve yağışlı, yazlar ise oldukça sıcak geçer.

Kış sıcaklıkları 0 derecenin altına düşmez fakat çok rüzgarlıdır, üşütür. Yazları ise 25 27 derece arasında seyreder. En uygun zamanlar Yaz, İlkbahar ve Sonbahar şeklindedir. Seyahatiniz için ucuzluk arıyorsanız, ucuzdan pahalıya doğru sıralanan; Temmuz, Ağustos, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim, Mart, Nisan, Ocak, Şubat, Kasım ve Aralık fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Banja Luka Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Banja Luka uçak bileti ile seyahat etme imkanıyla buluşan yolcuların şehir merkezlerine ya da diğer şehir noktalarına ulaşırken kullanabileceği ulaşım olanakları oldukça fazladır. Havalimanı şehir merkezine 18 km uzaklıktadır.

Otobüs

Ortalama Fiyatı: 1,60 BAM

Havalimanı terminal çıkışlarında bulunan otobüs duraklarına giderek, orada bulunan herhangi bir otobüse binebilirsiniz. Otobüslerin hepsi şehir merkezi güzergahına uğramaktadır.
Taksi

Ortalama Fiyatı: 18 BAM

Havalimanından şehir merkezine en rahat ve en konforlu bir şekilde ulaşılabileceğiniz ulaşım seçeneği taksilere aittir. Diğer araçlara göre biraz pahalı olsa da pazarlık imkanları bulunur. Normal tarife üzerinden km başına 1 Konvertibl Bosna Hersek Markı, 1 saatlik olarak ise 10 Konvertibl Bosna Hersek Markı istenmektedir.
Minibüs

Ortalama Fiyatı: 10 BAM

Havalimanını önünden binebileceğiniz bir diğer araç ise minibüs olmaktadır. Fakat minibüsler direkt olarak şehir merkezine gitmez. Minibüsler sizi şehir merkezine 2 km uzaklıkta olan otobüs garlarına götürür. Uzaklık önemli değil derseniz yürüyebilir ya da otobüs garlarından otobüs hatlarından birine binerek şehir merkezine yolculuk yapabilirsiniz. Minibüsler günde sadece 1 defa saat 15:30'da kalkar ve yolculuk 20 dakika sürer.
Araç Kiralama
Terminal çıkışlarında bulunan araç kiralama ofislerini kullanarak istediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Fakat araç kiralayabilmeniz için en az 6 ay geçerli uluslararası statüde bir ehliyete sahip olmanız gerekecektir. Ortalama olarak bir araç için günlük

Banja Luka Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

ATM
Büfe
Araç Kiralama
Banka
Wifi
Emanet Eşya

Banja Luka Havalimanı'nda 2 adet terminal vardır. Terminal 1'in önünde ve içerisinde otoparklar bulunur. Havaalanında banka, döviz bürosu ve birden ATM cihazları mevcuttur. Zengin menülere ve fast food lezzetlere sahip olan yeme içme alanlarında uçak sürenizi beklerken vakit geçirebilirsiniz. Banja Luka uçak seyahati yapan kişilerin bu konuda her türlü erişimi olmaktadır.

Oldukça konforlu ve geniş bekleme salonları, dinlenme alanları, toplantı, seminer ve eğitimler sunulan konferans salonları bulunur. İletişim hizmetlerinin sunulduğu bir adet postaneye sahiptir. Terminal girişlerinde bilet satış ofisleri, bagaj taşıyıcılar, bilgi masaları, alışveriş mağazaları; çıkışlarda rent a car ofisleri, sabit bagaj hakkı bulunur. Ayrıca terminal giriş çıkışlarında revirler, kayıp eşya büroları, engelli rampa, asansör ve tekerlekli sandalye hizmetleri sunulur.

