Tekrar Dene Kapat
Kastamonu Havalimanı
1959 yılında hazırlanan bir uçak iniş alanı ile hizmete başlayan Kastamonu yalnızca İstanbul – Kastamonu seferleri ile hizmet verdikten sonra yolcu yetersizliğinden dolayı kapatılmıştır. Daha sonra her ile bir havaalanı projesi kapsamında 1990 yılında tekrar gündeme gelmiş ve revizyon kapsamında 1994 yılında yeniden açılmıştır. Daha sonra yeniden kullanılmamaya başlanan havaalanı tekrar kapatılarak uzun yıllar kapalı kaldıktan sonra 2010 yılında yeniden açılma durumu söz konusu oldu. Öncelikle askeri ve eğitim amaçlı olarak kullanılması düşünüldükten sonra daha sonra sivil uçuşlar ile kullanımı gündeme gelmiştir. Uzun bir tadilat ve bakım döneminin ardından 2013 yılının Temmuz ayında hizmete girmiş olan havaalanı günümüzde Kastamonu’da hizmet vermeye devam etmektedir. Günümüzde Türk Hava Yolları ve Pegasus’un düzenlemiş olduğu seferler ile İstanbul – Kastamonu ulaşımı sağlanmakta ve yolculara hizmet sunulmaktadır.

Kastamonu Havalimanı

Türem Mah, Örencik Köyü Havaalanı No:58, 37210 Merkez/Kastamonu

Merkeze Uzaklık: 12,7 KM

Havaalanı Galerisi

Şehir Merkezinden Kastamonu Havalimanına Nasıl Ulaşabilirim?

Kastamonu Havalimanı’na ulaşım genellikle otobüsler aracılığı ile yapılmaktadır. Kısa bir otobüs yolculuğunun ardından Havalimanına ulaşım kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Bir diğer seçenek ise tercihlerinize bağlı olarak Havalimanına ticari taksi kullanarak ulaşım sağlamaktır. Taksi ile de ulaşım oldukça kolay bir biçimde sağlanmaktadır.

Kastamonu Havalimanında Beklerken Nasıl Vakit Geçirebilirim?

Kastamonu Havalimanında uçuşunuzu beklerken bekleme salonunda bireysel aktiviteler ile zaman geçirmeniz mümkündür. Uçuş yapacağınız firmaya ait wifi bağlantısı yardımı ile internette vakit geçirebilir, bir şeyler izleyebilir, müzik dinleyebilir ya da internet üzerinden varsa işlerinizi hallederek zaman kazanabilir ve böylelikle zamanınızı verimli değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Havalimanı içerisinde yer alan cafe ve restoranlarda yemek yiyebilir yahut bir şeyler içerken uçuş zamanınızın gelmesini bekleyebilirsiniz. Havalimanı içerisinde yer alan bekleme salonu oldukça sakin bir ortam bulunması sebebi ile bir şeyler okuyarak vakit geçirmek için oldukça uygun bir ortama sahiptir.

Dilerseniz bu alan içerisinde uçuş saatinizi beklerken kitap okuyabilir ya da gazete ve dergilere göz atarak gündemi yakından takip edebilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz aktiviteler bekleyen diğer yolcuları rahatsız etmediği sürece bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Toplum düzen ve ortamını bozmamak kaydı ile uçuş saatinizi beklerken yolcu kullanımına açık olan alanlarda dolaşabilir, fotoğraf çekebilir ya da çok gürültü yapmamak kaydı ile dilediğiniz aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikle müzik dinlerken ya da bir şeyler izlerken kulaklık kullanmanız diğer yolcuların da sakin bir ortamda vakit geçirebilme şansına sahip olabilmeleri için büyük önem taşımaktadır.

Kastamonu Havalimanında Neler Var?

Kastamonu Havalimanı içerisinde yolcuların uçuş beklerken vakit geçirebilmeleri için hazırlanmış oldukça nizami bir bekleme salonu bulunmaktadır.

Yine yolcuların ihtiyaçlarına yönelik kullanabilecekleri mescit, lavabo ve kafeterya Havalimanı içerisinde yer almaktadır. Özel araç ile gelmeyi tercih eden yolcular için ise hizmete sunulmuş 2163 metrekare alan üzerine kurulu bir adet otopark bulunmaktadır.

Havalimanı Yakınındaki Oteller

Amorium Park Hotel Wooden & Stone House, Gölkoy Taşam Resort, Ilgaz Derbent Hotel, Ilgaz Mountain Resort Hotel ve Hotel Sadibey Çiftliği Kastamonu Havalimanı yakınlarında yer alan oteller arasında olup konaklama için oldukça iyi şartlara sahiptir.

Kastamonu Havalimanı Nerede?