Tekrar Dene Kapat
Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı
Cengiz Topel Havalimanı’nın yapımına 1994 yılında başlanmıştır. 1999 yılında havaalanı inşaatı tamamlanmış olmasına karşın bu yılda gerçekleşmiş olan 17 Ağustos depremi sebebi ile pist, apron ve terminallerde oluşan hasarlardan dolayı açılışı yapılamamıştır. Bu hasar havaalanı açılışında 11 yıllık bir gecikme yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Depremden sonra lojistik ve dağıtım amaçlı kullanılmakta olan havaalanı eksiklikleri 11 yıl içerisinde tamamlanmıştır. 2011 yılında tekrar yapılan bir ihale ile havaalanının eksikleri tam anlamı ile tamamlanmış olup ilk seferini bu sene içerisinde Kocaeli – Trabzon arasında gerçekleştirilen sefer ile yapmıştır. Bu uçuşun ardından Cengiz Topel Havalimanı sivil kullanıma açılmış olup günümüzde hizmet vermeye devam etmektedir. 2016 yılında ilk kez Umre kafilesi için Türk Hava Yolları tarafından Medine seferi düzenlenmiş olup bu anlamda da hizmet vermeye devam etmektedir.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı

Şirintepe, D-100 Karayolu No:100, 41100 İzmit/Kocaeli

Merkeze Uzaklık: 15 KM

Havaalanı Galerisi

Şehir Merkezinden Cengiz Topel Havalimanına Nasıl Ulaşabilirim?

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Kocaeli şehir merkezine 15 km Sakarya iline ise 30 km uzaklıkta mesafede yer almaktadır.

Şehir merkezlerine sahip olduğu bu mesafe hem Kocaeli hem de Sakarya illerinden Havalimanına ulaşım konusunda çeşitli ulaşım yollarının kullanılmasına olanak tanımıştır.

Havalimanına ulaşım taksi ve minibüsler ile gerçekleştirilmenin yanı sıra belediye otobüsleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Konumunun sağlamış olduğu kolaylık ile Havalimanına ulaşım oldukça zahmetsizdir.

Cengiz Topel Havalimanında Beklerken Nasıl Vakit Geçirebilirim?

Cengiz Topel Havalimanı içerisinde uçuşunuzu beklerken yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Havalimanında yer alan internet hizmeti ile dilerseniz uçuşunuzu beklerken internette vakit geçirerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra geniş ve rahat iki adet bekleme salonuna sahip olması ile bu alanlarda bireysel vakit geçirerek uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

Oldukça rahat olan bu alanlarda kitap okuyabilir, kulaklıklarınız ile müzik dinleyebilir yahut sunulan internet hizmeti ile bilgisayar, tablet yahut telefonlarınız ile internete bağlanarak buralarda vakit geçirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Kocaeli Havalimanı içerisinde yer alan kafeteryada zaman geçirebilirsiniz.

Yemek yeme, bir şeyler atıştırma yahut bir şeyler içme imkanı sunan oldukça temiz bir kafeteryada zaman geçirerek uçuşunuzu bekleyebilir yahut prizler yardımı ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Cengiz Topel Havalimanında Neler Var?

Cengiz Topel Havalimanı 11 yıllık bir gecikme ile açıldığından dolayı içerisinde hala bir takım eksiklikler bulunmaktadır. Örneğin; içerisinde banka hizmetleri ve PTT hizmeti bulunmamaktadır.

Buna ek olarak Kocaeli Havalimanı’nda otopark hizmeti, internet hizmeti ve sağlık hizmetleri yer almaktadır. Cengiz Topel Havalimanı içerisinde iki adet donanımlı yolcu bekleme salonu bulunmaktadır.

Buna ek olarak bir şeyler yiyip içebilmeniz amacı ile kurulmuş olan bir adet kafeterya ve olası sağlık sorunlarınız için başvurabileceğiniz bir adet donanımlı sağlık ünitesi yer almaktadır.

Gelişmeye devam etmekte olan Cengiz Topel Havalimanı zamanla eksikliklerini tamamlayarak daha iyi hizmet sunacaktır.

Cengiz Topel Havalimanı Yakınındaki Oteller

Cengiz Topel Havalimanı çevresinde yer alan en yakın otel 3.6 km uzaklıkta yer alan Saral Otel’dir. Bu oteli sırası ile Gölcük Otel, Cinarpark Otel ve The Ness Termal & Spa Hotel takip etmektedir.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Nerede?