Banja Luka’ya Uçmak İçin 5 Sebep

 1. Banja Luka'ya uçak bileti fırsatlarını tercih ederek Banja Luka'nın geçmişten bugüne kadar yaşadıklarını, tarihine tanıklık ederek anlamanız içinizde farklı duyguları uyanmasına katkıda bulunacaktır. Modern bir görünüme sahip olmasına rağmen, şehre giriş yaptığınız ilk andan itibaren tarihi doku izlerinin silinmediğini göreceksinizdir.
 2. Şehirde bulunan kapalı alışveriş merkezlerini ziyaret ederek, birçok ünlü firmanın ürün ve hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca kent semtlerinde kurulan modern pazar ve çarşılara da gidebilir, kültürüne ait olan kıyafet, ev eşyası, yiyecek gibi ürünlerden satın alabilirsiniz.
 3. Kültür ve sanat meraklıları Banja Luka'da aradıklarını bir bir bulacaktır. Gerek kültü ve sanat merkezlerinde sergilenen değerler olsun, gerekse mimari değerler olsun şehirde bol miktarda bulunmaktadır.
 4. Oldukça canlı bir doğaya sahip olan kentte, kırsala yayılmış kanyonlar ve yemyeşil ormanlar, dağlık alanlar, doğa parkları mevcuttur.
 5. Dünya çapında ün yapmış olan özgün Boşnak yemekleri Banja Luka'nın yemek kültürünü oluşturur. Gurme özelliğine sahip olan, olmayan tüm seyahat severleri muhteşem lezzetler beklemektedir.

Banja Luka Hakkında

Bosna Hersek Federe Cumhuriyeti'nin kuzeyinde, Sava Nehri'nin Vrbas kolunun iki kıyısında yer alan Banja Luka deniz mesafesinden 156 metre yüksektedir. Osmanlı kaynaklarına göre geçmişte 'Banaluka' olarak bilinir ve Evliya Çelebi şehir isminin 'ılıca, hamam, banyo uluka heir' şeklinde çevirmiştir. Yine geçmişte 'Aziz Luka Hamamları' olarak ün yapmıştır.

Şehrin yakınındaki harabelerde yapılan çalışmalar kentin Roma döneminde kurulduğuna işaret etmektedir. Banaluka olarak bilinen kentin ilk resmi kayıtları 1463'te Bosna Krallığı'nın yıkılışı ve sonrasında Macarların Yayça bölgesini ele geçirmesiyle ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkaran devlet yine Osmanlı olmuştur.

Çünkü Yayça Banlığı'nın kalesine sık sık seferler düzenlemiş ve keşif yapmıştır. Sonuç olarak Mohaç Zaferi sonrasında Yayça bölgesi alınmış, 1527- 1528 yılları arasında ise Naja Luka ele geçirilmiştir. İlk ele geçirildiğinde bir kale, küçük bir yerleşim alanı ve kaplıcadan ibaretken, 16. yüzyılın ortalarından itibaren Osmanlı Devleti sayesinde gelişme göstermeye başlamıştır. Fetihten sonra Brod yerleşkesine bağlanan ve başlarda askeri amaçla geliştirilmeye başlanan Banja Luka, 1540 yılından sonra Türk Müslüman kenti olma yoluna doğru gitmiştir.

Banja Luka kalesinde kurulan Cami-i Cedid adlı mahalleden sonra, ticarete ilk adımlar atılmıştır. Ticaret yapan halkın vergiden muaf tutulması ticaretin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Şehrin asıl gelişme dönemi 16. yüzyılın sonlarına doğru Bosna Sancak Beyi Sofu Mehmet Paşa'nın inşa ettirdiği camiden sonra başlamıştır. Devamında ilk Bosna Beylerbeyi Ferhat Paşa bir cami ve külliye yaptırmıştır.

