Tekrar Dene Kapat
Malatya Havalimanı
Malatya Havalimanı Türkiye’de hizmet vermek amacı ile inşa edilmiş ilk havaalanlarından bir tanesi olarak 1941 yılında kurulmuştur. Kurulduğunda Battalgazi’de yer alan havaalanı daha sonra 1984 yılında bugünkü konumuna taşınmıştır. Malatya Havaalanı yıllık 100 bin dış hatlar ve 900 bin iç hatlar olmak üzere toplamda 1 milyon yolcu kapasitesine sahip olan hem dış hatlar hem de iç hatlar seferleri ile hizmet vermekte olan önemli havaalanlarımızdan bir tanesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Sivil ve askeri özellik taşımakta olan havaalanı DHMİ ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından ortak olarak kullanılmakta ve işletilmektedir. Malatya Havaalanı bulunduğu konum itibari ile oldukça önemli bir yere sahip olup komşu iller için de hizmet vermekte olan bir havaalanı olma özelliğine sahiptir. Bu yoğun yolcu trafiğine daha iyi hizmet sunabilmek amacı ile pist yenilenerek uluslararası standartlara uygun olarak yeniden yapılmıştır. 2010 yılında hizmete giren bu pist daha önceleri yıllık 300 bin kişi olan yolcu sayısını 1 milyona taşımıştır.

Malatya Havalimanı

Aksaray Mahallesi, D.H.M.İ. Malatya Havaalanı, 44600 Merkez/Akçadağ/Malatya

Merkeze Uzaklık: 28,7 KM

Havaalanı Galerisi

Şehir Merkezinden Malatya Havalimanına Nasıl Ulaşabilirim?

Malatya Havalimanı şehre olan 34 km uzaklığı ile nispeten uzak bir havaalanıdır bu sebeple havaalanına ulaşım için araç kullanımı şarttır.

Yolcuların büyük bir kısmı havaalanına ulaşım konusunda otobüsleri tercih etmektedir. Otobüsler ile direkt havaalanına ulaşım sağlanarak yolcuların mağduriyeti önlenmektedir.

Bunun yanı sıra isteğine bağlı olarak havaalanına taksi ile gelme imkanınız da bulunmaktadır. Taksi kullanımın yanı sıra araç kiralama ya da kişisel araç ile ulaşım da sıkça tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Araç ile uğraşmak istemeyen yolcular için daha ekonomik bir yöntem olan otobüs ile ulaşım oldukça makul bir seçenek olup havaalanına sorunsuz ulaşım sağlanmaktadır.

Malatya Havalimanında Beklerken Nasıl Vakit Geçirebilirim?

Malatya Havalimanı içerisinde uçuş saatinizi beklerken bireysel ve yanınızdaki insanlar ile birlikte yapabileceğiniz aktiviteler bulunmaktadır. Eğer yalnız değilseniz ve uçuş saatinizi beklerken sohbet etmek istiyorsanız kafeterya sizin için uygun mekan olacaktır. Burada bir şeyler yiyip içerken bir yandan sohbet ederek zaman geçirebilirsiniz.

Yalnızsanız ve sakin bir yerde zaman geçirmek istiyorsanız bekleme salonu sizin için uygun olacaktır. Bu alanda diğer bekleyen yolcuları rahatsız etmemek kaydı ile kulaklıklarınızla müzik dinleyebilir ya da telefonunuz ile ilgilenerek zaman geçirebilirsiniz.

Oldukça sakin bir ortama sahip olan bekleme salonu bir şeyler okumak için de uygun bir mekandır. Bu alanda kitap okuyabilir ya da gazete ve dergilere göz atarak zaman geçirebilirsiniz.

Uçuş saatinizi beklerken tercih edeceğiniz aktivite ile zamanınızı değerlendirebilir ve sıkılmadan uçuş saatinizi bekleyebilirsiniz.

Malatya Havalimanında Neler Var?

Malatya Havaalanı içerisinde 98 araç kapasiteli bir otopark yer almaktadır. Bunun yanı sıra yolcuların kullanımı ile oluşturulmuş olan geniş bir terminal.

Yolcuların beklerken yorulmaması adına oluşturulmuş bir bekleme salonu ve ihtiyaçlar için lavabolar bulunmaktadır.

Havalimanı Yakınındaki Oteller

Anemın Malatya Hotel, Ramada Plaza Altın Kayısı Hotel, Avşar Hotel ve Doubletree by Hilyon Malatya Otel havaalanı yakınlarında yer alan otellerden bazılarıdır.

Malatya Havalimanı Nerede?