Nüfusun giderek arttığını gören III. Mehmet burada ikinci bir kale daha inşa ettirmiştir. Askeri merkez ve karakol sınırı olarak görülen Banja Luka, her alanda değer kazanmaya başlamış ve Sokuluu Ferhat Paşa'nın buraya yerleşmesinden sonucunda Bosna'nın merkezi konumu haline gelmiştir. Gelişmeleri devam ettirilen kente Evliya Çelebi 1661'de 2 kale, 45 mahalle, 45 cami, mescit, medrese, 300 dükkan ve birçok yapıya imzasını atmıştır. Verimli topraklarından dolayı tarıma önem verilmiş, demir madenleri işletmeye açılmıştır. 4 Eylül 1699'da Avusturyalılar tarafından işgal edilmesiyle zarar görmeye başlayan Banja Luka, geri çekilen Avusturya'nın şehrin bazı kısımları yakmasıyla kurtulmuştur. 19. yüzyılda demiryolu hattının yapılması şehri ticari ve ekonomik açıdan ilere boyutlara taşımıştır.

1878'de yeniden Avusturya tarafından işgal edildi ve bu kez kurtulamayarak 1918'e kadar egemenliği altında yaşadı. Bu tarihten sonra Yugoslavya oluşumundan sonra rahat bir nefes alan kent, 1929'da Vrbas Banlığı'nın merkezi haline gelmiştir. 1969'da büyük bir depremle karşı karşıya kalan şehrin, bazı eski binaları yıkılmıştır.

Fakat özellikle Osmanlı Devleti döneminde yapılan çoğu eser zarar görmemiş ve günümüze kadar korunarak gelebilmiştir. Bosna Savaşı'ndan sonra Boşnak ve Hırvat nüfusu göç etmiş ve yerlerine Sırplar gelmiştir. Banja Luka Bosna Hersek'in ikinci büyük şehridir ve Bosna Hersek'te bulunan Özerk Sırp Cumhuriyeti'nin başkentidir.

Banja Luka Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Belediye Otobüsleri
1,60 BAM
Taksi
1 BAM/Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Şehir içerisine 20'den fazla otobüs hattı bulunur ve şehrin küçük olması ulaşım mesafelerini azaltacağından, otobüsler ekonomik bir seçenek haline gelmiştir.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Otobüse göre pahalı olan taksi ve minibüsler nadir olarak kullanılır. Özellikle minibüs sayıların az olması ve günün belli saatlerinde hizmet vermesi kullanılmamasına yol açmaktadır.

Banja Luka Vize Şartları

Bosna Hersek Vize İstiyor mu?
Hayır
Bosna Hersek Vizesiz Kalınabilecek Süre
60 Gün
Bosna Hersek Vize Detayları
Bosna Hersek'e girerken otel ve uçak bilgilerinizin fotokopisinin yanınızda olmasında fayda vardır.

Banja Luka’da Gezilecek Yerler

Ljubacke Doline
Mesih İsa'nın Ortodoks Katedrali
Ferhat Paşa Cami
Ferhat Paşa Cami
Gospodska Caddesi
Yugoslav Nostaljisi: Ljubacke Doline

Yugoslav kültür mimarisine sahip olan Ljubacke Doline, savaş ve işgaller yüzünden büyük zararlar görmüştür. Sonrasında kurtarılan 30 yapısı, restore edilerek hizmete açılmıştır. Kültür simgesi haline gelmiş olan Ljubacke Doline içerisinde restoran ve barlar mevcuttur.

Bizans Tarzı Eser: Mesih İsa'nın Ortodoks Katedrali

Katedral altın kubbesi ve kubbesine kadar yükselen çan kulesiyle görenleri hayrete düşürmektedir. İç mekanı büyük bir özenle oyulmuş mozaiklerle donatılmıştır. Ana kubbeden aşağıya sarkan kocaman avizesiyle unutulamayacak yerler arasında ilk sıraya yerleşmiştir.

Osmanlı'dan Kalma: Ferhat Paşa Cami

Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altındayken, Beylerbeyi Ferhat Paşa tarafından yaptırılan caminin, ilginç bir hikayesi vardır. Osmanlı Devleti çeşitli sebeplerle Avusturya Macar efendisini kaçırır ve karşı taraf fidye vermeyi teklif eder. Verilen fidye karşılığında efendi serbest bırakılır ve o parayla Ferhat Paşa Cami'si yaptırılır. 16. yüzyıl teknikleri kullanılarak yapılan cami, 1993 yılında meydana gelen Bosna Savaşı'nda ağır zararlar görmüştür. İç mekanı 2016 yılında düzenlenen cami UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde bulunmaktadır.

İlk Kale: Kastel

Tvrdava Kastel olarak bilinen Banja Luka Kalesi, Roma döneminde inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin ele geçirdiği ve askeri amaçlı kullandığı Kastel, zamanla şehrin gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

Muhteşem Cadde: Gospodska Caddesi

Kentin hatta ülkenin en önemli caddesi olan Gospodska Caddesi, belli bir nizama sahip binaları, uyumlu bina renkleri ve kusursuz yollarıyla dikkat çeker. Caddenin sağ ve solunda dünya çapında ünlü olan markaların mağazaları, kafe ve restoranlar bulunur. Yürüyüş ve alışveriş yapmak için ideal alanlardan biridir.

Banja Luka’da Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Cevapi
Boşnak Böreği
Pita
Pide Arası Köfte: Cevapi

Banja Luka'da alternatif yemek deyince ilk akla gelen lezzet Cevapi, ince kıyılmış kırmızı etten yapılır. İçerisine hafif baharatlar eklenir, yoğrulur ve ızgarada pişirilir. Boyutları oldukça küçüktür ve bir pide arasında yaklaşık 10 köfte girer. Banja Luka uçak bileti olanaklarını kullanan kişiler bu seçenekten yararlanabilirler.

Dünyaca Ünlü: Boşnak Böreği

Lezzeti dünyaya ün salmış olan Boşnak Böreği, ince açılmış yufkaların içerisine kıyma, ıspanak, peynir ya da patates harcı konularak yapılır. Bol malzemeli ve çıtır çıtır olması, yiyen kişileri başka dünyalara götürmektedir.

Balkabaklı Sigara Böreği: Pita

Hamur işleriyle bilinen Banja Luka'nın, özgün lezzetlerden biri olan Pita, balkabağı, peynir ya da patates harcından oluşan karışımın incecik yufkayla birleşmesinden meydana gelir.

Konaklama İçin Banja Luka Otel Seçenekleri

Ucuz Banja Luka uçak bileti ile havayolu ulaşımını kullanan yolcuların şehir içerisinde konaklayacağı ve kaliteli hizmet alacağı birçok otel bulunmaktadır.

Hotel Talija
Havalimanına 24,9 km, şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan Hotel Talija, büyük bir tesis alanına sahiptir. 5 yıldızlı hizmet veren otel, müşterilerine iyi olanaklar sunar. Düğün, nişan veya özel günler için davet organizasyonlarına yer veren otelde büyük bir havuz ve davet odaları bulunur.
Srpska 9, 78000 Banja Luka BOSNA HERSEK
Hotel Grand
3 yıldızlı hizmet kalitesine sahip olan Hotel Grand havalimanına 20,1 km uzaklıktadır. Ulaşım süresi yaklaşık 18 dakikadır. Tesis, bahçe peyzajı, büyük spor salonu ve yetişkin, çocuk ayrı olmak üzere sahip olduğu havuzlarla dikkat çeker.
Suboticka 3, 78000 Banja Luka BOSNA HERSEK
Hotel Cezar
4 yıldızlı hizmet vermesine rağmen, daha fazlasını hak eden Hotel Cezar, kentin en güzel otellerinden biridir. Güler yüzlü personelleri, yeme içme olanakları, etkinlik ve organizayon seçenekleriyle tursitler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Havalimanına 23,9 km uzaklıkta bulunan otele, ulaşım süresi 24 dakikadır.
Dr. Mladena Stojanovica 123, Banja Luka BOSNA HERSEK

Banja Luka Uçak Bileti Fiyatları İçin Seferler

Güzergah Bilet Fiyatları Ortalama Sefer Süresi
İstanbul - Banja Luka 732,28 TL 16 Saat 10 Dakika

Banja Luka Uçak Bileti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 • Banja Luka uçuşu olan firmalar hangileridir?

  Air Serbia.
 • Banja Luka yurt dışı uçak bileti ne kadar?

  Banja Luka varışlı popüler yurt dışı uçak seferlerinden en ucuzu İstanbul - Banja Luka olup, bilet fiyatı 732,28 TL'dir.
 • Banja Luka şehrine gitmek için en uygun zaman hangisi?

  Yılın en uygun zamanı Temmuz ayıdır.

Seyahatlerinizde Yardımcı Olabilecek Banja Luka ve Diğer Şehirler Hakkındaki Blog Yazılarımız

THY/Anadolu Jet Değişikliğe Uğrayan Biletler Nasıl Onaylanır?
THY/Anadolu Jet Değişikliğe Uğrayan Biletler Nasıl Onaylanır?
18 Temmuz 2020
Sivil havacılık otoritelerinin seyahat kısıtlamaları ya da operasyonel sebeplerden dolayı uçuşlarınızda bir takım değişiklikler olabilmektedir. Havayolu tarafından bildirilen güncel tarih ve saate gör
Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler: Kahramanmaraş’ta Nereye Gidilir?
Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler: Kahramanmaraş’ta Nereye Gidilir?
15 Haziran 2020
İlk yerleşimlere üst Paleolitik döneminde başlandığı düşünülen ve daha sonra birçok uygarlığa, medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kahramanmaraş, doğal güzelliği ve tarihi yapıları ile sizi doyuracak
Korona Virüs Nedir: Seyahatlerde Virüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?
Korona Virüs Nedir: Seyahatlerde Virüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?
12 Mart 2020
Bu aralar sağlığımızı tehdit eden Korona Virüs, Çin’in Wuhan eyaletinde yapılan araştırmalar sonucunda tanımlanmıştır. O günden beri de hepimizin gündeminde olan bu virüs ne kadar tehlikeli, korunmak
Kadınlar Günü’ne Özel: Dağları Delen 10 Kadın Gezginimiz
Kadınlar Günü’ne Özel: Dağları Delen 10 Kadın Gezginimiz
02 Mart 2020
Gezmek, yeni yerler görmek, gezerken öğrenmek ne kadar güzel şeyler değil mi? Hatta gezginliğin günümüzde bir meslek dahi olduğunu söyleyebiliriz. Büyük kitlelere sahip olan bu kişiler, dünyada en çok

Banja Luka Uçak Seyahati Hakkında En Faydalı Yorumlar

Çok İyi (50)
İyi (33)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
%60
%40
%0
%0
%0
Ortalama Puan
4,6
83 Değerlendirme
M*** Ö***
5 Eylül Çarşamba
Ailece gittik, güzeldi keyif aldık zaten Türkyenin her yeri güzel
E*** T***
2 Eylül Pazar
Tur firması ile birlikte gitmiştik herşey çok güzeldi, teşekkür ederiz
S*** A*** K***
22 Haziran Cuma
Biz tur ile beraber gitmiştik, ucuza gittik bayada öneririz
G*** K***
29 Eylül Cumartesi
İnsanları biraz korkuttu beni ama olsun yine de keyifliyid
A*** U***
7 Temmuz Cumartesi
İçecekleri falan çok farklı, hiç bizimkilere benzemiyor.
2
7
Devamını Göster
Yorum Yap
Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Banja Luka Uçak Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir. ( 25.10.2020 04:42:44 )

İstanbul, (Tümü)
IS1T
TR
Banja Luka, (BNX)
BNX
BA

Arayın, Uçak biletiniz için yardımcı olalım!

+90 (850) 360 32 58
Sizi Arayalım
Beni Ara
https://biletall-cdn.mncdn.com/img-v7/ortak/preloader.svg?v=68293
/ True
68293